- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 11:37
Zwiedzanie Shannon
Znajdź nas w social mediach
Klify Moheru
Pionowo wznoszące się urwiska, o których litą skałę podstawy rozbijają się fale to jeden z najpiękniejszych widoków Irlandii. Klify są wysokie na jakieś 200 m i ciągną się przez 7-8 km wzdłuż wybrzeża regionu Shannon. Wzięły nazwę od dawnego fortu Mothar na samym cyplu. Został zburzony w czasie wojen napoleońskich i dziś sterczą tylko smętne ruiny. To doskonale zagospodarowany turystycznie teren. W najwyższym punkcie klifów stoi wieża O'Briena zbudowana z myślą o turystach w 1835 roku przez Corneliusa O'Brien króla Irlandii a brzeg zabezpieczony barierkami. Wzdłuż szczytu klifu zbudowano chodniki a przez rozmieszczone co kilkadziesiąt metrów lunety można obserwować położone ok 10 mil od lądu wyspy Aran. Na jednej z nich, Inisheer, ludzie żyją się jak za dawnych czasów - łowią ryby, nie mają samochodów.
Płaskowyż Burren
Położony zaledwie kilkanaście kilometrów na północ od klifów Moheru płaskowyż Burren (500 m kw.) to niesamowity księżycowy kamienny krajobraz. Jak okiem sięgnąć, tylko skały i skały - pokrywa wapienna uformowała się w tysiące szczelin, półek i tarasów. Irlandczycy mawiają: „Za mało drzew, aby kogoś powiesić, za mało wody, aby kogoś utopić, za mało ziemi, aby kogoś pogrzebać”. Ale to ponure miejsce jest jednocześnie rajem dla botaników. Występują tu setki unikatowych gatunków roślin aż czterech stref klimatycznych: arktycznej, alpejskiej, umiarkowanej i tropikalnej. Krajobraz Burren to także wyjątkowe wysuszone jeziora: wydrążone skaliste niecki, które czasem ciągną się przez wiele metrów. Tylko po ulewnych deszczach na chwilę zapełniają się wodą. Ale najbardziej niesamowite są podziemne rzeki. Cały teren jest wydrążony przez strumienie, które nieustannie żłobią jaskinie i podziemne korytarze (zbadano zaledwie 60 km). Woda cały czas powoduje erozję płaskowyżu. Irlandczycy mawiają, że woda stworzyła to miejsce i woda je zniszczy.
Grobowce z epoki neolitu
Krajobraz okolic Shannon i płaskowyż Burren usiany jest pradawnymi, dziwnymi dla współczesnego oka kamiennymi konstrukcjami - zazwyczaj to dwa pionowo ustawione kamienie przykryte płaskim głazem – to starożytne grobowce, pochodzące jeszcze z okolic neolitu. W okolicy jest ich ponoć aż 130. Najsłynniejszy z nich, Dolmen Poulnabrone, pochodzi z ok. 3600-4000 r. p.n.e.: kilkumetrowa kamienna pokrywa wspiera się na czterech słupach wysokości człowieka. Krył szczątki 16-22 dorosłych i sześciorga dzieci. Gdy trafi się na kilkanaście takich budowli w jednym miejscu, oznacza to, że wznosiła się tu osada lub nawet fort.
Zamek Bunratty
Leżący na dawnym szlaku wikingów zamek to jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu Shannon. Pierwszą fortecę zbudowano w tym miejscu w 1250 r. Dwukrotnie burzona obecny kształt zyskała w połowie XV w. za sprawą rodziny MacNamara. Masywny czworokątny budynek z kamienia wieńczą klockowate wieże. Zamek otacza kompleks Bunratty Folk Park - dosyć nietypowym skansen, który postał z zabytkowych, drewnianych domów zwiezionych z okolicy, gdy rozbudowywano lotnisko Shannon. Można tu zjeść i napić się w tradycyjnej gospodzie, ale prawdziwa, ogromna uczta czeka w samym Bunratty Castel. Na słynną w całym hrabstwie imprezę o nazwie „Tradycyjny wieczór irlandzki” wszyscy w strojach z epoki, spośród gości wybiera się króla i królową uczty a wszyscy bawią się jak prawdziwa irlandzka, średniowieczna szlachta – hucznie, wesoło, przy suto zastawionych stołach i bardzo długo.
Limerick
Samo Limerick, główne miasto regionu Shannon, w języku irlandzkim nosiło nazwę Luimneach („jałowy skrawek ziemi”). Limerykiem ochrzcili go Anglicy, a samą osadę portową założyli w tym miejscu w X wieku wikingowie. W 1014 r. pokonał ich irlandzki król Brian Boru...
W dzisiejszym Limerick średniowieczne kamienice sąsiadują z nowoczesnymi sklepami i niewysokimi biurowcami. Przez miasto wije się wartka i szeroka rzeka Shannon. Tuż nad nią ulokowały się najbardziej okazałe budowle: masywny XIII-wieczny zamek Króla Jana i katedra. Potężne kamienne baszty i wysokie mury obronne zamku sprawiają wrażenie nie do zdobycia.
Protestancką katedrę Najświętszej Maryi Panny zbudowano pod koniec XII w, ale z tego okresu zachowały się tylko piękne portale. Obecny kształt - majestatyczny gotyk - nadano jej w XV stuleciu. Na dziedzińcu katedry malowniczy cmentarz - stare pomniki i masywne płyty nagrobne oplata bluszcz.
Limerick to miasto młode - połowa mieszkańców nie przekroczyła trzydziestego roku życia. Znajduje się tu jedna z największych w Irlandii uczelni Uniwersytet Limerick (10 tys. studentów), a ponadto Instytut Technologii, Akademia Sztuki i Projektowania oraz Mary Immaculate College.