Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Tbilisi

Znajdź nas w social mediach

Anczischati

Bardzo stara budowla o prostej, choć ze względu na wiek nietypowej architekturze - późniejsze kościoły wyglądają zupełnie inaczej. Pamięta ona czasy początków chrześcijaństwa w Gruzji. Świątynia zbudowana została w VI wieku, później rozbudowano ją w XVII. Wewnątrz znajdują się wspaniałe freski, które w części pochodzą aż sprzed 400 lat, większość z nich jednak namalowana została w XIX. Kościół to prosta trzynawowa bazylika pozbawiona właściwie ozdób. Nazwa Anczischati pochodzi od świętej ikony z gruzińskiej katedry Anczi leżącej na rdzennie gruzińskich terenach obecnie podbitych przez Turcję. Stworzona ona została w tzw. „złotym wieku Gruzji”( XI-XIIw.) w warsztacie wybitnego złotnika Beka Opizari.

Kaszueti lub Kwaszweti

Pierwotny kościół w tym miejscu powstał około V wieku i wiąże się z nim chętnie powtarzana legenda. Jeden z trzynastu ewangelizujących Gruzję Ojców Syryjskich został posądzony o ojcostwo nienarodzonego dziecka i powiedział kobiecie, że jeśli on jest ojcem, to urodzi ona niemowlę, jeśli jednak nie - jako karę za kłamstwo powije kamień. I tak się właśnie stało - nazwa Kwaszweti zaś po gruziński znaczy tyle, co „kamieniorództwo”, a miejsce upamiętnia owego świątobliwego męża.

Mamadawitis Monasteri

Jest to malutki kościółek powstały dopiero w XIX wieku, na miejscu istniejącej tutaj dawniej celi jednego z chrystianizatorów kraju Ojców Syryjskich. Jest to miejsce skąd roztacza się wspaniała panorama, a zabudowa miejska układa się półokręgiem u stóp patrzącego, dlatego też warto poświęcić trochę energii i wysiłku, by się tu wspiąć. Z dołu zaś kościółek jest widoczny prawie z każdego punktu miasta. Wokół budowli mieści się panteon gruziński - stoją tu płyty epitafijne upamiętniające większość ważnych osobistości stolicy.

Metechi

Niewielki kościółek niezwykle malowniczo przycupnięty na szczycie skały opadającej stromo w wody rzeki Mtkwari w jej najwęższym miejscu. Jest to jedna z najczęściej fotografowanych budowli w mieście, często pojawia się również na widokówkach z Tbilisi. Pierwszy kościół w tym miejscu istniał prawdopodobnie już w V wieku, a w jego krypcie został złożona święta męczennica – księżniczka Szuszanik, którą mąż chciał zmusić torturami do wyznawania zoroastryzmu. Nazwa Metechi oznacza „miejsce na pałac” i rzeczywiście istniał tutaj swego czasu cały kompleks budowli, niszczonych i odbudowywanych w tym miejscy przynajmniej od czasów złotego wieku królowej Tamar – definitywnie zniszczył go najazd perski pod koniec XVIII wieku. Później w kościele władze carskie w ocalonym kościele urządziły więzienie istniejące aż do 1935 roku, później był tutaj teatr, a od niedawna budynek pełni znów swą sakralną rolę. Obok kościoła stoi bardzo charakterystyczny pomnik króla Wachtanga Gorgasali na koniu.

Sioni

Najświętsze miejsce w Gruzji, największy ośrodek religijny kraju, związany z kultem świętej Nino, która w IV wieku wędrując po tym kraju i nauczając przekonała władców do przyjęcia chrześcijaństwa (Gruzja była 2. na świecie ochrzczonym i nawróconym krajem). Katedra jest siedzibą Katolikosa Eliasza II, czyli zwierzchnika autokefalicznego (niezależnego) kościoła gruzińskiego. W świątyni znajduje się największa relikwia św. Nino – krzyż związany puklem jej włosów z gałązek winorośli. Istniejąca budowla ma około 1000 lat, chociaż pewne jej fragmenty są starsze nawet o trzy wieki.

Stare miasto

Warto, będąc w Tbilisi, poświęcić kilka godzin na swobodne spacery po starówce. Tym bardziej, że w mieście o takiej tradycji i historii nazwa „stare miasto” nabiera szczególnego znaczenia. Można też zajrzeć do ruin twierdzy Narikala z IV wieku i odbudowanego tam kościoła św. Mikołaja. Szczególny klimat da się również poczuć w pobliżu Wielkiej Synagogi z przełomu XIX i XX wieku. Wokół niej rozrosło się miasteczko mniejszości judaistycznej w Gruzji, nadając temu miejscu niepowtarzalny koloryt. Poza tym w centrum mieści się także meczet z charakterystyczną smukłą wieżą minaretu, wzniesioną z czerwonej cegły. Również liczne okoliczne budynki użyteczności publicznej mają wspaniałą architekturę i historię, więc warto zobaczyć je z bliska.

Muzeum Etnograficzn

Skansen na otwartym powietrzu zaprasza gości w godzinach 9:00 – 17:00, codziennie oprócz poniedziałków. Można się tutaj zapoznać z oryginalną architekturą rożnych regionów kraju, pochodzącą z różnych epok gruzińskiej historii. Większości eksponatów można dotknąć i sprawdzić ich działanie. Na terenie muzeum największym zainteresowaniem cieszą się: winiarnia, wiatraki, bazylika przeniesiona z miasteczka Tianeti oraz grobowiec z sarkofagami z VI wieku.

Najlepsze okazje

Leć na Wyspy Kanaryjskie!14 ofert od 362 Sprawdź Okazje cenowe na CYPR! Wybierz coś dla siebie!14 ofert od 232 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!9 ofert od 294 Sprawdź Mikołaj nie może, ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!40 ofert od 79 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!23 oferty od 2255 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!40 ofert od 214 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 40 ofert od 198 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie40 ofert od 27 Sprawdź