- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 13:21
Zwiedzanie Afganistanu
Znajdź nas w social mediach
Jeziora Band-e Amir |
Fot. Carl Montgomery |
Kabul
Stolica Afganistanu jest zarazem najważniejszym punktem na jego mapie. Kabul to największe miasto, choć ciężko jest ocenić dokładnie jego populację (ok. 2,5 mln). W latach 60 XX wieku był ważnym ośrodkiem turystycznym, teraz doskonale widać, jak bardzo ucierpiał podczas konfliktów zbrojnych. Wciąż jednak jest tu wiele atrakcji dla turystów, np. Ogrody Babura – jeden z niewielu terenów zielonych w mieście. Ciekawostką jest Bagh-e Zanana, park przeznaczony wyłącznie dla kobiet. W stolicy możemy wstąpić też do Afgańskiego Muzeum Narodowego, w którym niegdyś znajdowała się najbardziej imponująca kolekcja eksponatów z Azji Centralnej. W Kabulu jest również muzeum miejskie działające od 1919 roku. Warto przespacerować się murami wznoszącymi się nad miastem, zwłaszcza, że rozciąga się z nich piękny widok na okolicę. Ciekawe, choć zajmujące się dość przykrą tematyką jest Muzeum Min Lądowych. Wizyta w Kabulu nie byłaby nic warta, jeśli nie zajrzałoby się chociaż na chwilę na jedno z licznych targowisk. Sprzedaje się na nich wszystko: biżuterię, dywany, przyprawy i zwierzęta. 9 kilometrów od miasta położone jest Jezioro Qargha.
Band-e Amir
Jeden z cudów przyrody Afganistanu. To zespół sześciu powstałych w wyniku naturalnych procesów jezior w środkowym Afganistanie, w górach Hindukusz. Niewiele o nich wiadomo. Tak naprawdę nieznana jest choćby głębokość jezior. Stojąc na brzegu i spoglądając na błękitną wodę aż chce się sięgnąć po aparat fotograficzny. Ten obszar jest chroniony jako pierwszy park narodowy, który powstał w 1960 roku w Afganistanie.
Herat
Niegdyś małe miasteczko, teraz drugi co do wielkości ośrodek kraju. Herat jest położony przy granicy z Iranem i czerpie z tego wiele korzyści. Najważniejszym zabytkiem miasta bez wątpienia jest tutejszy meczet Masjid-i-Jami. Świątynia jest jedną z większych w okolicy i słynie przede wszystkim z przepięknych mozaikowych zdobień. Wyznawcy judaizmu i nie tylko oni z chęcią powinni zwiedzić synagogę Ju Aw w dzielnicy żydowskiej.
Bamjan
Według wielu osób to w Bamjan znajduje się najważniejszy zabytek Afganistanu. O ile samo miasto leży w biednym regionie kraju i raczej nie ma zbyt wiele do zaoferowania, to w pobliżu znajdują się przesławne posągi Buddy. Kiedyś było ich pięć – największy miał 53 metry wysokości, najmniejszy 9 metrów. W 2001 roku talibowie zniszczyli dwa największe posągi. Ostatnio jednak pomniki poddane zostały renowacji.
Chajber
Przełęcz Chajberska znajduje się w górach Hindukusz i pozwala przedostać się z Afganistanu do Pakistanu. Od zawsze Chajber miał bardzo duże znaczenie. Tędy przebiegała trasa karawan kupieckich, tu był ważny punkt taktyczny dla wojska. Często widywani są tu uchodźcy.
Minaret w Jam
Obiekt został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO w 2002 roku. Minaret jest położony pomiędzy rzekami Jam Rud i Hari Rud i wznosi się na wysokość 65 metrów. To drugi co do wielkości murowany minaret na świecie. W swojej historii służył jako wieża strażnicza i punkt obserwacyjny. Wrażenie robią arabeski zdobiące minaret oraz turkusowa inskrypcja ułożona z kafli.