- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 09:03
Zwiedzanie Arabii Saudyjskiej
Znajdź nas w social mediach
Arabia Saudyjska - wnętrze meczetu |
Fot. sxc.hu |
Madain Saleh
Starożytne miasta wykuwane w skałach w północnej części Arabii Saudyjskiej, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2008. Są to pozostałości architektury tutejszych ludów Thamud i Nabaten. Najwcześniejsze inskrypcje pochodzą z II wieku przed Chrystusem, jednak wykuwane pieczary, grobowce, świątynie i sale sięgają późniejszego okresu (I wiek p. n. e. - I wiek n. e.) Jest to największy zachowany kompleks architektoniczny obu plemion, składa się ze 111 monumentalnych grobowców władców. Po dziś dzień zachwyca (niezbyt licznych jeszcze w tym miejscu) turystów niesamowitym wykorzystaniem skał przez ówczesnych ludzi oraz pięknem opracowania kamieniarskiego siedzib sprzed wielu wieków. W pobliżu odkryto również prehistoryczne malowidła naskalne.
Mekka (pełna nazwa: Makkat ul-Mukarramah)
Miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, święte miejsce religii islamskiej, ściśle związane z życiem proroka Mahometa. Trzecie co do wielkości w kraju, zamieszkiwane przez około półtora miliona ludzi. Niestety ze względu na świętość Mekki nie mają do niej wstępu innowiercy i turyści, co kilkakrotnie kontrolowane jest podczas podróży. Ze względu na nakazy religijne, które zobowiązują każdego muzułmanina do odwiedzenia tego miasta przynajmniej raz w życiu (hadżdż), istnieje tutaj bardzo duży ruch pielgrzymkowy. Najważniejszym punktem w mieście jest niewielki budynek Kaaba a w nim Czarny Kamień naznaczony przez Mahometa, w pobliżu którego wzniesiono piękny i potężny meczet o smukłych jasnych minaretach - może modlić się w nim jednocześnie 300 tysięcy wiernych. W okresie ramadanu do miasta potrafi przybyć nawet ponad 2 mln ludzi. Pięć razy dziennie muzułmanie z całego świata zwracają się w kierunku Czarnego Kamienia w czasie rytualnych modlitw. Pradawne kulty czciły ten fragment skały być może nawet już w II wieku p. n. e.
Medyna
Drugie święte miasto islamu, tutaj właśnie w roku 622 schronił się Mahomet po opuszczeniu Mekki. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Arabii Saudyjskiej zamieszkiwane przez ponad 1,3 mln ludzi. W miejscu domu, gdzie podobno mieszkał Mahomet, powstał meczet. Znajdują się w nim grobowce Proroka oraz jego córki Fatimy. Jest to miejsce pielgrzymek niezliczonych rzesz muzułmanów z całego świata.
Niestety należy zauważyć, że turystyczne podróżowanie po Arabii Saudyjskiej wydaje się nonszalancją, ze względu na surowość nakazów religijnych, trudność otrzymania wizy oraz niezbyt przyjazną dla obcokrajowców i innowierców atmosferę. Arabia Saudyjska jest w tej chwili przede wszystkim celem pielgrzymkowym oraz miejscem spędzania dobrze płatnych kilkumiesięcznych najczęściej kontraktów dla wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin.
Koniecznie należy będąc w Arabii Saudyjskiej zwiedzić również zabytki Rijadu i atrakcje turystyczne Jeddah