- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 08:48
Zwiedzanie Tbilisi
Znajdź nas w social mediach
Anczischati
Bardzo stara budowla o prostej, choć ze względu na wiek nietypowej architekturze - późniejsze kościoły wyglądają zupełnie inaczej. Pamięta ona czasy początków chrześcijaństwa w Gruzji. Świątynia zbudowana została w VI wieku, później rozbudowano ją w XVII. Wewnątrz znajdują się wspaniałe freski, które w części pochodzą aż sprzed 400 lat, większość z nich jednak namalowana została w XIX. Kościół to prosta trzynawowa bazylika pozbawiona właściwie ozdób. Nazwa Anczischati pochodzi od świętej ikony z gruzińskiej katedry Anczi leżącej na rdzennie gruzińskich terenach obecnie podbitych przez Turcję. Stworzona ona została w tzw. „złotym wieku Gruzji”( XI-XIIw.) w warsztacie wybitnego złotnika Beka Opizari.
Kaszueti lub Kwaszweti
Pierwotny kościół w tym miejscu powstał około V wieku i wiąże się z nim chętnie powtarzana legenda. Jeden z trzynastu ewangelizujących Gruzję Ojców Syryjskich został posądzony o ojcostwo nienarodzonego dziecka i powiedział kobiecie, że jeśli on jest ojcem, to urodzi ona niemowlę, jeśli jednak nie - jako karę za kłamstwo powije kamień. I tak się właśnie stało - nazwa Kwaszweti zaś po gruziński znaczy tyle, co „kamieniorództwo”, a miejsce upamiętnia owego świątobliwego męża.
Mamadawitis Monasteri
Jest to malutki kościółek powstały dopiero w XIX wieku, na miejscu istniejącej tutaj dawniej celi jednego z chrystianizatorów kraju Ojców Syryjskich. Jest to miejsce skąd roztacza się wspaniała panorama, a zabudowa miejska układa się półokręgiem u stóp patrzącego, dlatego też warto poświęcić trochę energii i wysiłku, by się tu wspiąć. Z dołu zaś kościółek jest widoczny prawie z każdego punktu miasta. Wokół budowli mieści się panteon gruziński - stoją tu płyty epitafijne upamiętniające większość ważnych osobistości stolicy.
Metechi
Niewielki kościółek niezwykle malowniczo przycupnięty na szczycie skały opadającej stromo w wody rzeki Mtkwari w jej najwęższym miejscu. Jest to jedna z najczęściej fotografowanych budowli w mieście, często pojawia się również na widokówkach z Tbilisi. Pierwszy kościół w tym miejscu istniał prawdopodobnie już w V wieku, a w jego krypcie został złożona święta męczennica – księżniczka Szuszanik, którą mąż chciał zmusić torturami do wyznawania zoroastryzmu. Nazwa Metechi oznacza „miejsce na pałac” i rzeczywiście istniał tutaj swego czasu cały kompleks budowli, niszczonych i odbudowywanych w tym miejscy przynajmniej od czasów złotego wieku królowej Tamar – definitywnie zniszczył go najazd perski pod koniec XVIII wieku. Później w kościele władze carskie w ocalonym kościele urządziły więzienie istniejące aż do 1935 roku, później był tutaj teatr, a od niedawna budynek pełni znów swą sakralną rolę. Obok kościoła stoi bardzo charakterystyczny pomnik króla Wachtanga Gorgasali na koniu.
Sioni
Najświętsze miejsce w Gruzji, największy ośrodek religijny kraju, związany z kultem świętej Nino, która w IV wieku wędrując po tym kraju i nauczając przekonała władców do przyjęcia chrześcijaństwa (Gruzja była 2. na świecie ochrzczonym i nawróconym krajem). Katedra jest siedzibą Katolikosa Eliasza II, czyli zwierzchnika autokefalicznego (niezależnego) kościoła gruzińskiego. W świątyni znajduje się największa relikwia św. Nino – krzyż związany puklem jej włosów z gałązek winorośli. Istniejąca budowla ma około 1000 lat, chociaż pewne jej fragmenty są starsze nawet o trzy wieki.
Stare miasto
Warto, będąc w Tbilisi, poświęcić kilka godzin na swobodne spacery po starówce. Tym bardziej, że w mieście o takiej tradycji i historii nazwa „stare miasto” nabiera szczególnego znaczenia. Można też zajrzeć do ruin twierdzy Narikala z IV wieku i odbudowanego tam kościoła św. Mikołaja. Szczególny klimat da się również poczuć w pobliżu Wielkiej Synagogi z przełomu XIX i XX wieku. Wokół niej rozrosło się miasteczko mniejszości judaistycznej w Gruzji, nadając temu miejscu niepowtarzalny koloryt. Poza tym w centrum mieści się także meczet z charakterystyczną smukłą wieżą minaretu, wzniesioną z czerwonej cegły. Również liczne okoliczne budynki użyteczności publicznej mają wspaniałą architekturę i historię, więc warto zobaczyć je z bliska.
Muzeum Etnograficzn
Skansen na otwartym powietrzu zaprasza gości w godzinach 9:00 – 17:00, codziennie oprócz poniedziałków. Można się tutaj zapoznać z oryginalną architekturą rożnych regionów kraju, pochodzącą z różnych epok gruzińskiej historii. Większości eksponatów można dotknąć i sprawdzić ich działanie. Na terenie muzeum największym zainteresowaniem cieszą się: winiarnia, wiatraki, bazylika przeniesiona z miasteczka Tianeti oraz grobowiec z sarkofagami z VI wieku.