- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 14:08
Tanie loty do Peru
Znajdź nas w social mediach
Machu Picchu - wizytówka Peru |
Fot. sxc.hu |
Peru to bardzo interesujący kraj Ameryki Południowej, trzeci co do wielkości na całym kontynencie, a dodatkowo największy spośród krajów andyjskich. W ogólnoświatowym rankingu ze względu na obszar zajmuje 19 miejsce, zaś jeśli chodzi o ludność 43.
Klimat Peru jest bardzo różnorodny i przechodzi od równikowego wilgotnego w obrębie amazońskiej dżungli, poprzez równikowy suchy w odmianie górskiej w Andach aż po podzwrotnikowy wybitnie suchy w pobliżu Oceanu Spokojnego. Dlatego też przed wyjazdem do Peru warto dowiedzieć się o dokładną lokalizację miejsc urlopowych, żeby należycie przygotować się do warunków pogodowych, ponieważ w obrębie tego kraju różnią się one znacząco.
W Amazonii należy być przygotowanym na wilgotność sięgającą ponad 90% i temperatury które przez cały rok i w ciągu całej doby oscylują wokół +20 do +35 stopni. Obszar dżungli zwany selva zajmuje około 2/3 powierzchni Peru jednak zamieszkuje go jedynie kilkanaście procent ludności, ilość opadów sięga tutaj rocznie nawet 3500 mm. Las równikowy dostarcza gospodarce kraju chininy, różnych gatunków egzotycznego drewna oraz kauczuk.
Atrakcje
W zachodniej części znajdują się Andy – mieszka w ich obrębie wiele plemion góralskich Indian, jest to najważniejszy pod względem kultury i tradycji obszar Peru. Tereny górskie zwane sierra charakteryzują się znacznie mniejszą ilością opadów (około 800 – 900mm rocznie) oraz niższymi temperaturami w zakresie od około +5 zimą, do maksymalnie +25 latem. W gospodarce liczą się przede wszystkim tutejsze kopalnie, w których wydobywa się wiele różnych bogactw naturalnych, głównie rud metali takich jak miedź, cynk, ołów, rtęć, wanad oraz żelazo, a dawniej również duże ilości srebra. Watro również wspomnieć o tutejszym rolnictwie – uprawia się tu kakao, kokę, proso i sorgo, kukurydzę oraz kawę i herbatę, a także hoduje się bydło, owce lamy i alpaki.
Najważniejszym regionem Peru jest pustynne wąskie wybrzeże Pacyfiku – na tych równinach zwanych costa, które stanowią zaledwie 12% powierzchni kraju skoncentrowany jest znaczny procent ludności kraju, w tym niemal 8 milionów w obrębie aglomeracji stołecznego miasta Lima. Poza tym mimo niesprzyjających warunków (skrajnie suchy klimat z opadami rocznymi rzędu 20-50 mm) tutejsze rolnictwo produkuje aż 50% krajowych płodów rolnych. W pobliżu rzek na sztucznie nawadnianych polach uprawia się ryż, trzcinę cukrową i bawełnę. Dla gospodarki peruwiańskiej ważne jest również rybołówstwo, które dzięki zimnemu Prądowi Peruwiańskiemu może liczyć na bogactwo gatunków i znaczną ilość ryb w przybrzeżnych wodach. Na wyspach leżących w pobliżu kontynentu wydobywa się również guano, ważny dla lokalnego rolnictwa nawóz naturalny bogaty w fosforany wapnia i magnezu.
Historia
Historia Peru liczy sobie około 3200 lat, a jej początki związane są z kulturą Chavín. Peru przed kolonizacją europejską stanowiło potężny ośrodek kultury prekolumbijskich plemion takich jak choćby Indianie z wyżyny Nazca znani na całym świecie z niesamowitych, monumentalnych rysunków ciągnących się przez wiele dziesiątków metrów na powierzchni płaskowyżu, a znacznie później również jako centrum Imperium Inków. Niestety najazd żądnych złota konkwistadorów hiszpańskich spowodował upadek tej kultury. W XVI wieku powstało Wicekrólestwo Peru, które w owym czasie ze względu na ogromne złoża srebra było wówczas najcenniejsza kolonią Hiszpanii, zapewniającą regularne wpływy do królewskiego skarbca. Kraj uzyskał niepodległość dopiero w 1824 roku po sukcesie powstania Simona Bolivara. Warto wspomnieć również, że od momentu powstania Peru wplątane jest w liczne konflikty graniczne, które co jakiś czas wybuchają a nowo, ponieważ ich rozwiązanie zawsze jest tylko tymczasowe.
Obecnie kraj boryka się z problemami gospodarczymi, właściwie nieograniczoną władzą karteli narkotykowych produkujących kokainę, biedą oraz niesprzyjającymi warunkami naturalnymi, z których najbardziej katastrofalne skutki mają powracające w nieregularnych odstępach czasu zjawiska pogodowe określane wspólnym mianem El Nino.
Mimo wszystko jednak Peru może stanowić doskonałe miejsce na urlop, a zabytki tego kraju na pewno pozostawią w pamięci niezatarte wrażenia. Ludzie są przyjaźni, materialna kultura, rzemiosło i historyczne dziedzictwo zupełnie niepowtarzalne, a liczne atrakcje turystyczne natomiast utrzymywane w dobrym stanie i bezpieczeństwie przez świadomy ich wartości rząd.