- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 13:46
Zwiedzanie Tromso
Znajdź nas w social mediach
Tromsdalen Kirke
Inaczej także Arktyczna Katedra (Ishavskatedralen). Zbudowana w 1965 roku, tak naprawdę jest zwykłym kościołem, a nie katedrą. Zaprojektował ją Jan Inge Hovig, a cała konstrukcja jest wykonana głównie z betonu. Z racji podobieństwa nazywa się ją często Norweską Operą (odnosząc się do sławnego budynku Opery w Sydney). Jest prawdopodobnie najpopularniejszym zabytkiem Tromso. Cechą charakterystyczną katedry jest też największy witraż Norwegii.
Katedra
Aktualnie pozostaje ostatnią katedrą w Norwegii wykonaną z drewna. Jest doskonałym przykładem neogotyku, co robi wrażenie zwłaszcza w połączeniu z drewnem. Pod wieloma innymi względami także imponuje. Prawdopodobnie to najbardziej wysunięta na północ katedra świata, a 800 miejsc siedzących w jej wnętrzu pozwoliło nadać jej tytuł największej norweskiej drewnianej budowli sakralnej. Architektem odpowiedzialnym za projekt katedry był Christian Heinrich Grosch, pod jego kierownictwem też ukończono budowę w 1861 roku. Na miejscu, gdzie postawiono katedrę, wcześniej znajdował się XIII – wieczny kościół, przeniesiony na wzgórza za miastem.
Muzea
Warto odwiedzić przede wszystkim Muzeum Tromso. Eksponaty w nim wystawiane są bardzo różnorodne. Są to przedmioty związane z kulturą lapońską, archeologiczne znaleziska z okolicy i wiele innych. Bardzo zatłoczone w niedziele. Muzeum Polarne skupia się na wyprawach polarnych i związanych z nimi pamiątkach oraz sprzętach. Muzeum Militariów jest zlokalizowane w niemieckim bunkrze z czasów II wojny światowej. Ekspozycje w nim przedstawiane dotyczą przede wszystkim zatopionego statku Tirpitz. W Tromso jest także kilka muzeów i galerii.
Browar Mack
Piwoszy ucieszy zapewne możliwość zwiedzenia najdalej położonego na północ browaru świata. Za drobną opłatą oprowadzi po nim przewodnik. Browar działa od 1877 roku, chociaż aktualnie planuje się jego przeprowadzkę. Może więc jest to ostatnia szansa, aby go obejrzeć?
Arktyczny ogród botaniczny
Mimo że nie jest specjalnie duży, zawiera sporo atrakcyjnych okazów roślin. Sam fakt, że znajduje się na tak dalekiej północy również stanowi swego rodzaju atrakcję. Jest tu sekcja himalajska (między innymi niebieski mak), Ogród Przyjaźni (z okazami dostarczonymi przez Rosjan) duży zbiór gatunków alpejskich.
Polarne Zoo
Szczególnie miła atrakcja dla dzieci. Zebrano tutaj najróżniejsze gatunki zwierząt ze Skandynawii i Arktyki. Położone jest w pewnej odległości od Tromso, w dolinie Salangsdalen i zajmuje 275 akrów powierzchni. Bardzo ważną częścią zoo jest tzw. wilczy obóz, w którym można za dodatkową opłatą przez godzinę przebywać z tymi drapieżnikami, oczywiście pod opieką pracowników zoo. Z innych atrakcji warto wymienić możliwość przyglądania się karmieniu drapieżników: wilków, rosomaków, niedźwiedzi i rysiów. Jest tu rzecz jasna także specjalny zakątek dla dzieci, w którym mogą się pobawić ze zwierzętami czy pojeździć na kucykach. Polarne zoo wprowadziło możliwość „adopcji”, czyli sponsorowania wybranego przez siebie wilka.
Polaria
To jedyne w swoim rodzaju arktyczne oceanarium w samym środku miasta. Znajdują się tu też tematyczne ekspozycje, kino panoramiczne wyświetlające filmy o arktycznej przyrodzie oraz sklep z pamiątkami. Ciekawostką jest możliwość zetknięcia się z rzadkim gatunkiem foki brodatej.
Aktywny wypoczynek
W Tromso jest jednak wiele innych ciekawych rzeczy do zrobienia. Zimą niezwykle popularne są oczywiście narty. Miasto posiada wiele wypożyczalni sprzętu, dlatego nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy wcześniej. Niezwykłą atrakcją jest przejażdżka psim zaprzęgiem. Wiatr we włosach, szczypiący mróz i kilkanaście husky i malamutów ciągnących sanie – oto prawdziwa przygoda! W ramach odpoczynku koniecznie trzeba obejrzeć zorzę polarną i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Wrażenia estetyczne gwarantowane. Sezon letni wcale nie ma mniej do zaoferowania. Wśród miejscowych popularne jest wędkowanie – czemu by nie pójść w ich ślady? Niezapomniane jest oglądanie wielorybów wynurzających się z wody. Poza tym pozostają nieco bardziej typowe rozrywki, jak wędrówki górskie czy spływy kajakowe. Jedno jest pewne: Tromso jest rajem dla aktywnych.