- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 20:06
Zwiedzanie Szanghaju
Znajdź nas w social mediach
The Bund
Nabrzeże The Bund to taki symbol Szanghaju, jakim jest Wieża Eiffla jest dla Paryża i Koloseum dla Rzymu. Stojące przy Bundzie budynki przypominają nam Europę, a nocą kuszą, pięknie oświetlone i błyszczące. Warto wieczorem pospacerować przy nadrzecznej promenadzie, mając po jednej stronie klasycystyczne budynki Bundu, a po drugiej - wspaniałe wysokościowce, patrzące już w XXI wiek.
Świątynia Nefrytowego Buddy
Pochodząca z początku XX wieku świątynia jest jedną z niewielu buddyjskich miejsc kultu w Szanghaju i stanowi jego ważny ośrodek. W świątyni znajduje się, wykonany w całości z nefrytu, niezwykle cenny posąg Buddy. Wysoka na niemal dwa metry statua jest bogato zdobiona złotem i klejnotami. W świątyni znajduje się także cenny posąg Bodiszatwy wykonany z brązu, pochodzący z IV wieku. Warto tu przyjść podczas barwnych świąt przypadających na pierwszy dzień każdego miesiąca według chińskiego kalendarza księżycowego.
Ogrody Yu Yuan
Znajdujący się zaraz obok Muzeum Szanghajskiego kompleks ogrodów liczy sobie ponad 400 lat. Został założony w czasie panowania dynastii Ming przez urzędników dworskich, jest dobrym przykładem chińskiej sztuki ogrodowej XVI w. Wśród skal, kwiatów i mostów płyną potoki, a pobyt umilają liczne altany i pawilony. Park był w 1853 r. główną siedzibą sekty Małego Miecza, walczącej z obcą dominacją w Szanghaju.
Muzeum Szanghajskie
To najważniejsze w mieście i jedno z najbogatszych muzeów chińskich. Zgromadzono tu mnóstwo dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z różnych okresów historii Chin. Jest tu także bogata kolekcja chińskiej porcelany oraz malarstwa.
Klasztor Longhua i katedra szanghajska
Buddyjski klasztor Longhua jest najstarszą budowlą w mieście. Pochodzi z czasów dynastii Qing, a dziś jest najspokojniejszym miejscem w całym Szanghaju. Zarówno buddyjscy mnisi, jak i mieszkańcy Chin oraz turyści przybywają tu, aby oddać się medytacjom w niebywałej harmonii. Tuż obok wznosi się pochodząca z 977 roku pagoda. Kwadratowa, siedmiopiętrowa pagoda, zbudowana z drewna i czerwonej cegły jest przykładem budowli z czasów dynastii Song i, choć musiała być w niewielkiej części zrekonstruowana, nadal jest utrzymana w stylu dynastii. W pobliżu wznosi się okazała katedra szanghajska. Odprawiane są tu msze po łacinie i po chińsku. Tutejsza społeczność chrzescijańska istnieje od XVII wieku.
Oriental Pearl Tower
To najwyższa w Chinach wieża telewizyjna, stojącą u wybrzeży rzeki Huangpu. Wygląda jak strzała wychodząca z zieleni ku niebu, z dwiema ogromnymi kulami na szczycie, między którymi te mniejsze, o perłowym kolorze spływają ku szmaragdowej ziemi. Jest to jedna z największych atrakcji miasta. Na najwyższą dostępną dla turystów kulę – The Space Module, położoną na wysokości 350 metrów, można za niewielką opłatą wjechać ultraszybką windą. Widok, jaki rozpościera się z tego miejsca po prostu zapiera dech w piersi.