Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Płowdiw

Znajdź nas w social mediach

Amfiteatr antyczny

Najwspanialsza budowla z czasów rzymskich w tych okolicach. Miejsca dla widzów są położone amfiteatralnie, w dwu półkolach, po 14 rzędów każde. Teatr mógł pomieścić 7000 osób. Na każdej ławce była wyrzeźbiona nazwa dzielnicy. Dwupoziomowa scena, wysokiej jakości materiały i wykonanie wskazują na doskonałość ówczesnej architektury i budownictwa.

Stadion rzymski

Znajduje się pod dzisiejszym centrum handlowym Płowdiwu i jest fantastycznym znaleziskiem z czasów imperatora Septimusa Sewera (193-211 r.). Ma on 30 000 miejsc (co wskazuje na wielkość miasta w tamtych czasach) i jest zbudowany w formie podkowy. Najwspanialsze zawody były organizowane tutaj na wzór greckich olimpiad. Podstawowymi dyscyplinami były: rzut dyskiem i oszczepem, biegi, skoki, zapasy i łucznictwo. Zawody odbywały się co 4 lata i trwały kilka dni.

Stary Płowdiw

To najstarsza część miasta, położona na trzech wzgórzach (Trichyłmie). Jest to połączenie architektury bułgarskiego odrodzenia z tą z czasów Traków, Rzymian, Bizancjum i Średniowiecza. W XIX w. bułgarscy budowniczy wznieśli tą część miasta z wąskimi, brukowanymi uliczkami, pięknymi domami z wykuszami, cienkimi kolumnami i dębowymi odrzwiami, cichymi zielonymi podwórzami i szemrzącymi, marmurowymi „czeszmi” – ujęciami źródlanej wody pitnej.

Muzeum Etnograficzne

Mieści się ono w zabytkowym budynku z 1847 r. z barokowymi elementami. Budynek ma średnią część wysuniętą do przodu i dwa boczne skrzydła, jest otoczony pięknym ogrodem. Od 1943 mieści się tu muzeum regionalne ze stałą ekspozycją o pięciu działach tematycznych: rolnictwo, rzemiosło, stroje ludowe i rzemiosło tkackie z XIX i początku XX wieku, folklorystyczne kostiumy oraz ludowe instrumenty muzyczne. Ostatni dział został poświęcony architekturze i budownictwu w okresie bułgarskiego odrodzenia.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum archeologiczne w Płowdiw jest jedną z pierwszych kulturalnych instytucji w Bułgarii. Zostało ono założone w 1882 roku. Na początku jego ekspozycja obejmowała: 1500 monet, etnograficzne i historyczne dokumenty, ikony oraz obrazy wybitnych artystów bułgarskich. Dzisiaj muzeum posiada kolekcję obejmującą ponad 100 000 artefaktów związanych z historią Płowdiw. Na szczególną uwagę zasługuje "Skarb z Panagjuriszte". Składa się on z pięknych złotych naczyń o łącznej wadze prawie 7 kg. Niestety, w muzuem możemy zobaczyć jedynie kopie skarbu.

Dom-Muzeum „Chindipian”

Został wybudowany w 1835 r. Budynek jest unikalny ze względu na autentyczny wystrój, zachowany do dzisiaj: malowidła ścienne, urządzenie wnętrz, łazienka w rzymskim stylu. Dom ten oddaje w pełni ducha okresu bułgarskiego odrodzenia. Szczególnie piękne są sufity, zdobione malowidłami: pejzażami z Aleksandrii, Wenecji i Istambułu. Każda sala zyskuje dzięki nim swój odrębny styl.

Cerkiew Św. Konstantyna i Heleny

Cerkiew jest najstarszą płowdiwską świątynią prawosławną. Pierwszą świątynię w tym miejscu zbudowano w 337 roku ku czci cesarza Konstantyna i jego matki Heleny. Świątyna była wielokrotnie niszczona. Jej obecny kształt powstał po przebudowie w 1832 roku. Ikony w cerkwi pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Napisy wewnątrz są w języku greckim. Jeden z nich głosi, że nieopodal zabito 37 wyznawców Chrystusa. Było to w roku 304, w okresie prześladowania chrześcijan.

Cerkiew Św. Marina

Jest głównym chramem Płowdiwskiej Eparchii (jednostka administracyjna Cerkwi Prawosławnej). Pierwsza cerkiew w tym miejscu powstała w 1561 roku. Po zniszczeniu przez pożar odbudowano ją w 1783 roku. Obecny kształt budynek zawdzięcza przebudowie z 1856 roku. Na jednej ze ścian jest tablica pamiątkowa dla św. Erma, legendarnego założyciela wspólnoty chrześcijańskiej w Płowdiw w I wieku n.e. Cerkiew posiada kunsztownie rzeźbiony ikonostas z początku XIX wieku. Widok nietypowej, siedemnastometrowej, drewnianej dzwonnicy w kształcie pagody z 1870 roku można podziwiać z Amfiteatru Rzymskiego.

Dżumaja dżamija

To meczet i cenny zabytek architektoniczny, pochodzący z dawnego miasta Filibe. Jest to jeden z największych i najstarszych meczetów w Bułgarii. Jego nazwa, Dżumaja (w jęz. tureckim - "piątek") pochodzi stąd, że nabożeństwa muzułmanów odbywają się w piątki. Meczet ten został wzniesiony za czasów sułtana Murada II (1359-85) przez syna zwierzchnika tureckiego Płowdiwu i Wschodniej Rumelii. Rekonstruowany był w latach 1785 i 1818. Obecnie jest on uważany za jeden z trzech najwspanialszych meczetów na Półwyspie Bałkańskim. Jest to masywna budowla o grubych kamiennych ścianach, o rozmiarach ok. 33 na 45 m. Kopuła meczetu jest pokryta ołowiem, a wielokątny minaret jest zbudowany z czerwonych cegieł z elementami z białej zaprawy murarskiej. Piękny zegar słoneczny odmierzał czas panowania sułtana. Ozdobą meczetu są malowidła ścienne z XIX w. oraz loże dla sułtana i imama.

Najlepsze okazje

Leć na Wyspy Kanaryjskie!14 ofert od 362 Sprawdź Okazje cenowe na CYPR! Wybierz coś dla siebie!14 ofert od 221 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!9 ofert od 294 Sprawdź Mikołaj nie może, ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!40 ofert od 47 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!23 oferty od 2255 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!40 ofert od 214 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 40 ofert od 198 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie40 ofert od 27 Sprawdź