- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 21:14
Zwiedzanie Rijadu
Znajdź nas w social mediach
Pustynia wokół Rijadu |
Fot. sxc.hu |
Park as-Salam
Największy kompleks zieleni w tym mieście, ponad 140 tysięcy metrów kwadratowych, gdzie można odpoczywać podziwiając przyrodę. W centrum parku mieści się spory sztuczny staw malowniczej linii brzegowej, z piękną fontanną pośrodku. Ze wszystkich stron otaczają go trawniki i drzewa, w których cieniu chętnie przebywają mieszkańcy stolicy chroniąc się przed nieznośnym upałem betonowych ulic. Można wypożyczyć tutaj rower wodny lub skusić się na rejs statkiem spacerowym. Codziennie to miejsce odwiedza około 2000 osób, a w weekendy liczba zwiedzających może osiągnąć nawet 15 000. Można tutaj swobodnie odpoczywać i piknikować, korzystając z trawników, ławek i skwerków, ciesząc się bliskością wody i natury. Ogrom parku robi wrażenie, szczególnie w kontekście jego umiejscowienia pośrodku pustyni i skomplikowanego systemu sztucznego nawadniania, które warunkuje w ogóle istnienie tego miejsca.
Ad-Diraija
Historyczna stolica państwa saudyjskiego, obecnie wchłonięta przez rozrastające się miasto Rijad, mieści się tam potężna warowna twierdza sprzed 300 lat, zbudowana w tradycyjnym stylu z cegieł i gliny, przystosowana do długotrwałej i skuteczniej obrony. W skład kompleksu wchodzą między innymi: pałace kilku władców z dynastii Saudów, pomieszczenia gościnne, meczet i inne. Wewnątrz są również liczne dziedzińce, przejścia i ogrody królewskie. Pierwsze zabudowania pojawiły się w tym miejscu już około 850 roku, później jednak zabudowania były niszczone, przebudowywane, zmieniane i unowocześniane, a obecnie trwa ich regularna renowacja.
Festiwal Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Dżendriji
Odbywająca się od 1985 roku impreza ma na celu ukazanie Saudyjczykom i turystom historii kraju, bogactwa kulturalnego i różnorodności poszczególnych elementów składowych państwa. Pod Rijadem powstaje na około dwa tygodnie miasteczko. Wzniesione jest przez przedstawicieli różnych plemion z różnych miejsc, każdy obiekt powstaje według lokalnej tradycji jego budowniczych. Daje to niesamowity efekt finalny w postaci mozaiki trendów i stylów, która nawet dla mieszkańców Arabii jest interesująca, nie wspominając o zachwycie obcokrajowców. Teren festiwalu odwiedza w każdym roku ponad milion ludzi, którzy mogą się tutaj zapoznać z folklorem, rękodziełem, ludową twórczością i tradycjami kultywowanymi w Arabii Saudyjskiej. Uwaga: obowiązują osobne dni wejść dla kobiet, dla mężczyzn oraz rodzin!
Masmark
Forteca wzniesiona w tradycyjny sposób z gliny i cegieł, ważne miejsce w historii Arabii Saudyjskiej. Tutaj w roku 1902 po powrócie z wygnania z Kuwejtu rodzina Saudów ponownie zyskała panowanie nad Arabią. Fort wzniesiony został już w roku 1865 roku. Specyficzny typ zabudowy arabskiej jest dobrze rozpoznawalny w architekturze tego obiektu. Gruntownie odnowieno go w latach 80., a od 1995 roku wewnątrz działa muzeum.
Wadi Hanifa
Obszar w okolicy Rijadu, na co dzień suche, głębokie doliny wyrzeźbione erozją wodną w trzecio- i czwartorzędzie, gdy klimat był wilgotniejszy. Obecnie zbierają wodę z całej okolicy stanowiąc jej rezerwuary dla stolicy. Malownicze kaniony ciągną się na terenie o szerokości 40 i długości około 120 km, przy czym niektóre odnogi potrafią osiągać 25-30 km. Władze starają się uatrakcyjniać ten obszar prowadząc prace budowlane i projektowe. W obrębie płaskowyżu znajdują się również dwie duże tamy, których zadaniem jest zatrzymanie jak największej ilości wody podczas wiosennych opadów. Stąd też istnieją tutaj sztuczne zbiorniki wodne, w czasie opadów dolinami płyną rzeki. W okolicy sporo jest również przykładów różnorodnej, interesującej architektury arabskiej.