- Szczegóły
- środa, 08 styczeń 2025 04:32
Zwiedzanie Tirany
Znajdź nas w social mediach
Narodowe Muzeum Historii w Tiranie |
Fot. Wikipedia |
Plac Skanderbega
Plac był już niegdyś ogromny, ale został dodatkowo powiększony za czasów panowania komunistów. Jest głównym placem i centrum miasta. Otaczają go ważne budynki tj.: opera, meczet, muzea. Na środku znajduje się pomnik narodowego bohatera albańskiego - Skanderbega. W 1958 roku, w ramach "przyjaźni" Rosjan z Albańczykami postanowiono zbudować imponujący Pałac Kultury. W trakcie budowy jednak stosunki uległy pogorszeniu i dzieło dokończyli już chińscy budowniczy. Aktualnie wewnątrz znajduje się właśnie opera oraz muzeum historii. Mozaika na jego fasadzie przedstawia właśnie upływ albańskiej historii. Planowane są prace renowacyjne mające upiększyć plac, między innymi zwiększyć ilość zieleni.
Rynek
Wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy lubią się targować podczas zakupów! Można tu kupić wszystko, czego dusza zapragnie. Oczywiście większość towarów stanowią warzywa i owoce, ale poza tym są tu także przeróżne mięsa, sery, oliwki i inne lokalne przysmaki, takie jak raki – ulubiony alkohol miejscowych. Turysta ma możliwość zetknąć się z miejscowym kolorytem i przyjrzeć się rodowitym Tirańczykom.
"Piramida"
Otwarta w 1988 roku jako muzeum ku czci albańskiego dyktatora, Envera Hodży, została zaprojektowana zresztą przez jego córkę, Pranverę. Prawdopodobnie ta monumentalna konstrukcja należy do najdroższych wzniesionych w Albanii. Po upadku komunizmu wewnątrz powstało centrum konferencyjne, kulturalne oraz dyskoteka. Dziś oficjalna nazwa Piramidy to Międzynarodowe Centrum Kultury. Tu wygłaszał swoją mowę goszcząc w Tiranie George Bush. Aktualnie prowadzone są prace nad zmianą wizerunku piramidy. Co ciekawe, powierzono je firmie związanej z córką Hodży. W 1999 roku tuż przed budynkiem postawiono Dzwon Pokoju.
Cmentarz męczenników
Jest to miejsce spoczynku 900 partyzantów walczących o wolność Tirany podczas II wojny światowej. Nad grobami czuwa postawiona w 1972 roku statua Matki Albanii. Niegdyś było to także miejsce pochówku Envera Hodży. Z cmentarza rozciąga się efektowna panorama na Tiranę i górę Dajti.
Meczet Et'hem Bey
Należy do najważniejszych zabytków kultury muzułmańskiej w całej Albanii, nie tylko w Tiranie. Znajduje się w samym centrum miasta, a jego budowa trwała od 1794 roku do 1821. Podczas reżimu komunistycznego został zamknięty, ale od 1991 roku znowu jest dostępny dla wiernych. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oko przyciągają efektowne zdobienia.
Kalaja
Inaczej forteca Justyniana. Zbudowana została w VI wieku, w czasach, gdy Albania leżała na zachodniej granicy cesarstwa bizantyjskiego. Niestety do dzisiejszych czasów przetrwała tylko potężna, wysoka na 6 metrów ściana.
Góra Dajti
Na jeden z ważniejszych albańskich szczytów można wejść albo wjechać za pomocą wyciągu. W okolicach góry można zrelaksować się w otoczeniu zielonej przyrody, skorzystać z usług jednej z restauracji albo przenocować w hotelu. Dajti jest atrakcją przede wszystkim dla aktywnych turystów.
Muzea
Najważniejsze jest Narodowe Muzeum Historii z atrakcyjną mozaiką przedstawiającą losy Albanii na zewnątrz. Wewnątrz znajdują się różne ekspozycje. Do najnowszych należy ta, która pokazuje czasy II wojny światowej. Niestety, nie wszystkie teksty są przetłumaczone na angielski. Muzeum Archeologii zajmuje się starożytnymi znaleziskami. Do eksponatów należy biżuteria, ceramika, militaria. W Tiranie jest także Muzeum Nauki oraz kilka galerii sztuki.