- Szczegóły
- środa, 04 grudzień 2024 09:24
Zwiedzanie San Juan
Znajdź nas w social mediach
Forty
Z pewnością są to jedne z najważniejszych zabytków w stolicy. Należą do najstarszych zabudowań, a poza tym przez lata chroniły ją przed atakami najeźdźców. Są dwa forty: El Castillo San Felipe del Morro (w skrócie El Morro, chroniąc miasto od strony portu) oraz El Castillo de San Cristóbal (San Cristóbal, broniący dostępu od strony lądu). El Morro jest starszy – jego budowę rozpoczęto jeszcze w 1540 roku i trwała ona przez blisko 50 lat. W późniejszych latach wielokrotnie rozbudowywany i umacniany, prezentuje się naprawdę monumentalnie. Grube mury, sześć poziomów, a do tego latarnia morska. Warto przypomnieć, że tylko raz El Morro ugiął się pod naporem obcej armii. Było to w 1589 roku. W El Morro zorganizowano muzeum militariów, w którym możemy poznać historię fortu oraz jego budowy, a także potyczki w których odgrywał główną rolę. Istnieje możliwość oprowadzenia po forcie przez przewodnika, ale także zwiedzania indywidualnego. Z murów fortu, na które można wejść, rozciąga się piękny widok na całą zatokę oraz na miasto. Budowę drugiego fortu, San Cristóbal, rozpoczęto w 1634 roku. Potężne mury i podwójna brama miały zapewnić bezpieczeństwo San Juan. Dodatkowo pod fortem zbudowano całą sieć podziemnych tuneli. Oba forty zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
La Fortaleza
Jej budowa została ukończona w 1540 roku. La Fortaleza była pierwszym prawdziwym fortem, jaki powstał w mieście. Służyła także jako siedziba gubernatorów. Ponad 170 sprawowało w niej swój urząd. La Fortaleza słynie wśród turystów z charakterystycznej, niebiesko – białej fasady. Warto zauważyć, że powstała ona dopiero w 1864 roku.
Fabryka Bacardi
Jeśli miałoby się podać nazwę rumu, zapewne pierwszą, która przyjdzie do głowy będzie właśnie Bacardi. Nie bez powodu – corocznie sprzedawanych jest ponad 200 milionów butelek Bacardi. Ten słynny trunek jest pochodzi z Kuby, ale jest produkowany w wielu miejscach świata. Jednym z nich jest właśnie fabryka oddalona nieco od San Juan, największa z nich wszystkich. Codziennie powstaje w niej 100 tysięcy galonów rumu! Wycieczka po fabryce umożliwi obejrzenie destylarni, miejsca, gdzie rum przelewany jest do butelek oraz muzeum rumu. W programie przewidziane są rzecz jasna także degustacje.
Iglesia de San José
Budowę tego kościoła zaczęto w 1523 roku, a grunt pod nią przekazał sam Juan Ponce de León. Powstał dzięki wysiłkom dominikanów, którzy chcieli założyć w nim swoją siedzibę. Przez lata spoczywały w nim szczątki Ponce de Leóna, później przeniesione do katedry. W kościele wrażenie robi przede wszystkim gotyckie, zdobione sklepienie oraz przedstawienie scen ukrzyżowania. Co ciekawe, jest to drugi najstarszy kościół na terenie obu Ameryk.
Muzea
W San Juan jest naprawdę dużo muzeów, które mają wiele atrakcji do zaoferowania. Właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie. Museo del Indio pozwala na zapoznanie się z tajemnicami kultury Indian Taino. Ekspozycje przedstawiają ich codzienne życie, narzędzia, których używali, ceramikę i biżuterię. Muzeum Sztuki to prawdziwa gratka. Są tu wystawione dzieła sztuki portorykańskich artystów począwszy od XVI wieku. Muzeum jest wysokie na pięć pięter, są w nim także interaktywne wystawy. W przerwie między podziwianiem obrazów można skorzystać z oferty restauracji czy sklepu z pamiątkami. Sam budynek także stanowi ciekawy przykład neoklasycznej architektury. Inne ciekawe obiekty to Museo de Las Americas (historia rdzennych amerykańskich plemion i kultury prekolumbijskiej), Muzeum Historii San Juan oraz Casa del Libro (ponad 5 tysięcy manuskryptów).
Capilla del Christo
Powstanie tej małej kapliczki jest związane z pewną legendą. Według miejscowych, przed wielu laty w tym miejscu jeździec spadł z klifu. Legenda nie przekazuje niestety, czy przeżył. Istnieją dwie wersje wydarzeń: jeśli przeżył, kapliczka powstała, by upamiętnić ten cud, jeśli nie – by nie dopuścić do takiej tragedii w przyszłości. Faktem jest, że świątynia pochodzi z 1753 roku.
Plaza de Armas
Główny plac stolicy. Często jest używany jako miejsce spotkań. Na placu znajdują się cztery posągi, z których każdy reprezentuje inną porę roku. Liczą sobie ponad 100 lat.
Casa Blanca
Czyli „biały dom”. Powstał w 1521 roku i służył przez 250 lat jako rezydencja rodziny Juan Ponce de Leóna, choć on sam nigdy w nim nie mieszkał. Zbudowany z kamienia budynek w pierwszych latach hiszpańskiej kolonizacji służył także jako fort.
La Casita
Ten niewielki żółty budynek służy teraz jako punkt informacji turystycznej. „La casita” oznacza po prostu „domek”. Neoklasyczna konstrukcja z pokrytym czerwonymi dachówkami dachem powstała w 1937 roku.