- Szczegóły
- wtorek, 05 listopad 2024 20:43
Zwiedzanie Marrakeszu
Znajdź nas w social mediach
Marrakesz jest jednym z najbardziej ożywionych, bogatych miast i drugim co do wielkości w Maroku. Jednak aura dawnej tajemniczości pozostaje. Gdy zajdzie słońce, plac Jemaa el-Fna ożywa dźwiękami i rytmami, które wypełniają to miejsce od 1000 lat.
Plac Jamma El Fna
Miejscem, w którym koncentruje się życie towarzyskie Marrakeszu, jest Jemaa el-Fna, olbrzymi plac w starej części miasta. W ciągu stuleci przewinęły się przez niego rzesze kupców, rolników, złodziei i niewolników. Znajdziemy tu zaklinaczy wężów, szamanów, akrobatów, bajarzy, którzy wypełniają plac każdego wieczora wraz z turystami oraz mieszkańcami przychodzącymi na plac po codzienne zakupy, posłuchać plotek lub by zjeść kolację przy bazarowych stolikach - serwowane są tu zupy, owoce morza, ślimaki, placki chlebowe i inne lokalne smakowitości. Gwar, ruch i ożywiona atmosfera panują tu o każdej porze, jednak prawdziwego uroku tego miejsca można zakosztować dopiero wieczorem. Gdy zapada zmierzch, środek placu przypomina olbrzymią restaurację na wolnym powietrzu. Wszędzie kołyszą się małe gazowe lampki, tworząc niezwykły nastrój.
Muzeum Dar Si Said
Muzeum to było niegdyś pałacem Si Saida, syna wezyra Marrakeszu. W muzeum można obejrzeć wyroby z miedzi, ceramikę, wspaniałe dywany, kilimy, berberyjską biżuterię, przedmioty domowego użytku.
Meczet Kutubijja i minaret
Jedną z głównych atrakcji starego Marrakeszu jest il Masdżid al Kutubiyya - meczet Kutubijja z XII w. wzniesiony przez Almohadów. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa "kutub" oznaczającego książki, gdyż w średniowieczu na placu wokół meczetu odbywały się targi książek zwożonych tutaj z całego muzułmańskiego świata. Minaret jest klasycznym przykładem architektury andaluzyjsko-marokańskiej. Jej cechy widać w wielu innych minaretach Maroka, żaden z nich nie dorównuje jednak rozmiarem i wspaniałością meczetowi Kutubijja. Z jego szczytu rozciąga się wspaniały widok na prawie cały Marrakesz.
Meczet Ali ben Yusufa
Drugą budowlą sakralną wartą odwiedzenia w medynie jest meczet Ali ben Yusufa, najstarszy w Marrakeszu, przy którym znajduje się medresa - szkoła teologiczna. Dobudowano ją do meczetu w drugiej połowie XVI w. Była największą szkołą koraniczną w zachodniej Afryce. W budynku znajdują się doskonale zachowane sztukaterie tworzące swoistą księgę muzułmańskiego wzornictwa. Na szczególną uwagę zasługuje wyrafinowana kolekcja zelijji - bogato zdobionych płytek zwieńczonych inkrustowanym cedrem. Siedem dziedzińców szkoły otaczają malutkie, surowe w wystroju i pozbawione wszelkich wygód pokoje dla studentów (ich liczba w czasach świetności medresy dochodziła do tysiąca).
Grobowce Saadytów
Zachowane w znakomitym stanie, są unikalnym przykładem nekropolii islamskiej. W dwóch głównych monumentach pochowano 66 najważniejszych członków dynastii saadyckiej, a ponad 100 innych (mniej ważnych) spoczywa nieopodal głównych grobowców. W trzech głównych salach nekropolii znajdują się groby sułtanów, a także grobowce dzieci zmarłych w czasie epidemii dżumy. Umieszczona centralnie Sala Dwunastu Kolumn uchodzi za jeden z najpiękniejszych przykładów andaluzyjsko-marokańskiej sztuki dekoracyjnej. Pośród znajdują się groby Ahmeda Mansoura, jego syna i wnuka, a także Moulaya Yazida zwanego "szalonym sułtanem". Ten, oprócz krwawych rządów, wsławił się m.in. tym, że skonstruował maszynę do latania, w której nocami unosił się nad dachami Marrakeszu, rzucając owocami i ciastkami w swoich poddanych przemykających wąskimi uliczkami. Mniej oficjalna wersja głosi, że maszyna latająca służyła sułtanowi do dyskretnego szybowania nad haremami jego rozlicznych ministrów. W eleganckim, niewielkim mauzoleum położonym nieco dalej wśród ogrodów cmentarnych mieści się grób matki Ahmeda Mansoura.
Ogrody Marrakeszu
W poszukiwaniu ochłody warto zwiedzić piękne ogrody Marrakeszu. Ogrody Agedal to 3 km gajów oliwnych, nawadnianych wodą z podziemnych kanałów, ciągnących się od rzeki Uriki w Atlasie Wysokim. Pijąc na tarasie hotelu filiżankę miętowej herbaty, można podziwiać wspaniałe ogrody obok hotelu Mamounia.
Majorelle – jedno z najpiękniejszych miejsc w Maroku, ukryte w dzielnicy mieszkaniowej w północnej części Marrakeszu. Ogród Majorelle, z palmami i kaktusami, jest tropikalnym rajem zaprojektowanym przez francuskiego artystę Louisa Majorelle’a. To absolutna perła wśród ogrodów świata. Obecnie należy do fundacji Yves'a Saint Laurenta. Eleganckie, mistyczne miejsce, pełne cudownych, rzadkich gatunków roślin oczarowuje niezwykłością już zaraz po zagłębieniu się w wąskich, ocienionych alejkach przesyconych dziesiątkami intensywnych zapachów i kolorów. To przedziwne, cudowne dzieło sztuki, które nikogo nie pozostawia obojętnym na swój czar. Mniej więcej w środku ogrodu wznosi się jaskrawoniebieska willa, małe muzeum sztuki islamskiej z ciekawą kolekcją berberyjskich i tuareskich kilimów, dywanów, biżuterii, ceramiki.
Pałac El-Badi
Pałac zwany „nieporównywalnym” był niegdyś najpiękniejszym pałacem w Afryce. Dziś niewiele pozostało z jego świetności: ogromny dziedziniec, basen, cztery ogrody. Jednak wielki czerwony pałac i pusty dziedziniec do dziś robią duże wrażenie.
Pałac El-Bahia
Pałac zwany „błyszczącym”. Aleja wysadzana palmami i drzewami pomarańczowymi prowadzi do pałacu zbudowanego wokół dużego dziedzińca, ozdobionego fontannami, przy których znajdował się harem wezyra. W pokojach otaczających dziedziniec stropy z cedru i wspaniałe witraże przypominają o dawnej świetności pałacu.
Mury otaczające miasto
Marrakesz jest otoczony ciągnącymi się na długość 16 km murami koloru ochry, wzniesionymi przez władcę Almorawidów – Ali Ben Jusufa w 1126 r. Mury są bardzo wysokie, strzeże ich 200 wież oraz znajduje się w nich dziewięć bram. Mury zostały zbudowane z bloków ubitej ziemi suszonych na słońcu (pisé).