Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Kopenhagi

Znajdź nas w social mediach

Katedra Roskilde

kopenhaga_zwiedzanie
Pałac Rosenborg
Fot. sxc.hu

Gotycko-romańska katedra znajduje się w Roskilde, około 25 minut samochodem od Kopenhagii. W Katedrze znajdują się groby królów duńskich, między innymi króla Haralda Sinozębego. Katedra była inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Skandynawii. Swój obecny kształt poczęła obierać w poł. XII w., kiedy to biskup Zelandii Absalon zainicjował przebudowę kościoła Trójcy Świętej w Roskilde w nowym stylu. Rozpoczęte przez niego dzieło było kontynuowane przez kolejnych biskupów. Ostatecznie budowa, do której zużyto ok. 3 milionów cegieł, została ukończona w ok. 1280 r. W XIV w. do katedry dodano dwie zachodnie wieże, ale charakterystyczne iglice, wieńczące katedralne wieże, zostały dodane dopiero w czasach panowania Chrystiana IV (1635).  Od końca średniowiecza katedra była mauzoleum rodu królewskiego i od czasów Chrystiana II Oldenburga chowani są tu wszyscy duńscy monarchowie. Roskilde uznawane jest za polityczne i duchowe centrum historii chrześcijańskiej Danii.

Ogrody Tivoli

Założony w 1843 r. przez przemysłowieca i miłośnika podróży, Georga Carstensena park to znany na całym świecie kompleks rekreacyjny, zajmujący ok. 88000 m2. Składają się na niego: 37 restauracji i kawiarni, wesołe miasteczko, sala koncertowa Tivolis Koncertsal a całość ozdabia 400 000 kwiatów oraz 110 tysięcy świateł. Organizowane tu są wszelkiego rodzaju zabawy, festyny, jarmarki, koncerty a nawet występy baletowe. Turyści mogą zwiedzać tu wiele unikalnych budynków, jak choćby: średniowieczny zamek, pałac mauretański a nawet nordycką mityczną krainę zmarłych czyli Walhallę.

Pałac Amalienborg

To doskonale zachowany barokowy pałac królewski z wieloma ekspozycjami drogocennych przedmiotów z epoki. Od 1795 roku siedziba duńskich monarchów. Jedną z atrakcji tego miejsca jest honorowa warta, którą trzyma przed pałacem pięknie umundurowana Gwardia Królewska. Uroczysta zmiana warty odbywa się codziennie w południe (jeśli rodzina królewska jest na miejscu).

Pałac Rosenborg

Wybudowany w latach 1606-1634 pałac miał służyć jako letnia rezydencja rodziny królewskiej.  Stał się jednak siedzibą ówczesnego monarchy, a później jego następców. Obecnie znajduje się tu muzeum, w którym podziwiać można m.in. królewskie klejnoty. Pałac otoczony jest wspaniałym parkiem.

Christiania

To najsłynniejsza dzielnica Kopenhagi, której mieszkańcom władze Duńskie nadały status niezależnej społeczności. Idea Wolnego Miasta Christiania swój początek bierze w 1971 roku. Wtedy to grupa hipisów zajęła teren starej bazy wojskowej, łacznie z  opuszczonymi zabudowaniami. Całość proklamowali oni jako "wolne miasto" i otoczyli je wysokim murem. Przez te wszystkie lata miasto rozrosło się i dzisiaj 40-hektarowy teren dawnej bazy to miejsce, które żyje niemal zupełnie innym rytmem niż otaczający je świat. Nawet tutejszy kodeks prawny jest zupełnie niezależny od państwowego. Nie wolno tutaj np. jeździć samochodem ani robić zdjęć mieszkańcom.

Wielka Synagoga

Największa synagoga w Kopenhadze, została zbudowana w latach 1830-1833 roku, według projektu Gustava Friedericha Hetscha. Obecnie  jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, ze względu na swoją unikalną architekturę. Zastosowano w niej m.in. elementy antycznej architektury rzymskiej oraz greckiej. Obecnie świątynia jest również jedną z nielicznych synagog swego okresu, w których zastosowano elementy architektury egipskiej w kolumnach, na sklepieniu oraz gzymsie nad Aron ha-kodesz.

Mała Syrenka

Ten najbardziej znany symbol stolicy, ufundowany w 1909 r. przez Carla Jacobsena. Przedstawia Małą Syrenkę z baśni pod tym samym tytułem Hansa Christiana Andersena. Pomnik odsłonięty w 1913 r. wykonał duński rzeźbiarz Edvard Eriksen, a pozowała mu późniejsza żona, tancerka Ellen Price. Kopenhaska Syrenka jest podobno siostrą warszawskiej pół-kobiety, pół-ryby. Jak mówi legenda, obie z morskich głębin przypłynęły do wybrzeży Bałtyku w okolicach Gdańska - jedna udała się w górę Wisły, a druga dopłynęła do Kopenhagi.

Kastellet

Cytadela, pochodzi z lat 1662 – 1663 i jest ostatnim zachowanym elementem kopenhaskich wałów obronnych i jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji w północnej Europie. Cytadela została zbudowana w celu ochrony miasta przed Szwedami, a jej fundatorem był Fryderyk III, stąd oficjalna nazwa obiektu brzmi "Citadellet Frederikshavn". Na zbudowaną na planie pentagramu cytadelę składa się pięć bastionów, a na jej obszarze znajduje się m.in. kościół oraz malowniczy wiatrak. Od roku 1725 warownia Kastellet służyła przede wszystkim jako więzienie. Obecnie Kastellet, mimo przynależności do armii, jest jedną z atrakcji turystycznych miasta a także popularnym miejscem spacerów mieszkańców Kopenhagi.

Okrągła Wieża

Wchodząc na szczyt Okrągłej Wieży, jednego z symboli miasta, a dalej na taras widokowy, ujrzysz rozciągającą się na wszystkie strony wspaniałą panoramę miasta. W dniu otwarcia król Chrystian IV wspiął się na nią na koniu. Przebywająca w gościnie w Kopenhadze caryca Katarzyna II, wjechała na nią karetą zaprzężoną w 6 koni. Dziś mieszczą się tu: najstarsze działające w Europie obserwatorium astronomiczne, platforma widokowa oraz galeria. Każdego roku zaś, w hołdzie tradycji na spiralnych podjazdach organizowane są ekscytujące wyścigi rowerowe.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe, największe muzeum Skandynawii prezentujące przebogate zbiory: od  prehistorycznej, przez starożytną i średniowieczną  twórczość Danii po wspaniałe zbiory etnograficzne z całego niemal świata. Znajdują się tu dzieła i wyroby: Indian amerykańskich, ludów Afryki, Indonezji, Chin, Japonii, Azji, skończywszy na bardzo obszernej prezentacji kultury eskimoskiej. W specjalnej sali zgromadzono głazy z inskrypcjami runicznymi.

Glyptoteka

Zobaczyć tu można imponujące zbiory sztuki egipskiej, rzymskiej czy greckiej, dzieła francuskich malarzy, posągi, rzeźby z czasów "Złotej Epoki". Wszystkie znajdujące się w niej skarby zostały zebrane przez Carla Jacobsena - właściciela browaru Carlsberg, pod koniec XIX w.

Biblioteka Królewska

Ta jedna z największych bibliotek w Europie, posiada w swoich zbiorach rękopisy takich sław jak Hans Christian Andersen czy Karen Blixen. W roku 1999 postawiono nowy blok nazywany "Czarnym Diamentem". Do jego budowy użyto czarnego granitu i przyciemnianych szyb. Oprócz samej biblioteki, znajdują się tu także Muzeum Fotografii oraz sala koncertowa.

Danmarks Akvarium

Jedno z najbardziej interesujących akwariów w całej Europie. Zobaczyć tu można piękną kolekcję ryb tropikalnych, a także baseny, w których żyją zabójcze krokodyle i rekiny.

Muzeum Rekordów Guinnessa

Jak sama nazwa suferuje, w muzeum tym zapoznasz się z różnego rodzaju rekordami, jakie zostały do dnia dzisiejszego osiągnięte lub pobite przez ludzi z całego świata.

Muzeum Erotica

Ujrzysz tu niezwykle barwne kolekcje związane z erotyką - od lat najdawniejszych po współczesne, na porno kończąc. Dowiesz się  też wielu ciekawych rzeczy o takich postaciach jak Freud czy Nietsche, ich upodobaniach i życiu erotycznym.

Najlepsze okazje

Mikołaj nie może ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!30 ofert od 151 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 160 Sprawdź Perełki do 200 zł! Co za okazje!25 ofert od 120 Sprawdź Wiele świetnych możliwości z KRAKOWA! Gotowi do drogi?30 ofert od 155 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY8 ofert od 324 Sprawdź Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!10 ofert od 235 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 6 ofert od 217 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 217 Sprawdź