- Szczegóły
- poniedziałek, 23 grudzień 2024 19:13
Zwiedzanie Dublina
Znajdź nas w social mediach
Zamek Dubliński
Photo: SXC |
Wybudowany przez Normanów w 1207 r. na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów zamek, swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z XVIII wieku. Zamek był siedzibą wicekrólów i symbolem brytyjskiej dominacji aż do momentu obalenia rządów angielskich w 1922 r. To tutaj Brytyjczycy oddali władzę Irlandczykom, którą symbolicznie przejął dowodzący armią irlandzką Michael Collins. O dawnym, obronnym charakterze budowli przypomina już tylko masywna kamienna Record Tower, chociaż i ją znacznie przebudowano w XIX stuleciu. Katedra Christchurch Katedra powstała w 1172 roku. po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku.
Katedra św. Patryka
St Patrick’s Cathedral to obecnie główna katedra Kościoła Irlandii. Na widok jej szarych murów można się zrazić do zwiedzania, ale wnętrze wynagradza pięknem architektury tych, którzy zdecydują się wejść do środka. Według legendy św. Patryk chrzcił w tym miejscu nawróconych pogan. Jednak najsłynniejszą osobą związaną ze świątynią był Jonathan Swift, autor m.in. „Podróży Guliwera”, pełniący tu w XVIII w. funkcję dziekana. Grób Swifta oraz jego ukochanej Stelli mieści się blisko wejścia przy jednej z kolumn, a w północno-zachodnim narożniku katedry jest mały kącik poświęcony pamięci pisarza.
Browar Guinnessa
St James’s Gate Guinness Brewery – potężny kompleks budynków starego i nowego browaru to obowiązkowy punkt dla każdego turysty. Co prawda samych zakładów nie można zwiedzać, ale zdecydowanie wystarczającą atrakcją jest obejrzenie wystawy wraz z repliką starego browaru oraz kilkupiętrową ekspozycją pokazującą dzieje i tajniki produkcji tego najbardziej znanego towaru eksportowego Irlandii. Dodatkową atrakcją jest pub na ostatnim piętrze browaru, rotunda ze wspaniałą panoramą całego miasta.
Phoenix Park
W mieście nie brakuje terenów rekreacyjnych. Największy z nich to położony na lewym brzegu rzeki Phoenix Park, uważany za jeden z największych parków miejskich świata (ma prawie 8 km² powierzchni). W jego obrębie znajdują się tereny sportowe, miejskie zoo oraz rezydencje prezydenta kraju i ambasadora Stanów Zjednoczonych.
Muzea i galerie
Dublin jako stolica kraju i ośrodek kulturalny szczyci się dużą liczbą muzeów i galerii sztuki (35 obiektów). Najważniejszymi z nich są oddziały Muzeum Narodowego gromadzące cenne zabytki i dzieła sztuki wyspy. W głównym gmachu wystawiane są przedmioty z epoki brązu i żelaza, a także średniowieczne eksponaty. W Aneksie Muzeum Narodowego znajdują się natomiast obiekty związane z obecnością Wikingów na wyspie. Galerię Narodową tworzy kolekcja malarstwa irlandzkiego i europejskiego (obrazy Tycjana, Rembrandta, Caravaggia i in.). Tłumnie odwiedzane są również Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Hugh Lane Gallery.
Szpila
Monumentalny pomnik Spire of Dublin o wysokości 120 metrów wzniesiony w Dublinie w ramach obchodów millenium - ma postać potężnej stalowej iglicy zwężającej się ku górze. U podstawy jego średnica wynosi około 3 metrów, przy wierzchołku natomiast to jedynie około 15 centymetrów. Pomnik znajduje się w miejscu wysadzonej przez zamachowca, znienawidzonej przez dublińczyków kolumny Nelsona. obiekt jest niemal dwukrotnie wyższy od najwyższego budynku w mieście i naprawdę góruje nad okolicą. Wykonano go z nierdzewnej stali. Wśród Polonii w Dublinie pomnik zwany jest pieszczotliwie Szpilką.
Trinity College w Dublinie
Trinity College w Dublinie to po polsku Kolegium Trójcy Świętej. Tą prestiżową uczelnię założyła w 1592 roku królowa Elżbieta I. Chciała ona „oczyścić Irlandię z barbarzyństwa” i zapobiec migracji młodych, zdolnych ludzi do Europy. Trinity College jest najstarszym uniwersytetem w Irlandii, cieszy się renomą najlepszego w kraju. Kształciły się tu takie sławne osobistości jak: Oscar Wilde, Bram Stoker (twórca „Drakuli”), Samuel Beckett i Edmund Burke.
Dzisiaj pozycja uczelni także jest wysoka. W rankingu szkół wyższych opracowanym przez magazyn „Times” Trinity College zajął 43. pozycję na świecie i 13. w Europie. Na uczelni kształci się aktualnie ponad 15 tysięcy studentów. W kompleksie uczelnianym znajduje się wiele atrakcji, które powinni zwiedzić turyści. Warto odwiedzić Galerię Douglasa Hyde'a, Teatr Samuela Becketta i Galerię Nauki. Można też wybrać się Szlakiem Trójcy albo zajrzeć do Starej Biblioteki.