- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 22:28
Zwiedzanie Turku
Znajdź nas w social mediach
Zamek Turun Linna
Najstarszy zamek w Norwegii, pierwotna cześć, czyli tzw. Stary Zamek, wzniesiona została w XII (około1150roku) wieku przez króla Eryka Świętego. Nowy zamek został wzniesiony w około 1280 roku, kiedy to stara cześć przestała wystarczać rezydującym tam władcom. Zamek został zbudowany w dużej części z kamienia, który uzupełniono zaprawą i cegłami. W dobrym stanie dotrwał do dzisiejszych czasów, jest to zasługa zarówno solidnej techniki budowlanej jak i relatywnie spokojnej historii tych ziem, żadnej z wojen nie udało się naruszyć konstrukcji zamku. Zamek ma również późniejsze dobudówki, więc jego styl nie jest jednolity – świadczy to jednak o tym, że przez wiele stuleci dobrze służył swoim mieszkańcom, który nieustannie dostosowywali go do swoich potrzeb. Wewnątrz znajduje się muzeum prezentujące dawne wnętrza pełna wspaniałych pamiątek po rezydujących tutaj władcach – ekspozycje zabytkowych przedmiotów wydają się być równie interesujące jak te dotyczące historii okolic Turku
Naantali
Park rozrywki Dolina Muminków. Świetne miejsce dla dzieci, można tutaj spędzić cały dzień na zabawie wśród postaci z tej popularnej bajki. Główną atrakcją parku jest domek muminków o jagodowych ścianach, gdzie dzieci i dorośli chętnie robią sobie zdjęcia na pamiątkę. Można zabrać stąd ze sobą również Muminki na kubkach, koszulkach, zabawkach, artykułach papierniczych, produktach spożywczych – są dosłownie wszędzie stanowiąc najbardziej powszechny symbol kojarzony na świecie z Finlandią. A wszystko dlatego że autorka Muminków Tove Janson pochodzi z tego kraju.
Muzeum Rzemiosła
Ze względu na bardzo długa historię Turku zlokalizowanie w tym miejscu skansenu nie jest niczym dziwnym. Poza zapoznaniem się tutaj z dawną architekturą i sztuką ludową można tutaj spróbować wypiekanego na miejscu według tradycyjnych receptur chleba. W skansenie można podziwiać przy pracy licznych rzemieślników wykonujących wymierające w tej chwili zawody wyparte coraz drastyczniej z krajobrazu kulturowego przez przemysł, takie choćby jak koronczarstwo, bednarstwo, stolarstwo, rymarstwo, płatnerstwo, garbarstwo i inne. Jako ciekawostkę należy dodać, że skansen w Turku znacząco różni się od innych obiektów tego typu na świecie – zabytkowe budynki nie zostały tutaj zwiezione z okolicznych ziem, po prostu dawną dzielnicę rzemieślniczą przekształcono w duże muzeum na otwartym powietrzu, które otwarte zostało już w 1940 roku. W muzeum zgromadzono przedstawicieli ponad 40 wymierających zawodów.
Abo Akademii
Jedyny szwedzkojęzyczny uniwersytet w Finlandii, ufundowany przez królową Krystynę 26. marca 1640 roku. Obecnie jeden z najważniejszych obiektów miasta, które zawdzięcza jego istnieniu napływ młodzieży (około 35 tyś studentów) i utwierdzony przez stulecia status miasta akademickiego – stolicy kultury i nauki
Katedra
Katedra gotycka wybudowana w 1250 roku na ruinach pogańskiego miejsca kultu zwanego owczym kopcem. Kościół wielokrotnie w historii ucierpiał od ognia, jednak grube ściany uchroniły znajdujące się wewnątrz obiekty, więc po dziś dzień turyści i wierni mogą sycić oczy zabytkowym wyposażeniem. Bezpośrednio przed katedrą stoi pomnik ważnego dla Turku gubernatora Pera Brahe, który przyczynił się w znaczniej mierze do rozwoju miasta w XVII wieku.