- Szczegóły
- środa, 04 grudzień 2024 09:21
Zwiedzanie Nankinu
Znajdź nas w social mediach
Mury Nankinu
Obwarowania miejskie z czasów panowania dynastii Ming, bardzo ważnej dla całych Chin, a dla Nankinu szczególnie. Najważniejszą ich część wybudowano w XV wieku. Są to najdłuższe fortyfikacje miejskie na świecie, mają 33,4 km długości, 12 m wysokości i 7 m grubości. Już same te liczby robią wrażenie, lecz dopiero zestawienie ich ze stopniem rozwoju technicznego w czasach, w których powstały, pozwala ocenić rzeczywistą skalę tego przedsięwzięcia. Po dziś dzień zachowała się wyjątkowo duża cześć murów (około 2/3) oraz kilka spośród istniejących pierwotnie 13 bram.
Nekropolia cesarska
Jest to zespół pośmiertnych pomników i mauzoleów, poświęconych różnym władcom wywodzącym się z lokalnych dynastii. Na szczególną uwagę zasługuje potężne mauzoleum ku czci ważnego dla historii Chin cesarza Zhu Yuanzhanga, protoplasty dynastii Ming. Jest to ziemny kurhan o średnicy 350 metrów, robi naprawdę wielkie wrażenie. Poza tym warto przejść się alejkami pomiędzy licznymi posągami ludzi i zwierząt, a także baśniowych stworów ustawionych wokół miejsc spoczynku członków dynastii Liang.
Muzeum Masakry Nankińskiej
Pomnik ofiar i muzeum poświęcone jednej z największych masakr cywilnej ludności w historii Chin i Japonii, jakiej dokonano w czasie działań wojennych prowadzonych między nimi. Muzeum jest hołdem dla 300 tysięcy ofiar tej zbrodni, a jego głównym celem jest niedopuszczenie do zatarcia pamięci o tej zbrodni, co próbowano robić w Japonii w XX wieku. Ekspozycja obejmuje: dokumenty, zdjęcia i multimedialne prezentacje przybliżające ten tragiczny dla miasta moment dziejowy.
Świątynia Lunggu
Świątynia buddyjska zbudowana w 515 roku na życzenie dynastii Liang. W trakcie działań wojennych prowadzonych około XV wieku mocno ucierpiała. Obecnie otacza ją spory park, a jej najważniejszym elementem jest dziesięciokondygnacyjna wieża zbudowana w całości z cegieł, bez użycia drewna, co w Chinach jest działaniem wysoce innowacyjnym zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że wzniesiono ją w XIX wieku. Wieża ma 22 metry wysokości.
Mauzoleum Sun Yat-sen
Chińczycy oddają tutaj hołd jednemu z ojców współczesnego państwa chińskiego, reformatorowi gospodarczemu i kulturalnemu, naukowcowi i mężowi stanu. Położone na wzgórzu mauzoleum to bardzo harmonijne połączenie stylu tradycyjnych grobów cesarskich z nowoczesną architekturą. Turystów zachwyca zwłaszcza rozmach całego kompleksu poświęconego przecież tylko jednemu zmarłemu.