- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 16:15
Zwiedzanie Serbii
Znajdź nas w social mediach
Cerkiew świętego Sawy w Belgradzie |
Fot. sxc.hu |
Nowy Sad
Drugie co do wielkości miasto Serbii, stolica ważnego dla kraju regionu Wojwodina. To nowoczesny ośrodek miejski, który może pochwalić się wartościowymi zabytkami, spośród których do najważniejszych należą: udostępniona do zwiedzania twierdza wzniesiona w latach 1699-1780 za panowania austro-węgierskich Habsburgów, kilka muzeów wartych odwiedzenia (muzeum malarstwa, archeologiczne oraz historyczne), galerie, ratusz oraz Teatr Narodowy.
Lepenski Vir
Jedna z najstarszych ludzkich osad na świecie, obecnie najważniejsze stanowisko archeologiczne na terenie Serbii – historia tej mezolitycznej osady sięga około 7000 roku p. n. e. W dawnych czasach miejsce to stanowiło centralną, dość dużą osadę otoczoną licznymi satelickimi ośrodkami mniejszej wielkości. Szczytowy okres rozwoju tego regionalnego centrum przypada na lata 5300 – 4800 przed nasza erą, oryginalna architektura i znalezione rzeźby świadczą natomiast o wysokim poziomie kultury zamieszkałych w tym miejscu pierwotnych Europejczyków, wysokim stopniu rozwoju ich religii, struktur społecznych i sztuki. Początek eksploracji stanowiska przez archeologów przypada na lata 60. XX wieku, lecz dopiero po kilku latach wykopalisk naukowcy w pełni zdali sobie sprawę z doniosłości swoich odkryć. Na początku lat 70. XX wieku całość odsłoniętych zabudowań przeniesiono niemal 30 metrów wyżej, a samo stanowisko zostało zatopione przez wody sztucznego zbiornika wodnego.
Monastyr Sopocany
Zespół zabudowań przynależnych do prawosławnego zakonu, umiejscowiony w południowej części Serbii. Najważniejszą i najbardziej wartościową częścią monastyru jest pochodząca z XIII wieku Cerkiew pw. Trójcy Świętej ufundowana przez króla Stefana Urosza. W jej wnętrzu znajdują się freski pochodzące z lat 1263–1268, które przedstawiają sceny religijne i historyczne, w przedniej - późniejszej pod względem chronologicznym części kościoła znajdują się młodsze, lecz również cenne malowidła ścienne z lat 1338–1346. W 1979 roku cerkiew oraz kilka innych, okolicznych obiektów wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Monastyr Studenica
Położony w centralnej Serbii monastyr w Stucenicy jest jednym z najpiękniejszych w tym kraju, już w 1986 roku został dostrzeżony przez społeczność międzynarodową i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w celu jego ochrony. We wnętrzach świątyń podziwić można kolekcję oryginalnych fresków w stylu bizantyjskim z XIII i XIV wieku. Stucenica stanowiła w średniowieczu religijne, polityczne i kulturalne centrum ówczesnej Serbii, a tutejsze cerkwie były najważniejszymi prawosławnymi świątyniami kraju. Niestety znaczna cześć wyposażenia i dokumentów, jakie były przechowywane w monastyrze, została zniszczona bezpowrotnie w wyniku trzęsienia ziemi w XVII wieku. W obrębie klasztoru znajduje się kilka cerkwi z różnych okresów, a także zabudowania gospodarskie i dawne siedziby zakonników. Wyjątkowo pięknie monastyr prezentuje się z lotu ptaka.
Felix Romuliana
Kompleks potężnych zabudowań z czasów rzymskich, zlokalizowany w pobliżu serbskiego miasta Gamzigrad. W przeszłości archeologowie podejrzewali, że odsłonięte zabudowania były fragmentem ważnej warowni obronnej na co wskazywały liczne wieże oraz sama wielkość założenia. Bardziej wnikliwe badania pozwoliły jednak dowieść, że miejsce to w starożytności pełniło funkcję nie obozu wojskowego, lecz cesarskiego pałacu. Wykopaliska w tym miejscu prowadzone były od roku 1953, a ich efektem jest odkrycie większej części zabudowań oraz licznych artefaktów. Pałac powstał w czasach tetrarchii i został wzniesiony przez zięcia Dioklecjana, cesarza Galeriusza, w miejscu jego urodzenia. Pałąc przetrwał do V wieku, kiedy to został splądrowany podczas najazdu Hunów. W 2007 roku zespół architektoniczny Felix Romuliana został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nisz
Trzecie co do wielkości miasto Serbii, położone nad rzeką Niszawą, słynące przede wszystkim z bogatej historii za czasów rzymskich (urodził się tutaj m. in. cesarz Konstantyn Wielki). Turyści odwiedzający to miasto mogą zapoznać się z jego wielowiekową historią i zwiedzić Wieżę Czaszek, która jest hołdem dla tutejszych powstańców z XIX wieku, a także pozostałości po dawnym obozie koncentracyjnym i wojenne pomniki. Poza tym do dyspozycji odwiedzających zostały oddane dawne termy rzymskie, pozostałości willi i antyczna wieża ciśnień. Część Niszu obecnie pełni funkcje uzdrowiskowe, więc podczas pobytu skorzystać można również z jego leczniczych właściwości.