- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 18:05
Tanie loty do miasta Kuwejt
Znajdź nas w social mediach
Kuwejt - symbol miasta |
Fot. creativesam |
Kuwejt, stolica państwa o tej samej nazwie leży nad Zatoką Kuwejcką. Miasto powstało na miejscu portugalskiej fortecy z XVI w. Jeszcze na początku lat 60. XX wieku była to niewielka osada z jedną ulicą. W ciągu następnych lat powstało nowoczesne miasto pełne wieżowców, parków i ulic, które rozchodzą się promieniście z centrum. Wśród budowli miasta wyróżniają się pałac Seif będący siedzibą emira oraz Kuwait Towers z restauracjami, z których można oglądać panoramę miasta.
Miasto opasuje od południa siedem autostrad biegnących łukiem od Zatoki Perskiej (tu zwanej Arabską) do zatoki Kuwejckiej. Prostopadle do nich poprowadzono dwie inne autostrady (każda ma po cztery pasy w jednym kierunku), które wiodą na południe, do granicy z Arabią Saudyjską. Od połowy lat 80. ubiegłego wieku w mieście zbudowano ponad 21 km sztucznego nadbrzeża – z wyspami, portami jachtowymi, kompleksami rozrywkowo-handlowymi i promenadami. Zachowano przy tym piaszczyste plaże, a wzdłuż całego wybrzeża poprowadzono dwupasmową drogę szybkiego ruchu zwaną Arabian Gulf Street.
Jeszcze sto lat temu Kuwejt nie przypominał dzisiejszego emiratu. Bramy tego otoczonego murem miasta-państwa zamykano na noc. Mieszkańcy byli pozbawieni elektryczności i wody pitnej – dowożono ją aż z Basry w Iraku. Ale Kuwejt miał szczęście do mądrych liderów. Siódmy władca sheikh Mubarak Al-Sabah (zwany Wielkim) podpisał w 1899 r. traktat z Wielką Brytanią, na mocy którego kraj stał się brytyjskim protektoratem. Dzięki temu nie „rozpuścił się” w tyglu imperium otomańskiego i obronił niepodległość. Ropę naftową odkryto w 1938 r., eksport rozpoczął się 30 czerwca 1946 r. Dzień ten odmienił Kuwejt na zawsze.
Gdyby spojrzeć na stolicę z lotu ptaka, w oczy rzuciłyby się trzy białe spiczaste wieże kłujące niebo nad brzegiem Zatoki Arabskiej. Dwie z nich to Kuwait Towers – wieże Kuwejtu uważane za symbol tego kraju. Najwyższa, wysokości 187 m, jest udostępniona do zwiedzania. Znajdują się na niej dwie kule. Większa mieści restaurację, w mniejszej znajduje się punkt widokowy, który obraca się raz na pół godziny. Warto wydać jednego dinara, by zobaczyć stamtąd zachód słońca nad zatoką Kuwejcką, powracające do portu łodzie rybackie i rosnące jak grzyby po deszczu wieżowce. Wkrótce zostanie ukończony drugi najwyższy na świecie, ponad 450-metrowy drapacz chmur, ale poza nim aż 30 innych jest w trakcie budowy!
Wojna w Zatoce Perskiej z lat 1990/1991 powoli odchodzi w niepamięć, a Kuwejt znów staje się klasycznym krajem naftowym. Spacerując ulicami miasta Kuwejt, trudno sobie wyobrazić ogrom zniszczeń sprzed prawie dwóch dekad. Po wojnie nastąpiło wręcz obsesyjne metodyczne przywracanie wyglądu państwa sprzed inwazji. Liberalizacja przyniosła nowy rodzaj otwartości na świat, więc tym, którzy szukają przyjemnego sposobu na poznanie islamskiego świata, Kuwejt daje doskonałą okazję do obejrzenia suków, meczetów oraz odszukania wśród piasków śladów dawnego życia Beduinów.
Wyjeżdżasz do Kuwejtu? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Kuwejtu. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Kuwejtu.