- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 12:19
Zwiedzanie Libanu Co warto zwiedzać w Libanie
Znajdź nas w social mediach
Baalbek
Zobacz także: |
Miasto leży w północno –wschodniej części kraju w dolinie Bekaa. Jego nazwa pochodzi z czasów założenia miasta przez Fenicjan, i wywodzi się od fenickiego boga Baala. W okresie hellenistycznym zwane było przez Greków Heliopolis. Z obu epok zachowały się skalne grobowce. Najważniejsze zabytki miasta pochodzą z czasów panowania Rzymian, którzy na gruzach fenickich miejsc kultowych wznieśli Wielką Świątynię Jowisza, arcydzieło grecko-rzymskiej architektury.
Baalbek i jego monumentalne budowle stanowią jeden z najbardziej imponujących zespołów ruin rzymskiej architektury cesarskiej z czasów jej największej świetności. Cały kompleks świątynny – akropol – należy do największych na świecie licząc sobie 300 metrów długości, z dwoma świątyniami, tarasami i zbudowanym częściowo w późniejszych czasach otoczeniem. Główna świątynia otoczona była ogromnymi kolumnami o wysokości 22 metry i średnicy 2 metry. Kolumn pozostało tylko sześć, ale wrażenie robią ogromne. Znacznie lepiej zachowała się świątynia Wenus położona poniżej głównej świątyni – wydaje się być niemal nienaruszona.
Sydon
Liban - Saida |
Fot. RejiK |
Sydon (obecnie Sajda) leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego między Bejrutem a Tyrem. Rozkwitr miasta przypada na II tysiąclecie p.n.e. Główną atrakcją Sajdy jest malowniczy Morski Zamek wzniesiony przez krzyżowców na wysepce oddalonej o kilkadziesiąt metrów od brzegu. Wchodził on w skład fortyfikacji i zamków strzegących drogi do Ziemi Świętej w czasach krucjat. W murach widać wbudowane rzymskie kolumny zdobiące przed wiekami ulice tego miasta. Droga do zamku wiedzie kamiennym mostem wybudowanym przez Arabów w późniejszych wiekach. Do innych zabytków miasta należą wykopaliska świątyń i nekropolii oraz Wielki Meczet.
Tyr (obecnie Sur)
Tyr, w którym według legendy wynaleziono purpurę, był wielkim miastem fenickim panującym na morzu, założycielem prosperujących osad handlowych, takich jak Kadyks lub Kartagina. Jego znaczenie zmalało w czasach ostatnich krucjat. W Tyrze zachował się cenny zespół ruin, głównie z okresu rzymskiego. Nowsza, choć jak dla współczesnych i tak stara cześć miasta, pełna jest malowniczych, wąskich uliczek, po których warto się przespacerować, aby poczuć klimat i ducha tego miejsca oraz napić się pysznego soku ze świeżych owoców.
Byblos
Byblos był najważniejszym portem regionu około 5000 lat temu, uważa się, że miejsce to było zamieszkane przez ludzi już 7000 lat temu, co stawia Byblos w gronie najstarszych miast świata. Wykopaliska archeologiczne w Byblos umożliwiają poznanie rozwoju starożytnych cywilizacji. W III tysiącleciu p.n.e. miasto nazywało się Gubla i było ważnym ośrodkiem handlowym. Pod rządami Fenicjan, a także później nosiło miano Gebal (Statki) i uchodziło za najważniejszy port przeładunkowy cedrów, złota, alabastru, papirusów. Od znaczenia w handlu papirusem pochodzi jego grecka nazwa Byblos. W Byblos zachowały się pozostałości fenickich murów miejskich i nekropolia oraz teatr rzymski.
Andżar
Andżar to ruiny miasta Omajjadów położone w północno-wschodnim Libanie, w dolinie Bekaa. Plan miasta nawiązuje do urbanistyki rzymskiej. Ulice Andżar przecinają się pod katem prostym. Najważniejszą, częściowo odrestaurowaną budowlą jest pałac kalifów z czasów Omajjadów z przyległym meczetem.
Tripolis
Nazwa pochodzi od dawnego podziału miasta na trzy części. Dziś miasto jest drugim co do wielkości portem Libanu. Znane jest ze względu na produkowane tu słodycze.Warto zobaczyć tu meczet Tajna, Wieże Lwa z XV wieku oraz zamek ST. Gilles, z czasów wojen krzyżowych.
Święta Dolina (Ouadi Qadisha) i Las Bożych Cedrów (Horsh Arz el-Rab)
Święta Dolina jest jednym najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Znajdujące się tam klasztory - w większości zabytkowe - wtapiają się w niezwykle urozmaicony krajobraz. Niedaleko znajduje się relikt rozległego lasu cedrów libańskich, poszukiwanych niegdyś do budowy wielkich budowli sakralnych.
Jaskinie Dżeita
Stalaktyty i stalagmity w jaskiniach Dżeita należą do najwspanialszych na świecie. Rozległa siatka galerii i wąwozów przypomina plaster miodu. Jest to najczęściej odwiedzana i najbardziej zadbana atrakcja turystyczna Libanu. Szkoda tylko, że nie można jej fotografować, ale naprawdę warto ją zobaczyć.