- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 15:10
Tanie loty do Nicei
Znajdź nas w social mediach
Port w Nicei |
Fot. Wikipedia |
Raj dla podróżników, bardzo popularny ośrodek turystyczny w Prowansji na Lazurowym Wybrzeżu. Swoim gościom oferuje on wyjątkowo bogatą i różnorodną ofertę spędzania wolnego czasu. Jest to czwarte co do wielkości miasto Francji. Nicea to fantastyczna opcja dla miłośników sztuki na światowym poziomie. No i ta wspaniała pogoda! W ciągu roku notuje się w Nicei około 320 słonecznych dni. Trzeba mieć wyjątkowego pecha, by trafić na choćby jeden deszczowy dzień w trakcie urlopu, ponieważ większość opadów notuje się w tym regionie jesienią i zimą. Poza tym miasto jest otoczone ze wszystkich stron wzgórzami, które niwelują nieprzyjemne odczucia związane z częstymi w tych okolicach porywistymi wiatrami. Tworzy to wyjątkowo sprzyjający mikroklimat, który już kilkaset kat temu uznany został za zbawienny dla zdrowia. Fakt ten wykorzystano dla utworzenia w Nicei znanego kurortu, związanego z leczeniem chorób układu oddechowego.
Historia
Historia miasta zaczyna się około 300 roku przed naszą erą, kiedy to utworzona została tutaj przez Greków osada Nikaia. W następnych wiekach miasteczko przeszło pod panowanie rzymskie i stanowiło ważny port Lazurowego Wybrzeża. Od III wieku naszej ery była to siedziba biskupstwa. Od V wieku miasto nękane było przez w miarę regularne, powtarzające się najazdy plemion saraceńskich i germańskich. W VII wieku Nicea związała się z Ligą Genueńską, zrzeszającą liczne miasta Ligurii w celu ochrony i współpracy. Niedługo później układ sił znacząco się zmienił i Nicea sprzymierzyła się trwale z Pizą przeciwko Genui. Wojny Franciszka I z cesarzem Karolem V w XVI wieku spowodowały poważne szkody, oblężenie i zniszczenie miasta podczas grabieży, klęskę głodu i wywołane nią epidemie oraz uprowadzenie około 2,5 tysięcy jeńców. W późniejszych wiekach miasto często było kartą przetargową władców, wciąż zmieniając przynależność państwową. W okresie pomiędzy wiekiem XIV a XIX Nicea znajdowała się głównie pod panowaniem książąt Sabaudii. W historii najnowszej ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w Nicei było podpisanie traktatu reformującego Unię Europejską (tzw. traktat nicejski) 26 lutego 2001 roku.
Atrakcje
Przy okazji historii warto przyjrzeć się architekturze miasta, która odzwierciedla koleje dziejowe Nicei. Od XVII wieku zainteresowanie tymi terenami wykazywali Anglicy, którzy zaczęli kupować tutaj ziemię i osiedlać się w tym ukochanym przez słońce kawałku globu. W Nicei pozostały po nich liczne rezydencje, wybudowane w pełnym dostojeństwa stylu wiktoriańskim. Jako pamiątka pozostało po nich kilkadziesiąt domów tego typu, rozsianych po mieście. Niceę zamieszkiwało wtedy około 100-120 rodzin angielskich. Następnie kurortem, znanym już wówczas z leczenia bronchitu, suchot oraz przewlekłego kaszlu, zainteresowali się zamożni Rosjanie o arystokratycznych korzeniach, którzy również zaczęli się tutaj osiedlać. Bywała tutaj na przykład carowa Maria Fiodorowna, a swój pałac z rozległym parkiem miał potentat kolejowy. Osiedleni tutaj Rosjanie postarali się nawet o wzniesienie w Nicei Soboru Prawosławnego im. św. Mikołaja, wzorowanego na moskiewskiej cerkwi Wasyla Błogosławionego. W jego wnętrzu znajdują się liczne zabytkowe ikony o dużej wartości historycznej i kolekcjonerskiej oraz liczne zachowane naczynia obrzędowe i szaty. Z XIX wieku pochodzą również liczne pałace otoczone parkami, które budowali tutaj przedstawiciele wschodnioeuropejskiej szlachty. Obecnie wiele z nich zajmują ważne instytucje użyteczności publicznej.
Pojawienie się tutaj międzynarodowej śmietanki towarzyskiej oraz rodów o ogromnych zasobach finansowych, fantastyczny klimat i niepowtarzalne krajobrazy ściągnęły do Nicei artystów takich jak Pablo Picasso, Chagall, Renoir, Léger, Dufy, Bonnard oraz Matisse, który miał tutaj własny dom i pracownię. Dzięki temu, niedoceniani na początku swojej kariery malarze tworzyli tutaj, zaopatrując arystokratów i bogaczy, a ich niesprzedane za życia dzieła, docenione po czasie zasilają teraz lokalne muzea, tworząc niesamowite bogactwo kulturowe Nicei.