- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 20:37
Tanie loty na Filipiny
Znajdź nas w social mediach
Photo by Sekitar |
Niegdyś kolonia Hiszpanii, później USA. Filipiny zajmują aktualnie 12 pozycję w rankingu najbardziej zaludnionych państw świata – mają ponad 92 mln mieszkańców. Filipiny składają się z ponad 7 tysięcy wysp, z czego większość należy do naprawdę malutkich. Zaledwie 1/3 ma nazwy. Do największych należą Luzon, Mindanao i Samar. Filipiny to kraj bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym. Większość jest co prawda pokryta lasami tropikalnymi, ale są tu też całkiem wysokie szczyty górskie (najwyższy – Mount Apo – liczy sobie 2954 m) i sporo aktywnych wulkanów, można też odwiedzić tu piaszczyste plaże.
Historia osadnictwa na Filipinach rozpoczęła się 25 tysięcy lat przed naszą erą, wraz z napływem ludów azjatyckich na te tereny. Kolejnymi przybyszami były plemiona indonezyjskie. Do XIV wieku kraj rozwijał współpracę w zakresie handlu z Chinami, Indiami, Indonezją i Japonią. W 1521 roku przypłynął tu Ferdynand Magellan. Filipiny wywodzą swoją nazwę od króla Hiszpanii, Filipa II, na cześć którego nazwała je ekspedycja hiszpańska 20 lat po Magellanie. Przez kolejne 350 lat Filipiny były kolonią hiszpańską. Pierwszą europejską osadę, Cebu, założył w 1565 roku Miguel López de Legazpi. W 1899 roku, na mocy traktatu paryskiego zawartego po wojnie między USA i Hiszpanią Filipiny zostały przekazane Stanom Zjednoczonym. Wkrótce jednak Filipińczycy pod wodzą Emilio Aguinaldo postanowili zakończyć panowanie obcych państw i zadeklarowali niepodległość. Walki trwały do 1913 roku i pochłonęły około milion istnień. Podczas II wojny światowej Japonia najechała Filipiny, powodując odsunięcie w czasie marzeń o niepodległym państwie. Wraz z pomocą USA miejscowym udało się wyprzeć Japończyków i 4 lipca 1946 Filipiny ostatecznie odzyskały niepodległość i zostały ogłoszone republiką. Pod rządami prezydenta Ferdinand E. Marcos wybuchły zamieszki przeciwko despotycznym rządom. 21 września 1972 roku ogłoszono stan wojenny, który trwał przez następne 9 lat. Po próbie sfałszowania wyników wyborów w 1986 roku Marcos utracił resztki poparcia i został zmuszony do ucieczki poza granice kraju. Obecnie, pomimo licznych trudności, Filipiny umacniają ustrój demokratyczny borykając się z problemami korupcji i kryzysu.
Filipiny wyróżniają się bogactwem zwierząt i roślin. Dziwi jedynie fakt, że pomimo ogromu gatunków, zazwyczaj dość rzadkich, praktycznie nie ma tu drapieżników. Do tej kategorii zaliczają się węże i ptaki, poza nimi drapieżników jest naprawdę niewiele. Jako kraj złożony z wysp Filipiny obfitują za to w gatunki ryb. Filipińczycy eksportują kokosy, mango i arbuzy, wysoka jest też produkcja ryżu (podstawy większości dań) i kukurydzy. Gospodarka kraju rozwija się, polepsza się też sytuacja ekonomiczna. Do niedawna Filipiny były krajem nastawionym na rolnictwo, ale teraz zaczyna się to zmieniać.
Filipińczycy uwielbiają zabawę i są bardzo rozrywkowym narodem. Co ciekawe, większość świąt i związanych z nimi atrakcji jest połączonych z religią. Ok. 90 % Filipińczyków to katolicy. Festiwale i fiesty filipińskie są dniami pełnymi radości, tańca, muzyki i dobrego jedzenia. Do najciekawszych należą: Ati-Atihan (styczeń), upamiętniający układ pomiędzy plemionami aborygenów i mieszkańców Borneo, Sinulog (styczeń), święto miasta Cebu, Dinagyang (styczeń), Festiwal Ananasa (czerwiec), Festiwal Masskara (październik) i wiele, wiele innych.
Kiedy lecieć?
Filipiny mają tropikalny klimat, temperatury są najwyższe w okresie od marca do mają. Od czerwca do października trwa pora deszczowa. Tereny położone blisko wybrzeża Pacyfiku zazwyczaj są suche przez cały tydzień, deszcze są tu rzadkością. Przeciętna temperatura wynosi od 25 do 32 °C. Zaleca się odwiedzać Filipin w styczniu lub w lecie – wówczas jest tu najwięcej festiwali i atrakcji. Koniecznie trzeba wtedy pamiętać o parasolu lub kurtce przeciwdeszczowej.