- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 04:52
Zwiedzanie Bremy
Znajdź nas w social mediach
Pomnik Muzykantów z Bremy |
Fot. Wikipedia |
Pomnik Rolanda
Symbol praw miejskich Bremy, wzniesiony w 1404 roku przed ratuszem. W 2004 roku wraz z ratuszem został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Legendarny Roland miał ponoć być bratankiem Karola Wielkiego, zabitym w bitwie w Wąwozie Roncevaux w Pirenejach. O tych wydarzeniach opowiada najbardziej znany średniowieczny epos, Pieśń o Rolandzie. Roland poległ śmiercią bohaterską, choć prawdopodobnie dzisiaj zdziwienie budzi fakt, że nie wezwał pomocy pomimo tego, że miał przy sobie róg. Kolejnym artefaktem Rolanda był niezniszczalny miecz Durendal, który jest także uwieczniony w pomniku. Posąg Rolanda ma 5,47 metra wysokości, wykonano go z piaskowca i wapienia. Oprócz miecza, rycerz dzierży także tarczę z godłem cesarstwa. Przed 1404 rokiem znajdował się tu podobny pomnik, jednak wykonany z drewna. Został zniszczony w 1366 roku. Pomnik wielokrotnie był odnawiany, powstało także wiele jego kopii (znajdują się m.in. w Japonii i Brazylii!). Wg legendy, Brema będzie wolnym i niezależnym miastem dopóty, dopóki na rynku stoi pomnik Rolanda. Co ciekawe, odległość między kolanami Rolanda stanowiła bremeńską jednostkę miary (55 cm).
Ratusz
Wybudowany w stylu gotyckim pomiędzy 1405 a 1410 rokiem, wciąż jest miejscem pracy burmistrza i organów miejskiej władzy. Pod względem architektonicznym stanowi prawdziwą perełkę. W XVII wieku dodano do niego fasadę w renesansowym stylu wezerskim, aktualnie uznaje się go za najatrakcyjniejszy ratusz w Niemczech. Wewnątrz znajduje się Złota Komnata, nazwana tak z racji wykończenia pozłacaną skórą. Przez dłuższy czas nieużywana, została odnowiona na początku XX wieku przez Heinrich Vogeler i reprezentuje teraz styl secesyjny. Jest tu także wiele innych interesujących komnat: Pokój Gobelinowy, Pokój Kominkowy z zachwycającym, wysokim kominkiem francuskim wykonanym z marmuru i innymi bogatymi zdobieniami. W holu odwiedzających wita pomnik Johanna Smidta, najbardziej cenionego burmistrza miasta. W ratuszu ciągle odbywają się uroczystości i bankiety.
Wiatraki
W Bremie zachowało się pięć wiatraków, z czego jeden jest używany jako muzeum. Były używane nawet do 1950 roku!
Böttcherstrasse
Położona w zabytkowej dzielnicy Bremy, długa na jedyne 100 metrów uliczka stanowi połączenie tradycyjnej architektury z nieco bardziej awangardowym stylem. Została zaprojektowana i sfinansowana przez Ludwiga Roseliusa, miejscowego potentata branży kawowej. Budowę zakończono po 30 latach, w 1934 roku. Turyści mogą podziwiać naprawdę niezwykłe konstrukcje: niektóre budowle są zbudowane z cegieł ułożonych we wzorki! Aktualnie jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane, są tutaj muzea (Muzeum Roseliusa), wystawa Pauli Becker Modersohn, nie wspominając o licznych restauracjach i sklepach. Zbudowano tu też kasyno i hotel.
Bremeńscy Muzykanci
Pomnik poświęcony jest bohaterom baśni stworzonej przez braci Jakuba i Wilhelma Grimm. Są to: osioł, pies, kot i kogut. Zwierzęta zestarzały się, przez co właściciele doszli do wniosku, że lepiej je zabić niż utrzymywać. Decydują się na odejście z domu i postanawiają dostać się do Bremy, miasta wolności, i tam zostać muzykantami. W drodze docierają do chaty, w której rozbójnicy liczą łup. Widząc pieniądze, dochodzą do wniosku, że mogą wystraszyć przestępców. Koszmarny hałas sprawił, że ci rzeczywiście uciekli, a zwierzęta zanocowały w chacie. Kiedy w nocy jeden z bandytów powrócił, bohaterowie rozprawili się z nim na dobre. Do końca swoich dni prowadzili szczęśliwe życie w chatce.
Schütting
Dom cechowy kupców, wzniesiony w 1538 roku. Pięknie zdobiony zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, niestety nie jest udostępniony dla zwiedzających.
Kościół Najświętszej Marii Panny
Najstarszy kościół Bremy, pochodzi z XI wieku, do XIII wieku znany jako kościół im. świętego Wita. Nazwę zmieniono po przebudowie. Wewnątrz jest też krypta z malowidłami naściennymi pochodzącymi z XIV wieku i efektowne witraże stworzone przez Francuza Alfreda Manessiera.
Katedra Bremeńska
Inaczej Katedra świętego Piotra. Najbardziej rzucają się w oczy dwie bliźniacze wieże katedry, wysokie na 99 metrów. Ich pierwotna konstrukcja pochodzi już z 1215 roku, jednak wielokrotnie była wzmacniana i przebudowywana. Południowa wieża jest otwarta dla zwiedzających; można z niej obserwować panoramę miasta. Niegdyś było tu osiem dzwonów. Niektóre przetrwały do dziś: najstarszy to Maria Gloriosa stworzona w 1433 roku przez słynnego Gherta Klinghe. Kilka dzwonów zostało przetopionych podczas II wojny światowej, ale w 1962 roku jedna z ważnych bremeńskich rodzin podarowała katedrze dzwon „Brema”, ważący 7 ton.
Dzielnica Schnoor
Najstarsza dzielnica Bremy. Wąskie uliczki i małe kamieniczki tworzą niepowtarzalny klimat średniowiecznego miasta, który zachwyci każdego odwiedzającego. Niegdyś znajdowały się tutaj głównie siedziby kupców i rzemieślników. Teraz większość miejsca zajmują sklepy, przyjemne kafejki i restauracje. Cała dzielnica jest pięknie odnowiona. Jej historia zaczęła się już w XIII wieku, ale większość zachowanych do dziś budynków powstała ok. 1500 roku.
Uniwersum
Muzeum nauki, pozwala odwiedzającym na interakcję z ponad 250 eksponatami. Otwarte w 2000 roku, położone jest w pobliżu Uniwersytetu w Bremie. Wystawa podzielona jest na trzy działy tematyczne: ludzkość, kosmos i ziemia zajmujące łącznie 4 tysiące m².
Muzea
Jest ich tu naprawdę sporo. Muzeum Focke przedstawia turystom historię Bremy. Galeria sztuki Kunsthalle prezentuje sztukę europejską, np. obrazy Moneta, Cezanne'a, Liebermanna, Dürer czy Picassa. W galerii zebrano ponad 200 tysięcy dzieł sztuki! Ciekawostką jest muzeum szpitalne, dotyczące historii leczenia chorób psychicznych. Interesujące jest tez muzeum etnologiczne.
Rhododendronpark
Czyli Park Rododendronów. Na 46 hektarach zebrano tu 500 spośród tysiąca występujących na świecie gatunków rododendronów.
Jeśli chodzi o inne ciekawostki, to co roku w październiku w Bremie odbywa się Freimarkt, jarmark o historii sięgającej 950 lat wstecz. Ponadto corocznie odbywa się jarmark świąteczny przed Bożym Narodzeniem, ogromna parada miłośników muzyki techno a także liczne zawody sportowe.