- Szczegóły
- niedziela, 15 grudzień 2024 13:41
Tanie loty do Arequipy
Znajdź nas w social mediach
Nocna panorama Arequipy |
Photo: sxc |
Miasto Arequipa znajduje się około 1000 kilometrów na południowy zachód od stolicy Peru – Limy. Leży na wysokości ponad 2300 metrów ponad poziomem morza w otoczeniu pięknych i majestatycznych szczytów Kordyliery Volcanica. Historia tej osady sięga roku 1540, kiedy to 15. sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP, założył je w imieniu Francisco Pizarra jego emisariusz García Manuel de Carbajal. Już rok później w 1541 roku król Karol V oficjalnie nadał osadzie prawa miejskie. Tak więc miasto może się poszczycić już historią sięgającą niemal połowy millenium.
Arequipa znana jest w świecie jako La Ciudad Blanca, czyli białe miasto, co ściśle związane jest z charakterystycznym materiałem budowlanym jaki używany jest do wznoszenia domów w okolicy. Chodzi o tzw. sillar – białawą skałę pochodzenia wulkanicznego, opisaną w 1948 roku przez geologa Clarenca Fennera. Jest to specyficznie skrystalizowany tuf ściśle związany jest z okolicą miasta Arequipa, pochodzi on z plejstocenu i powstawał wskutek erupcji wygasłego obecnie wulkanu Chachani. Łatwa dostępność tego materiału oraz prostota jego obróbki spowodowały, że chętnie wykorzystywano go przez wieki w lokalnej architekturze, tak że obecnie stanowi ona prawdziwy unikat. Wiele wieków tradycji budowlanych, które charakteryzuje łączenie wpływów hiszpańskich i indiańskich spowodowało powstanie zachwycającego zespołu miejskiego. Dobrze zachowane wielowiekowe obiekty o unikalnych walorach artystycznych, technologicznych i kulturowych przyczyniły się do wpisania miasta Arequipa na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku podczas sesji Komitetu UNESCO w Cairns w Australii.
Historia
Arequipa jest drugim pod względem wielkości ośrodkiem miejskim w Peru i liczy obecnie ponad 900 tysięcy mieszkańców. Ślady osadnictwa Indian w regionie żyznej doliny, w której zostało w późniejszym czasie założone miasto, sięgają 5000-6000 lat przed naszą erą. Około XV wieku tutejsze ziemie zostały podbite przez Inków i włączone w skład ich potężnego Imperium, gdzie stanowiły zaplecze żywnościowe.
Ważnym momentem w historii miasta było powstanie bezpośredniego połączenia Arequipy z Autostradą Panamerykańską, które nastąpiło w latach 30. Spowodowało to z jednej strony koniec ery izolacji miasta i pewnej niezależności z tym związanej , jednak z drugiej strony rozwinął się handel, a miasto do dziś pozostaje centrum pośredniczącym w handlu pomiędzy południem kraju a Limą.
Atrakcje
Bardzo ważna dla Atequipy jest turystyka, która stanowi najważniejszą chyba gałąź tutejszej gospodarki. O tej części Peru mówi się nawet jako o Południowy Korytarz Turystyczny Peru, ponieważ to głównie tutaj koncentruje się ruch turystyczny, gdyż w niewielkiej odległości od siebie, na jednej trasie znajdują się wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne Peru, przede wszystkim Nazca, Cusco oraz Inca Trail. Arequipa jednak jako jedyna na tym szlaku pokazuje kulturę hiszpańską oraz jej wpływy.
Zlokalizowane są tutaj również dwa uniwersytety – założony w 11. listopada 1828 roku i od tego czasu działający nieprzerwanie Narodowy Uniwersytet św. Augustyna należący do państwa peruwiańskiego oraz prywatny Unwersytet Katolicki NMP założony 6. grudnia 1961 roku przez Williama Daniela Morrisa Christy, amerykańskiego księdza z St Louis w stanie Missouri w USA.
Pogoda
Miasto znane jest również ze wspaniałej pogody – w roku notuje się tu około 300 słonecznych dni, a przeciętne temperatury mieszczą się w przedziale pomiędzy 10 a 25 stopniami Celsjusza. Deszcz występuje właściwie wyłącznie w okresie od stycznia do marca, jednak opady nie są duże.
Arequipa pozostaje więc niezaprzeczalnym sercem andyjskiego rejonu Peru. Każdy turysta koniecznie musi odwiedzić samo miasto i jego okolicę, by naprawę zapoznać się kulturą Peru.