- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 11:14
Zwiedzanie Heraklionu
Znajdź nas w social mediach
Rocca al Mare
Jest to średniowieczna forteca wzniesiona w mieście za czasów panowania weneckiego, serce całego systemu umocnień, który wzniesiono tutaj za czasów zwierzchnictwa Wenecji na obszarze Heraklionu. Poza fortecą należy zobaczyć koniecznie fosę, ogromne mury obronne oraz zachowane bastiony. Jest to potężna budowla kamienna wybudowana została w latach 1523 do 1549, a jej głównym zadaniem miała być ochrona wejścia do portu. Obecnie mieści się tutaj muzeum, a dziedziniec jest miejscemgdzie odbywają się często plenerowe przedstawienia, seanse filmowe i koncerty. Ze względu na lokalizację fortecy na szczycie wzgórza rozciąga się stąd świetny widok na całe miasto. Bilet wstępu kosztuje około 2 euro, dzięki niemu można właściwie bez przeszkód spacerować wewnątrz zagłębiając się w labiryncie skrzyżowań i pustych korytarzy
Muzeum Archeologiczne
Znajduje się ono w centrum miasta, przy placu Eleftherias. Jego zbiory to przede wszystkim pamiątki po dawnych mieszkańcach wyspy, niektóre reprezentujące naprawdę wyjątkowy poziom wykonania, zdobień i dokładności wykonania. Są to artefakty związane z rozwojem Krety, codziennym życiem mieszkańców i unikalną kulturą wyspy. W kolekcji muzeum znajdują się zabytki ceramiki, rzeźby, fragmenty starych fresków, biżuteria, antyczne wazy i inne dawne naczynia. Ze względu na bezpieczeństwo zbirów i dużą liczbę chętnych do ich obejrzenia ilość zwiedzających jest ograniczana przez władze muzeum.
Fontanna Morosini
Wzniesiona w roku 1628, swoją nazwę zawdzięcza ówczesnemu gubernatorowi Francesca Morosiniemu, który był pomysłodawcą projektu. Jest to wyjątkowo okazała fontanna składające się z ośmiu zbiorników w kształcie ¾ koła oraz czterech dość dużych figur przedstawiających lwy. Boczne ściany mis fontanny ozdobione są natomiast tradycyjnymi motywami z mitologii greckiej.
Zabytki kultury minojskiej
W pobliżu Heraklionu znajdują się dwa miasta ważne dla historii kultury minojskiej - Konssos i Phiastos, w obu największe wrażenie na licznie przybywających tutaj turystach robią riuny pałaców sprzed około 4000 lat. Wprawdzie zostały one zniszczone przez wieki na skutek trzęsień ziemi i erozji kamienia, jednak nadal wywierają ogromne wrażenie, szczególnie gdy uświadomimy sobie ówczesny stan rozwoju technologicznego. Mam wrażenie że obecnie trudno było by znaleźć artystę gotowego tworzyć tak precyzyjne dzieła w kamieniu, jak ci dawni Kreteńczycy, używający jedynie dłut i kamieni szlifierskich, nawet mając do dyspozycji wszystkie osiągnięcia współczesnej techniki. Na terenie obu pałaców prowadzono zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne i wykopaliska począwszy od połowy XIX wieku. Oba zespoły pałacowe nie są jednorodne pod względem czasu powstanie i składają się z elementów powstających w różnym czasie. Można dzięki temu prześledzić jak zmieniały się trendy zdobnicze, stosowane materiały i mody na poszczególne motywy. Pałac w Phaistos jest wprawdzie położony nieco dalej od Heraklionu jest jednak starszy i zdecydowanie warto się wybrać, by go odwiedzić. W jego obrębie znajduje się m. in. świątynia czasu cywilizacji minojskiej. Pałac w Knossos natomiast może poszczycić się na przykłady wyjątkowo okazałym tronem ozdobionym wyjątkowo starannie rzeźbami i freskami. Sama budowla natomiast, jej skomplikowany kształt przypominający labirynt i niesamowicie zaawansowane technologicznie rozwiązania zastosowane dla ułatwienia życia mieszkańców, takie jak pierwowzory wodociągów i kanalizacji, pozostawiają wyobraźni szeroko otwartą furtkę, tak że bez problemu możemy zobaczyć tutaj oczyma duszy przechadzających się mieszkańców i władców swobodnie zasiadających na tronie.