- Szczegóły
- poniedziałek, 23 grudzień 2024 19:54
Zwiedzanie Stavanger
Znajdź nas w social mediach
Preikestolen
Jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną w całym regionie. Norweska nazwa oznacza skałę w kształcie ambony. Aby do niej dotrzeć, trzeba odbyć krótką, 40 minutową podróż promem ze Stavanger do Tau. Klif ma wysokość 604 metrów, a jego szczyt to zupełnie płaska powierzchnia o wymiarach 25 na 25 metrów. Prawdopodobnie tak niezwykła, imponująca konstrukcja powstała 10 tysięcy lat temu w wyniku stopienia się wielkich bloków lodu. Można poprzestać na podziwianiu jej z oddali, np. z pokładu promu, jednak każdemu poleca się wejście na szczyt. Chociaż momentami trasa może być dość stroma, ogólnie nie jest niebezpieczna i każdy przy zachowaniu odrobiny zdrowego rozsądku i wyposażeniu się przynajmniej w odpowiednie obuwie może postawić stopę na szczycie. Wejście zajmuje od 1 do 3 godzin.
Muzeum ropy naftowej
Miejsce, w którym odwiedzający może dowiedzieć się wszystkiego, co tylko zapragnie o ropie naftowej i o jej przetwórstwie. Po wyjściu z muzeum nie będzie żadną tajemnicą to, jak powstawała ropa przed milionami lat oraz to, jak w dzisiejszych czasach wydobywa się ją z gruntu. Przedstawione są tutaj najróżniejsze techniki związane z wydobyciem, zbudowano także replikę platformy wydobywczej. Jest tu także specjalny edukacyjny zakątek dla najmłodszych. Co pół godziny w muzealnym kinie można obejrzeć film 3D „Petropolis”, niezapomniane przeżycie dla starszych i młodszych. W muzeum funkcjonuje także sklep, kawiarnia i restauracja.
Muzeum puszek
Wydaje się, że to absurdalny pomysł – zakładać muzeum puszek? Na szczęście nigdy nie jest z góry przesądzone, że absurdalny pomysł nie może odnieść sukcesu. Tak jest w tym wypadku. Warto zauważyć, że od 1890 przemysł konserwowy w Stavanger był bardzo ważnym elementem gospodarki. W muzeum możemy przyjrzeć się warunkom pracy w fabrykach jak również całemu procesowi produkcji: od przywiezienia ryb i ich oprawienia aż do wyjazdu puszek z fabryki. Maszyny zebrane w muzeum pomimo wieku są w bardzo dobrej kondycji. Od czasu do czasu wciąż się je włącza i korzysta z nich między innymi po to, by umożliwić turystom spróbowanie świeżych, uwędzonych ryb.
Muzeum archeologiczne
Wewnątrz możemy zapoznać się z historią kultury i przyrody regionu Rogaland nawet sprzed 15 tysięcy lat. Prehistoryczne eksponaty są podzielone na przeróżne ekspozycje zgodnie z tematyką, której dotyczą. Muzeum oferuje ponadto kącik edukacyjny dla dzieci, księgarnię, bibliotekę i kawiarnię.
Muzeum Sztuk Pięknych regionu Rogaland
Znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta. Stałe ekspozycje dotyczą sztuki norweskiej od XIX wieku do dzieł współczesnych twórców. Oprócz tego co jakiś czas zmieniają się inne tematyczne wystawy. Najciekawsze z obrazów to te stworzone przez Larsa Herterviga. Artysta urodził się w Rogalandzie, a jego wizje romantycznych pejzaży okolicy mocno działają na wyobraźnię. Muzeum zawiera także kolekcję Hafsten, będącą największym w kraju zbiorem dzieł z połowy XX wieku.
Katedra
Zgodnie z tradycją katedra została zbudowana w 1125 roku, a za jej projekt i konstrukcję odpowiedzialny był biskup Reinald z Winchesteru. Katedra zbudowana była prawdopodobnie przez angielskich budowniczych. Bardzo silne wpływy angielskie widoczne były w stylu anglo – normańskim pierwotnym stylu budowli. Patronem katedry jest św. Svithun, którego ramię podobno znajduje się wewnątrz jako relikwia. Katedra ucierpiała w 1272 roku w wyniku pożaru, ale już na początku XIV wieku odnowiono ją w stylu gotyckim. Jest to jedyna w Norwegii średniowieczna katedra, która zachowała swój oryginalny wygląd do dzisiejszych czasów.
Stare miasto
Stare miasto czyli Gamle Stavanger. Doskonale zachowana, urokliwa część miasta. Większość ze znajdujących się tutaj małych domków jest naprawdę doskonale utrzymana i odnowiona. Wąskie uliczki tworzą niepowtarzalny, doceniany przez turystów klimat.
Instalacja Anthony'ego Gormleya
Jedna z ciekawszych atrakcji Stavanger. Brytyjski artysta stworzył 23 figury z żelaza przedstawiające ludzkie postacie. Pomarańczowe posągi zostały umieszczone w różnych częściach miasta, na różnych wysokościach. Najwyżej położony został ten z muzeum sztuki: 40 metrów nad poziomem morza, najniżej – ten, który znajduje się w morzu. To drugi projekt Gormleya w mieście.
Solastranden
Długa, piaszczysta plaża nieopodal lotniska. W lecie jest oblegana przez miejscowych i turystów. Często spotyka się tutaj miłośników surfingu. W pobliżu plaży znajdują się pozostałości fortyfikacji z czasów II wojny światowej.