- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 13:49
Zwiedzanie Gwatemali
Znajdź nas w social mediach
Photo by Steve Rice / Wikipedia |
Pałac prezydencki
Budowla uznawana za najdoskonalszy przykład architektury monumentalnej w Nowej Gwatemali, dawniej była to siedziba prezydenta, a obecnie obiekt służy za muzeum. Właśnie z tego miejsca rozpoczynały się kiedyś wszystkie drogi w Gwatemali, dlatego też rejon ten nazywany był Kilometrem Zerowym (Kilometro Cero). Kamień węgielny pod budowę tego obiektu położono z okazji uczczenia pierwszego wieku niepodległości Gwatemali, w roku 1919 i dokonał tego prezydent Manuel Estrada Cabrera, prace ruszyły jednak dopiero w 1921 roku pod patronatem prezydenta Carlosa Herrery, jednak obchody rocznicowe narzuciły nierealny, trzymiesięczny termin realizacji tego projektu, do tego z bardzo ograniczonym budżetem, co zaowocowało powstaniem budowli zwanej Kartonowym Pałacem. Pożar już w 1925 roku doszczętnie strawił ten obiekt. Pałac odbudowano, kamień węgielny położony został dnia 4 lipca 1937, a prace trwały w latach 1939 – 1943, a w stanie jaki możemy podziwiać do dzisiaj został udostępniony dnia 10. listopada 1943 roku.
Teatr Narodowy
Obiekt o niezwykłej architekturze przypominającego siedzącego jaguara widzianego z profilu i wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych obiektów w mieście. Oficjalnie miejsce to nosie nazwę Centrum Kultury im. Miguela Ángela Asturiasa - gwatemalskiego laureata literackiej Nagrody Nobla w roku 1967. Wewnątrz znajdują się sale teatralne, widowiskowe i koncertowe różnej wielkości i przeznaczenia, a także punkty usługowe i sale kinowe. W obręb zespołu architektonicznego wchodzi również utworzony na zewnątrz budowli otwarty amfiteatr.
Stadion Narodowy
Największy obiekt sportowy w Gwatemali, wzniesiony w roku 1948, jednak regularnie od tego czasu unowocześniany. Obecnie pomieścić on może jednorazowo około 30 000 widzów i użytkowany jest przede wszystkim jako arena zmagań piłkarzy i to zarówno klubowych jak i narodowej reprezentacji Gwatemali. W 1996 zdarzyła się na tym stadionie jedna z największych tragedii świata sportu – 83 osoby zginęły, a ponad 140 zostało rannych w wyniku paniki tłumu na wąskich i stromych schodach stadionu przed meczem eliminacyjnym do Mistrzostw Świata w piłce nożnej pomiędzy Gwatemalą a Kostaryką.
Wieża reformatora
Kolejny ze światowych przykładów naśladownictwa Wieży Eiffela z Paryża – obiekt wzniesiony w Nowej Gwatemali w roku 1935 z okazji setnej rocznicy urodzin prezydenta Gwatemali i znanego reformatora Justo Rufino Barriosa. Pierwotnie na szczycie wieży umieszczony był dzwon, lecz w 1986 roku zastąpiony został on silnym światłem. Szkieletowa wieża o konstrukcji przypominającej pajęczynę jest do dnia dzisiejszego jedną z wizytówek miasta i atrakcją turystyczną.
Muzeum Popol Vuh
Jedno z najzasobniejszych muzeów na świecie, które kolekcjonują i prezentują sztukę i kulturę Majów. W zasobach tego ośrodka znajdują się obiekty pochodzące z wszelkich możliwych okresów w dziejach kultury Majów od paleolitu, poprzez okres archaiczny, preklasyczny, wczesny klasyk, okres klasyczny i późnoklasyczny, aż po sztukę kolonialną. Wiek najstarszego obiektu oszacowany jest na około 11 000 lat i jest nim kamienny grot, w zbiorach znajdują się również inne atrakcyjne eksponaty takie jak: przykłady wielu stylów ceramiki oraz różne rodzaje naczyń, ozdoby z jadeitu, drewna i kamieni, najdawniejsze gwatemalskie teksty hieroglificzne, elementy wykonane z miedzi i złota, a także rzeźby.
Kaminaljuyu
Potężne stanowisko archeologiczne znajdujące się na terenie miasta Gwatemala, jest to według badacza Michaela Coe jedno z największych stanowisk archeologicznych w całym Nowym Świecie, od około 100 lat prowadzone są tam badania archeologiczne (zrealizowano to w sumie około 50 mniejszych i większych projektów). W skład osady wchodzi około 200 platform i piramid, a także liczne kurhany, zarysy mniejszych chat itp. Wprawdzie dla przeciętnego turysty widok Kaminaljuyu nie jest tak interesujący jak innych ruin kultury Majów, jednak dla badaczy to prawdziwe Eldorado, tym bardziej, że co najmniej połowa z obiektów pochodzi sprzed 250 roku naszej ery. Prawdziwej wielkości miasta jednak prawdopodobnie nie uda się poznać, ponieważ zbudowane zostało ono z łatwo poddającego się wpływowi środowiska kamienia wapiennego, który w ciągu wieków został zniszczony przez czynniki atmosferyczne. Zakres stosowanych przez Majów ulepszeń i wynalazków, a także rozwinięta kultura, religia i szuka nadal jednak zadziwiać może odwiedzających to miejsce turystów.