- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 11:09
Zwiedzanie Filipin
Znajdź nas w social mediach
Ifugao
„Ryżowe tarasy”, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO w 1995 roku. Wpis uzasadniono doskonałym połączeniem w tym miejscu piękna przyrody naturalnej i zarazem zmienionej siłami ludzkich rąk. Ifugao składa się łącznie z 5 części: najbardziej znanego Banaue, Batad, Mayoyao, Hapao, Kiangan. Tarasy niekiedy są nazywane 8 cudem świata, zwłaszcza Filipińczycy są przekonani co do słuszności nadania im tego tytułu. Co ważne, są jedynym starożytnym zabytkiem, który został zbudowany bez konieczności uciekania się do pracy niewolniczej.
Vigan
To miasteczko także zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury, w 1999 roku. Vigan jest przepięknym przykładem fuzji architektury kolonialnej i oryginalnej, rdzennej azjatyckiej (oprócz filipińskiej czerpie sporo z chińskiej). Uwagi turystów nie ujdzie też fakt, że zabytki są w doskonałym stanie. Początki miasta datuje się już na XV wiek i łączy z Hiszpanami, choć już wcześniej był tu położony strategiczny port. Aby docenić w pełni Vigan warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie miasta. Jeśli ktoś nie ma ochoty robić tego piechotą, może skorzystać z tricykli lub calesa (dorożek konnych), których jest w okolicy naprawdę wiele. Chcąc coś zjeść lub wstąpić do klubu trzeba skierować swe kroki ku Plaza Burgos. Dla żądnych zwiedzania warte polecenia są: Katedra św. Pawła zbudowana w 1790 roku. Konstrukcja katedry jest specjalnie przystosowana do wytrzymywania trzęsień ziemi, nierzadkich w tej okolicy. Zarówno na nią samą, jak i na wieżę z dzwonem zbudowaną w pewnej odległości (również z racji trzęsień ziemi) duży wpływ wywarła kultura chińska i zasady feng shui. Inne warte obejrzenia zabytki to dzielnica Mestizo (znana z filmu „Urodzony 4 lipca”), rezydencja arcybiskupa – najstarsza z wciąż używanych na Filipinach – oraz Plaza Salcedo. Okolica słynie też z przepysznych przekąsek, których koniecznie trzeba spróbować.
Zamboanga
Nazywane też „małą Hiszpanią”. Nigdzie indziej wpływy trwającego trzy wieki hiszpańskiego panowania na Filipinach nie są aż tak dobrze widoczne jak właśnie tutaj. Aby to podkreślić, trzeba zauważyć, że język miejscowych, Chabacano, jest mieszanką hiszpańskiego (60%) i lokalnych dialektów (40%). Zamboanga już w XIV wieku było miejscowym centrum handlu. Hiszpanie pojawili się w 1593 roku i wówczas rozwój miasta nabrał dynamizmu. Najpiękniejszym śladem po Hiszpanach jest pochodzący z 1635 roku Fort Pilar. Aktualnie służy jako miejsce kultu, wewnątrz znajduje się też filia muzeum narodowego. Kościół św Ignacego Loyoli jest kolejnym efektownym zabytkiem. Bulwar Cawa-Cawa oferuje piękne widoki. Ponadto można tu spróbować bardzo ciekawego dania, jakim jest balut... jajko kurze lub kacze z rozwiniętym embrionem, ugotowane i jedzone ze skorupką. Potrawa jest uważana przez miejscowych za afrodyzjak.
Kościół św Tomasza w Iloilo
Ten augustiański kościół zaprojektowano jako fortecę, mającą za zadanie w razie konieczności obronić miejscową ludność przed atakami muzułmanów. Budowa trwała 10 lat od 1797 roku, a wykonano ją głównie z piaskowca. W fascynujący sposób łączy ze sobą styl barokowy z lokalnym. Front kościoła jest bardzo bogato zdobiony.
Boracay
Najpopularniejsze miejsce wypoczynku wśród wszystkich filipińskich wysp. Długie, pokryte białym piaskiem plaże pozwalają jej konkurować o względy turystów z Karaibami i Tajlandią. Za dnia można zwiedzić wyspę za pomocą wypożyczonego motoru lub skutera, popłynąć w rejs, spróbować swoich sił w jeździe konnej czy ponurkować. Do dyspozycji turystów oddano też wiele ośrodków spa. Amatorzy zakupów także nie będą rozczarowani: Boracay ma nawet centrum handlowe, nie wspominając o przydrożnych straganach z pamiątkami czy biżuterią. Miłośnicy zabawy do białego rana mogą przebierać w ofertach klubów nocnych. Głównym punktem wyspy jest Biała Plaża, podzielona na trzy sekcje. Nieco spokojniejszymi miejscami są plaże Puka i Baling Hai. Zwiedzających może zaciekawić Jaskinia Nietoperzy, choć wejście do niej może być ryzykowne. Miejscowi za małą opłatą zgadzają się poprowadzić turystów do wejścia. Interesujące jest sklepienie jaskini ze zwisającymi stalaktytami.
Bohol
Owalna wyspa, dziesiąta co do wielkości w całych Filipinach. Jest równie piękna jak Boracay, a nawet bardziej interesująca, choć mniej znana wśród turystów. Chętnie odwiedzają ją amatorzy nurkowania, można zająć się tu też obserwacją delfinów i wielorybów. Sezon turystyczny jest w szczycie od marca do czerwca. Najbardziej warte obejrzenia na wyspie są jednak zwierzątka o nazwie tarsier: najmniejsze małpki świata. Oprócz wyspy, którą zamieszkuje większość ich populacji, znajdują się jeszcze tylko na Borneo i w Indonezji. Tarsiery mogą mieć zaledwie 10 cm długości, prowadzą nocny tryb życia i nie mają powiek. Steven Spielberg przyznał się, że postać E.T. zainspirowały właśnie tarsiery. Inną, nie mniej ciekawą atrakcją wyspy są Czekoladowe Wzgórza, niewysokie i wyglądem przypominające kopce kretów. Podczas pory suchej trawa, która je pokrywa, zmienia kolor na brązowy – stąd nazwa. Pochodzenie wzgórz jest tłumaczone przez dwie legendy. Pierwsza opowiada o dwóch gigantach, którzy rzucali w siebie kamieniami. Druga to historia giganta Arogo, który po śmierci ukochanej płakał łzami zmieniającymi się we wzgórza.
Davao
Trzecie najpopularniejsze miasto odwiedzane przez turystów podczas pobytu na Filipinach, zaraz po Manili i Cebu. Jest centrum handlu i biznesu południowych Filipin. W okolicy jest wiele interesujących miejsc. Do najciekawszych należy Fundacja Filipińskich Orłów. Zajmuje się ona działaniami mającymi na celu uratowanie tego zagrożonego gatunku przed zagładą i może już poszczycić się takimi osiągnięciami, jak rozmnożenie orłów w niewoli. Inne główne atrakcje Davao także są związane z naturą. Wart odwiedzenia jest park krokodyli i park Eden. Dla wielbicieli historii odpowiednim miejscem jest Muzeum Davao, prezentujące tutejsze dziedzictwo: instrumenty, dzieła sztuki, narzędzia.
La Union
Prowincja zlokalizowana na północno – zachodnim wybrzeży wyspy Luzon. Najstarszym miastem jest Agoo, w którym podobno ukazywała się Matka Boska. Miasto jest szczególnie ożywione podczas Wielkiego Tygodnia, gdy zjeżdżają się tutaj pielgrzymi z całych Filipin. Znajduje się tu też Wieża Strażnicza Luna, z której obserwowano okolicę w czasach przed panowaniem hiszpańskim, by uchronić się przed piratami, oraz baza lotnicza USA zbudowana w 1903 roku.
Bacolod
Mimo że mieszka w nim tylko 480 tysięcy, co nie jest dużą liczbą jak na standardy filipińskie, uważane jest za przepełnione życiem. Mieszkańcy należą do niezwykle przyjaznych, o czym świadczy już samo nazwanie Bacolod „miastem uśmiechów”. Zdobyło nagrodę dla najbardziej zielonego i najczystszego miasta Filipin, rozwiązano tu w świetny sposób problem korków. W Bacolod odbywają się znane festiwale: Masskara i Pana-ad Sa Negros. Do najciekawszych zabytków należą Katedra św Sebastiana i Kaplica św Klary, a także neoromański kapitol z 1927 roku.