- Szczegóły
- czwartek, 26 grudzień 2024 11:58
Zwiedzanie Rio de Janeiro
Znajdź nas w social mediach
Chrystus Odkupiciel
Pomnik Chrystusa Odkupiciela - symbol Rio de Janeiro |
Fot. Dreamstime |
Ogromny, 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado to symbol Rio de Janeiro w Brazylii. Już w 1921 r. we wszystkich kościołach Brazylii rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika. Statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami, zarówno obejmującymi miasto, jak i witającymi przybywających gości od morza, pomysłu Hectora da Silvy, upamiętnia setną rocznicę niepodległości Brazylii. Sam pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, a rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro. Jej odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Sam pomnik mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiony na ośmiometrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, każda z dłoni waży 9 ton, a odległość między końcami palców rąk wynosi 23 metry. Dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką linową. 7 lipca 2007 pomnik został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Głowa Cukru
Wydobywające się z wód zatoki Guanabara wzgórze, zwane potocznie Głową Cukru - mimo iż przypomina bardziej bochen, liczy 396 metrów wysokości i góruje nad Rio i zatoką. Z jego szczytu, na który można dostać się kolejką linową, Rio i zatoka Guanabara jawią się bez wątpienia jako jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Trudno się zatem dziwić, że wizyta na szczycie Głowy Cukru jest jedną z głównych atrakcji zwiedzania miasta. Podobno zachód słońca obserwowany ze szczytu wzgórza to niezapomniany widok.
Plaże Rio: Copacabana i Ipanema
Chyba nigdzie nie ma słynniejszej plaży niż 4,5-kilometrowy odcinek wybrzeża, wzdłuż którego rozciąga się jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic na świecie. To tu mieszczą się: najbardziej ekskluzywne hotele miasta, najbardziej eleganckie sklepy, restauracje, bary i najlepsze kluby nocne. Copacabana to scena miasta, na której rozgrywają się najbardziej ekscytujące wydarzenia z życia metropolii. Plaże Rio, bardziej miejska Copacabana i ekskluzywna Ipanema (Ipanema i Leblon to dwie najdroższe dzielnice mieszkalne Rio) stanowią serce miasta, mimo że położone są z dala od jego formalnego centrum.
Centrum
Centrum Rio to niesamowita mieszanka nowoczesności i zabytków. Prawdziwym sercem miasta jest plac Floriano, na którym gromadzi się towarzyska śmietanka, zwabiona dziesiątkami wykwintnych restauracji, kawiarni i barów mieszczących się w zabytkowych budynkach okalających plac; okolica żyje swoim życiem niemal całą dobę. Przy placu mieści się także najlepsze muzeum miasta - Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych, z kolekcją dzieł XX-wiecznego malarstwa brazylijskiego. Kilka kroków dalej wznosi się niedawno odrestaurowany klasztor św. Antoniego, najstarsza budowla sakralna w Rio. Zdobiąca wnętrza świątyni statua św. Antoniego jest przedmiotem wielkiego kultu, szczególnie ze strony kobiet, proszących świętego o dobrego męża.
Kilka przecznic dalej przyciąga turystów inny historyczny plac - Praça Tridentes, wraz z graniczącym z nim parkiem Campo de Santana, w którym cesarz Dom Pedro I, w 1822 r. ogłosił niepodległość Brazylii. Warto również odwiedzić Pałac Cesarski. To dawna siedziba królewska i rządowa, której budowa rozpoczęła się w 1775 r. i zakończyła pod koniec XIX wieku. Od czasu przeprowadzenia renowacji spełnia rolę popularnego centrum kultury, z czasowymi wystawami i kawiarniami.
Idąc śladem zabytków sakralnych koniecznie trzeba zobaczyć dwa obiekty: starą katedrę (Igreja de Nossa Senhora do Monte Carmo, która służyła również jako kaplica rodziny królewskiej) oraz kontrowersyjną nowoczesną katedrę pod wezwaniem Św. Sebastiana – uważaną przez wielu za najbrzydszy kościół świata. Masywna struktura z brudnego zbrojonego betonu przywodzi na myśl elektrownie atomowe. Katedra, znana też jako Metropolitan Cathedral of Rio de Janeiro, zaprojektowana w brutalistycznym stylu przez Edgara de Oliveira da Fonseca, wybudowana została w latach 1964-1979, ma około 96 metrów wysokości i średnicę podstawy wynoszącą 100 metrów. W środku może się zmieścić ponad 20 tysięcy osób. Wystarczy jednak do niej wejść, by zapomnieć o zewnętrznej brzydocie. Katedrę zdobią cztery wspaniałe witraże, tworzące olbrzymi krzyż. Każdy z nich ma wysokość 64 metrów i sięga od podłogi do samego sklepienia.
Stadion Maracanã
Stadion Maracanã w Rio de Janeiro to jeden z największych obecnie stadionów piłkarskich świata - mógł pomieścić w czasach swojej świetności nawet 200 tysięcy widzów. Dziś, ze względu na bezpieczeństwo, arena mieści „zaledwie” 103 tysiące amatorów piłki nożnej. Zbudowany w latach 1948-1950, został odany do użytku na otwarcie mistrzostw świata w piłce nożnej w 1950 r. Stadion Maracanã uważany jest w Brazylii za największy cud architektury sportowej, a także największą świątynię drugiej brazylijskiej "religii" – futbolu. Jest stadionem narodowym, a według konwencji haskiej z 14 maja 1954 r. także dobrem narodowym, tym samym posiada status zabytku.
Karnawał
Najsłynniejszą na świecie imprezą rozrywkową w Rio de Janeiro jest karnawał. Co roku ściągają tu miliony turystów, którzy pragną uczestniczyć w tej barwnej zabawie i wywieźć niezapomniane wrażenia. Oficjalnie karnawał trwa od piątku do wtorku, bezpośrednio przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Jednak zabawa zaczyna się dużo wcześniej. Już od sierpnia w szkołach samby organizowane są dni otwarte dla turystów i trwają karnawałowe bale. Karnawałem żyje całe miasto. Najlepsze szkoły samby przez cały rok starannie przygotowują się do występów na sambódromo. Barwne korowody tancerzy samby są dla wielu najbarwniejszym artystycznym widowiskiem świata. Stroje karnawałowe tancerzy są niesłychanie bogate, a przy tym skąpe. Przebogate nakrycia głowy sięgają nawet kilku metrów wysokości. Trzeba pamiętać, że znaczna część biletów na główną imprezę karnawału jest wysprzedana już na miesiąc przed rozpoczęciem imprezy.