Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Trondheim

Znajdź nas w social mediach

Katedra Nidaros

Prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny zabytek Trondheim. Ta gotycka budowla została ukończona w 1152 roku, a prace nad nią trwały od 1070! Warto odnotować, że należy do ścisłej czołówki w rankingu największych średniowiecznych zabytków całej Norwegii. Nie bez powodu więc określa się ją czasami jako świątynię narodową. Została wybudowana na miejscu wiecznego spoczynku Olafa II Świętego, wikińskiego króla i patrona kraju, który wprowadził tu chrześcijaństwo. W wyniku nękających miasto pożarów wielokrotnie ulegała zniszczeniu, ale mimo to wciąż można dostrzec w niej oryginalne, romańskie elementy stylu. Ściana zachodnia jest główną fasadą katedry. Można na niej dostrzec wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa oraz wiele innych, jako że katedra była początkowo nazywana Kristkirken, co oznacza Kościół Chrystusa. Fasadę wieńczy pokryty zieloną miedzią dach i strzelista wieża. Zdobienia katedry są wykonane przez angielskich kamieniarzy z Lincoln i pochodzą z XII wieku. Niestety, główna nawa wykonana w stylu gotyckim uległa całkowitemu zniszczeniu i aktualnie znajduje się na jej miejscu kopia neogotycka. Wrażenie robią też witraże pochodzące co prawda z XX wieku (wcale nie ujmuje im to jednak uroku). Katedra od zawsze była ważnym miejscem dla norweskich pielgrzymów. Ponadto służyła jako miejsce pochówku dla rodziny królewskiej, a od 1814 roku dokonywane są w niej koronacje. Od 20 czerwca do 20 sierpnia odbywają się tutaj ciekawe msze wieczorne przeznaczone dla odwiedzających miasto turystów.

Pałac Arcybiskupa

Położony w sąsiedztwie katedry Nidaros, jest najstarszym świeckim budynkiem w mieście. Prace nad jego budową rozpoczęto w połowie XII wieku, a jako rezydencja arcybiskupa służył aż do czasów reformacji (1537 rok). Pomimo burzliwej historii Trondheim, należy do grona najlepiej zachowanych budynków tego typu w Europie. Po reformacji pałac był używany przez duńskich gubernatorów, a następnie przeszedł w ręce wojska. Nawet teraz jego część jest wciąż w użyciu (korzystają z niego miejscowe władze). W pałacu znajduje się także muzeum arcybiskupstwa, które niegdyś zdobyło tytuł najlepszego muzeum roku Norwegii. Znajdują się w nim oryginalne rzeźby z katedry Nidaros oraz różne odkrycia archeologiczne z okolicy. W miesiącach letnich muzeum prezentuje dodatkowe ekspozycje z myślą o turystach.

Stiftsgarden

Była rezydencja królewska w Trondheim. Pod każdym względem zadziwia swoim rozmachem. Jest jedną z największych drewnianych budowli w krajach skandynawskich – długa na 58 metrów. Prace ukończono w 1778 roku i pochłonęły one równowartość dzisiejszej sumy 78 milionów koron norweskich. W pałacu znajduje się ponad 140 komnat. Początkowo należał on do Cecilii Christine Schøller, a od 1906 roku stał się oficjalnie rezydencją królewską. Z pewnością warto skorzystać z wycieczek po Stiftsgarden z przewodnikiem. Można w ten sposób obejrzeć przepiękne komnaty, np. Troningssalen – komnata tronowa,  Dronningens salong – salon królowej oraz wiele innych rokokowych perełek sztuki architektonicznej. W ostatnich latach praktycznie cała powierzchnia została odnowiona.

Bakklandet

Starówka miasta położona na wschodnim brzegu rzeki Nidelvy. Niegdyś te pochodzące głównie z XVII wieku zbudowane z drewnianych bali domy należały do miejscowej klasy pracującej. Sporo było tu też kupieckich magazynów. Aktualnie w Bakklandet oprócz domów mieszkalnych równie wiele jest kawiarni i sklepów.

Forteca Kristiansten

Zbudowana po wielkim pożarze miasta w 1681 roku, wciąż góruje nad miastem. Pozwala na podziwianie wspaniałej panoramy miasta oraz jego okolic, między innymi fiordów i szczytów górskich. Forteca odegrała bardzo ważną rolę historyczną, zwłaszcza podczas najazdu Szwedów w XVIII wieku. Odwiedzając fortecę turysta ma możliwość poznania historii miasta w bardzo przyjemny sposób. Podczas nazistowskiej okupacji w fortecy przeprowadzane były egzekucje członków norweskiego ruchu oporu. Ta tragedia została uczczona specjalną tablicą pamiątkową. W czasie sezonu turystycznego wewnątrz fortecy działa bar. Istnieje także możliwość wynajęcia przewodnika.

Wieża Tyholt

Od czasu jej ukończenia w 1984 roku stanowi charakterystyczny punkt na mapie Trondheim. Ta wieża telewizyjna i radiowa wznosi się 124 metry wzwyż. Jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia dla wszystkich turystów, głównie z racji panoramy Trondheim, jaką pozwala oglądać. Niestety, jej popularność sprawia, że w sezonie wieża jest bardzo zatłoczona. Co gorsze, na szczyt można wjechać tylko jedną windą, co oznacza konieczność przygotowania się na stanie w długiej kolejce. Na wysokości 74 metrów znajduje się obrotowa restauracja Egon, a u podnóży wieży – budynki stacji radiowej i telewizyjnej.

Munkholmen

Tzw. „wyspa mnicha”: mała wyspa w niewielkiej odległości od Trondheim. Jej historia potrafi jednak zmrozić krew w żyłach. Fort, który się na niej znajduje od wieków był używany jako więzienie i miejsce egzekucji. W dzisiejszych czasach miejsce jest paradoksalnie bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Wyspa ma bogatą, dramatyczną historię. Egzekucje odbywały się tutaj jeszcze zanim powstało Trondheim. Głowy wrogich wodzów wbijane na pale na brzegu wyspy miały odstraszyć najeźdźców. Właśnie tutaj powstał także pierwszy norweski... klasztor, założony przez benedyktynów. Budowa fortu została zaś rozpoczęta w 1658 roku. Po jej ukończeniu budynek był używany właśnie jako więzienie. Po zajęciu tego rejonu w czasach II wojny światowej Niemcy założyli tutaj bazę dla łodzi podwodnych. Na wyspę można dotrzeć z kontynentu za pomocą łodzi, które kursują bardzo często w sezonie turystycznym.

Gamle Bybro

Ten stary, powstały w 1861 roku most i jego rzeźbione bramy już od dawna są znakiem rozpoznawczym Trondheim. Ze względu na jego wartość jako zabytku most jest zamknięty dla ruchu drogowego. Pozwala on natomiast turystom przejść nad rzeką Nidelvą i trafić do najstarszej części miasta, Bakklandet.

Vår Frue Kirke

Czyli Kościół Naszej Pani. Jego najstarsza część została wzniesiona jeszcze w XII wieku. Od tamtej pory wielokrotnie został częściowo strawiony przez pożar. Odnowiony w 1739 roku, wciąż potrafi zrobić wrażenie na turystach. Na jego murach można obejrzeć skandynawskie runy wyryte ponad 800 lat temu.

Muzea

Trondheim oferuje możliwość odwiedzenia licznych muzeów. Jednym z ważniejszych jest Muzeum Żydowskie. W jego wnętrzu znajduje się także synagoga, będąca najdalej położonym na północ budynkiem tego typu. Znaczące jest też Muzeum Morskie. Są tu modele statków, figury umieszczane na ich dziobach, przyrządy żeglarskie oraz kolekcja dzieł sztuki i fotografii. Chętni mogą zrobić zakupy w sklepie z pamiątkami. Muzeum Ringve to jedyny w kraju obiekt specjalizujący się w instrumentach muzycznych z całego świata. Jest ono zlokalizowane w posiadłości pochodzącej z XVIII wieku, co dodatkowo dodaje uroku temu miejscu. Kolejną atrakcją są także otaczające okolicę ogrody botaniczne. Muzeum ludowe i historii kultury znajduje się natomiast w ruinach zamku. Zrekonstruowano tutaj warunki życia i osadnictwo mieszkańców głównie w czasie XVIII i XIX wieku. Jest tu gabinet dentystyczny, poczta i sklepy. Inne ciekawe muzea to między innymi muzeum policji oraz centrum nauki. Ciekawa kolekcja starych tramwajów znajduje się w Muzeum Tramwajów.

Festiwale

W mieście odbywają się liczne festiwale. Każdy odwiedzający powinien być w stanie wybrać spośród nich coś odpowiedniego dla siebie. Najwięcej z nich dotyczy oczywiście muzyki. Najczęściej odbywają się festiwale bluesowe: Nidaros Bluesfestival oraz Hell Blues Festival to dwa najbardziej znane spośród nich. Warto także przyjechać w czasie trwania Trondheim Jazzfestival, tak uwielbianego przez Norwegów święta muzyki jazzowej. Zadowoleni będą jednak nawet fani muzyki rockowej czy kameralnej. Wiele jest też w Trondheim imprez studenckich. Kosmorama natomiast jest międzynarodowym festiwalem filmowym. Oprócz hucznie obchodzonych świąt kościelnych warto także wspomnieć o Trøndersk Matfestival, czyli raju dla łasuchów. Podczas tego festiwalu jedzenia w sierpniu można spróbować specjałów z całej Norwegii oraz przyjrzeć się mistrzom patelni przy pracy.

Najlepsze okazje

CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY7 ofert od 263 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 140 Sprawdź Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!10 ofert od 200 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 8 ofert od 222 Sprawdź