- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 15:27
Zwiedzanie Borneo
Znajdź nas w social mediach
Masyw Kinabalu |
Fot. babetravel |
Park Narodowy Kinabalu
Jedna z głównych atrakcji Sabahu. Na 750 km2 występują niemal wszystkie typy środowiska przyrodniczego. Jednym z najbardziej znanych gatunków jest największy na świecie pasożytniczy kwiat - raflezja. Ponad połowę roślin rosnących powyżej 900 m n.p.m. można zobaczyć jedynie w tym parku. Amatorów wspinaczki górskiej przyciąga szczyt Gunung Kinabalu.
Masyw Kinabalu
W sercu bujnej dżungli pokrywającej wzgórza i doliny wyrasta prawie 3 kilometry w górę potężny granitowy masyw. Wieńczą go ostre, postrzępione turnie wyrastające z wierzchołkowego plateau. Najwyższy szczyt masywu, Low's Peak, osiąga wysokość 4101 m. Interesujące jest także geologiczne pochodzenie masywu. Kinabalu stanowi prawdopodobnie najmłodszą granitową górę świata; jego krystaliczny trzon został wypiętrzony dopiero około miliona lat temu, w epoce plejstocenu. Ruchy górotwórcze trwają zresztą do dziś, powodując roczny przyrost góry o około pół centymetra. Najciekawsze są jednak legendy związane z tym majestatycznym masywem górskim. W języku miejscowych plemion - Kadazanów - nazwa góry, Aki nabalu, oznacza „święte miejsce umarłych”. Tu bowiem, według kadazańskich wierzeń, przebywają dusze ich zmarłych przodków. Dlatego też miejscowi otaczają cały masyw niezwykłą czcią. Wchodząc na szczyt, wnoszą różne magiczne przedmioty dla krążących tu dusz ich przodków. Raz w roku kultywują obrzęd składania ofiar z siedmiu jaj i kurczaków, które następnie zjadają w trakcie rytualnych modlitw i wystrzałów.
Rezerwat Leśny Sepilok
Na przestrzeni 4000 ha żyją tu różne gatunki zwierzat, m.in. gibony z Borneo, nosacze, malezyjskie niedźwiedzie i łuskowce. Mieści się tu Sanktuarium Orangutanów, gdzie znajdują się głównie osierocone orangutany, które odebrano kłusownikom. Karmienie zwierząt jest dużą atrakcją dla turystów. Można tu obserwować wędrówki i zabawy małp naczelnych w ich naturalnym środowisku. Dalej na południe, w głębi stanu, leży rezerwat Danum Yalley, ostoja tropikalnego lasu, zamieszkałego przez liczne małpy gatunku proboscis i liczne inne gatunki zwierząt, w tym rzadki gatunek lamparta.
Kota Kinabalu
Stolica stanu Sabah. Miasto znane w czasach panowania brytyjskiego pod nazwą Jesselton zostało całkowicie zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Obecnie jest kwitnącym centrum handlowym i jednym z ulubionych miejsc wypoczynku Oprócz meczetu, atrakcją miasta jest Muzeum Sabahu, mieszczące wystawę ceramiki i wyrobów rzemiosła różnych plemion oraz rekonstrukcje plemiennych długich domów.
Park Narodowy Wysp Żółwich
Na wyspach Selingan, Bakungan Kecil i Gulisan, położonych około 40 km od Sandakanu, można obserwować żółwie. Prawie co noc, szczególnie w szczycie sezonu - od lipca do września - żółwie wychodzą na plaże w celu złożenia jaj.
Oceaniczny atol Layang-Layang
Leży165 mil morskich na północny zachód od Kota Kinabalu. Jest docelowym miejscem dla każdego ambitnego nurka. Uskok morski sięgający 2000 m stwarza doskonale możliwości nurkowania, oglądania podwodnych krajobrazów, spotkania różnorodnych zwierząt morskich i licznych gatunków korali. Występują tu żółwie, płaszczki i rekiny. Wyspa jest także ostoją licznych ptaków wędrownych.
Kuching
Stolica Sarawaku. Nazwa po malajsku oznacza kota, ale nie trzeba sie tym sugerować, gdyż raczej nie występuje tu więcej kotów, niż w innych miastach. Kuching leży w odległości 32 km od morza na wysokim brzegu rzeki Sarawak. Brytyjskie wpływy są tu widoczne w architekturze niektórych budynków użyteczności publicznej. Przez długi czas znajdowała się tutaj rezydencja „Białych Radżów Sarawaku”, obecnie jest to oficjalna siedziba namiestnika Sarawaku. Wspaniałym przykładem brytyjskich wpływów jest też Muzeum Stanu Sarawak, jedno z najlepszych w Azji, z fascynującą kolekcją etnograficzną i wykopaliskami archeologicznymi. Warto zobaczyć Pasar Minggu (Targ Niedzielny), niezwykły targ z ogromną różnorodnością jadalnych korzeni, plastrów miodu, ostrych przypraw i leśnych owoców, otwarty tylko w soboty i w niedziele.
Park Narodowy Baku
Obejmuje całą północną część półwyspu Muara Tebas, jest jednym z najłatwiej dostępnych, dziewiczych obszarów Sarawaku. W tym najstarszym parku Malezji można podziwiać olbrzymią różnorodność flory i fauny. Można tu znaleźć wszystkie osiem typów roślinności typowej dla Sarawaku, między innymi las mangrowy, las nadbrzeżny, roślinność klifową, florę aluwialną, roślinność bagienną, a także drzewa z rodziny Dipterocarpaceae tworzące typowy tutejszy las. Ponadto obejmuje on malownicze wybrzeże morskie z zatoczkami i plażami, otoczonymi wysokimi klifami z piaskowca oraz niezwykłymi skałami. W parku wytyczono 16 tras wycieczkowych, które biegną dobrze utrzymanymi ścieżkami o łącznej długości ponad 30 km.
Park Narodowy Gunung Mulu
Największy park narodowy Sarawaku. Znajdziemy tu wszystko, co przyroda stworzyła najlepszego. W samym sercu parku stoi Gunung Mulu, drugi co do wysokości szczyt Sarawaku (2376 m n.p.m.). Wnętrze góry kryje największy system jaskiniowy Azji Poludniowo-wschodniej, obejmujący 26 wielkich jaskiń, w tym największą na świecie jaskinię Sarawak Chamber mogącą pomieścić 40 jumbojetów Boeing 747. Równie intrygujące dla speleologów są jaskinie Clear Water Cave i Deer Cave. Park Narodowy Mulu rozciaga się na powierzchni 544 kilometrów kwadratowych. Rośnie tu ponad 1500 gatunków roślin, w tym 170 gatunków orchidei, a ponadto występuje tu 67 gatunków ssaków, 262 gatunki ptaków, 47 gatunków ryb i ponad 281 gatunków motyli.
Kampung Budaya Sarawak
Wioska będąca naturalnym muzeum Sarawaku, leżąca na na obszarze 7 ha u stóp Gunung Santubong. Wokół sztucznego jeziora rozmieszczono siedem różnych domostw etnicznych. Przewodnicy opowiadają o życiu i zwyczajach poszczególnych plemion.
Jaskinie Niah
W 1957 r. odkryto tu szkielet ludzki sprzed 37 500 lat p.n.e., co obaliło stwierdzenie, iż Homo sapiens pochodził z Europy. Najważniejszych odkryć dokonano w Wielkiej Jaskini - jednej z największych jaskiń świata.