- Szczegóły
- poniedziałek, 23 grudzień 2024 20:13
Tanie loty do Serbii
Znajdź nas w social mediach
Niezwykłe krajobrazy Serbii |
Fot. Wikipedia |
Serbia to kraj w Południowej Europie, powstały po rozpadzie federacyjnej republiki Serbii i Czarnogóry w roku 2006, jest to więc jedno z najmłodszych państw na kontynencie. Wprawdzie kraj jest niewielki (jego terytorium to około ¼ Polski), jednak jest naprawdę interesujący i z pewnością warto się tam wybrać na krótsze lub dłuższe wakacje. Niestety Serbia nie ma dostępu do morza, więc amatorzy plażowania i śródziemnomorskiego wypoczywania nie znajdą tutaj wiele atrakcji. Jednak turyści nastawieni głównie na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z pewnością się nie zawiodą, ponieważ Serbia, podobnie jak inne państwa w regionie, rozwijała się już w starożytności, o czym przypominają liczne rozsiane po kraju budowle sprzed wieków.
Burzliwa historia Bałkanów zaznaczyła silnie obecność Serbii w tym regionie na przestrzeni dziejów. Początki państwowości i pierwsze próby organizacji tutejszej ludności przypisać należy Grekom i Rzymianom, i sięgały one I wieku naszej ery. Warto zaznaczyć, że po podboju Serbia była ważną częścią Imperium – co najmniej 15 spośród cesarzy urodziło się na terenach obecnej Serbii, a w czasach tetrarchii tutejsze miasto Sirmium było jedną ze stolic Cesarstwa. Po upadku Rzymskiego Imperium Serbowie wreszcie mogli pozwolić sobie na niezależność i już we wczesnym średniowieczu próbowali tworzyć własne królestwa, które następnie przekształciły się w znaczące Imperium. Jego najlepszy czas przypada mniej więcej na wiek XIV. Dobra passa serbskiego państwa zakończyła się po podboju tych terenów przez Turków w XVI wieku – obszar dawnego państwa wprawdzie nadal się rozwijał, jednak utracił on niepodległość na około 300 lat. Dopiero ogarniające Europę ruchy wolnościowe w XIX stuleciu przywróciły Serbii niezależność, a następnie pozwoliły na powiększenie terytorium. Po I wojnie światowej Serbia wraz z innymi małymi krajami regionu weszła w skład Jugosławii, której rozpad nastąpił dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie Serbia znów jest niezależnym i suwerennym krajem.
Położenie tego kraju powoduje, że od wieków krzyżują się tu drogi podróżnych i kupców ze wszystkich właściwie części Europy – szlaki handlowe z południowej, wschodniej i środkowej Europy spotykały się właśnie tutaj. Kraj dodatkowo pochwalić się bardzo różnorodną rzeźbą terenu, więc każdy znajdzie coś dla siebie – żyzne doliny przez które przepływa Dunaj, malownicze pogórze i wyższe partie gór, a wszystko to przeplatane licznymi potokami i urokliwymi miasteczkami.
Serbia stanowi jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem religijnym i kulturowym krajów na kontynencie europejskim – większość ludności stanowią Serbowie, a dominujące religia to chrześcijaństwo, jednak klasyfikacja tego kraju i narodu nie jest taka prosta. Mniejszości narodowe stanowią około 18% mieszkańców Serbii, wiążą się z tym m. in. podziały religijne – większość mieszkańców stanowią wyznawcy prawosławia, następną większą grupą są rzymscy katolicy, a kolejne miejsce zajmuje islam, który wyprzedza wyznania protestanckie.
Współczesna Serbia zdecydowanie odbiega od tego, co przychodzi na myśl mieszkańcowi Europy słyszącemu te nazwę – w ciągu ostatniej dekady, zwłaszcza po odsunięciu od władzy Slobodana Miloszewicza, kraj przeszedł prawdziwą transformację, a skok cywilizacyjny jaki się tam dokonał to prawdziwy cud – PKB na mieszkańca w roku 2000 wynosiło 1160 dolarów, w roku 2008 natomiast aż 10679 dolarów. Zmienił się standard życia, rozpoczęto liczne inwestycje, rozbudowana została infrastruktura. Najważniejszymi partnerami serbskiego biznesu są Austria, Gracja, Norwegia i Niemcy – w sumie należy do nich około 2/3 zagranicznych inwestycji w tym kraju. Polacy wprawdzie niemal nie inwestują w Serbii, a także w małym stopniu współpracują z tamtejszymi firmami, jednak nie ma powodu, by nie skorzystać z doskonałej wakacyjnej pogody w Serbii i nie wybrać się tam na urlop.
Serbia stanowi oryginalne miejsce na niedrogi i ekscytujący wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi wśród mozaiki kultur, w otoczeniu interesujących ludzi i doskonałej kuchni pod słonecznym niebem. Więcej naprawdę nie potrzeba do szczęścia.