- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 14:00
Tanie loty do Libanu
Znajdź nas w social mediach
Liban - Raoucheh |
Fot. Str1ke |
Liban, niewielkie śródziemnomorskie państwo położone w południowo-zachodniej Azji nad Morzem Śródziemnym, przechowało ślady długiej i burzliwej historii. Sięga ona 4000 lat wstecz i dużą rolę odegrały w niej wszystkie wielkie cywilizacje regionu. Liban, nazywany często krajem miodu i kadzidła, pełen jest pogodnych emocji udzielających się także przybyszom. Kraj ten rozdzierany wojnami, zamachami i zamieszkami, zawsze się odradza, jak feniks. Turystom ma do zaoferowania naprawdę wiele. Posiada wspaniałe krajobrazy, dogodne warunki klimatyczne i bogatą historię. Atrakcją turystyczną są nadmorskie kurorty (Dżuna, Tabardża), zamki Krzyżowców w Sydonie i Byblos, ruiny budowli starożytnych Fenicjan (świątynie, grobowce), zabytki budowli rzymskich (areny, termy, nekropolie), oraz rezerwat lasów cedrowych w Bcharre.
Liban kojarzy się raczej z polityką i naprawdę niewiele osób marzy o spędzaniu wakacji w tym kraju. Tymczasem Liban nazywany był od dziesiątków lat Szwajcarią Wschodu, ze względu na różnorodność religijną jego mieszkańców i wcześniejszą potęgę ekonomiczną opartą na bankowości. Dzisiaj mieszanka kulturowa i religijna widoczna jest na ulicach miasta, gdzie często odnosi się też wrażenie, że łączą się tu dwa światy. Z jednej strony widzimy świat niemal europejski z centrami handlowymi, eleganckimi dzielnicami, a z drugiej strony pojawia się świat bliskowschodni z typowym arabskim sposobem życia. Często spotyka się kobiety w mini obok kobiet w hidżbanach.
Liban słynie z wyjątkowej zieleni oraz z ośnieżonych szczytów gór. Nazwa Liban (Lubna, Lebnan, LBN, Laban) oznaczają biały, co z kolei odnosi się do ośnieżonych szczytów gór, z których najwyższy ma 3 083 m. Można tutaj w tym samym dniu wybrać się na narty, a następnie zażyć kąpieli w Morzu Śródziemnym na jednej z wielu plaży. Szkoda, że turyści omijają ten kraj ze względu na przekonanie o jego niestabilności, a także ze powodu trudności z uzyskaniem wizy. Tymczasem Liban ma tyle do zaoferowania, że naprawdę warto tu przyjechać. Poza krótkimi gorącymi okresami nie jest tu tak niebezpiecznie, jak mogłoby się wydawać. Absolutnie obowiązkowym punktem programu zwiedzania Libanu jest jeden z tutejszych cudów przyrody, Jaskinia Dżeita, a w górach na północy Libanu podziwiać można symbol tego kraju – cedry. A poza bogactwami natury Liban ma także do zaoferowania bogatą spuściznę wielu cywilizacji.
Historia
W starożytności tereny współczesnego Libanu należały do Fenicji. Od VIII w. p.n.e. o ziemie te walczyli kolejno Asyryjczycy, Babilończycy, Persowie, Egipcjanie i Grecy. W I w. n.e. obszar był włączony do rzymskiej prowincji Syrii. W IV-VII w. w okresie bizantyjskim rozwijało się tu chrześcijaństwo. W 636 r. terytorium Libanu opanowali Arabowie i wprowadzili islam. W IX w. ziemie Libanu zostały podbite przez tureckich Seldżuków, a następnie w latach 1098-1289 przez Krzyżowców, którzy utworzyli Hrabstwo Trypolisu. Krzyżowcy zostali wyparci przez egipskich Mameluków, a tych z kolei pokonali Turcy. W latach 1516-1918 obszar Libanu należał do imperium osmańskiego. Po I wojnie światowej Liban stał się terytorium mandatowym Francji. W 1941 r. uzyskał niepodległość formalną, a w 1943 roku faktyczną.
Kiedy jechać?
Liban położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, jednak rzeźba terenu modyfikuje w znacznym stopniu warunki klimatyczne tego kraju. Najlepiej wyprać się tutaj jesienią lub wiosną, gdyż latem temperatura może przekraczać 40oC. Amatorzy narciarstwa zachwycą się tym krajem zimą.
Jeśli macie ochotę poznać ten fascynujący kraj, zapraszamy do kraju miodu i kadzidła oferując wam najtańsze bilety lotnicze do Libanu! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich biletów!