- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 08:45
Zwiedzanie Ukrainy
Znajdź nas w social mediach
Ukraińskie Karpaty |
Fot. sxc.hu |
Krym
Krym jest pełen malowniczych miejscowości, warowni, ruin starożytnych gmachów, klasztorów, meczetów tatarskich, pięknych ogrodów i gajów oliwnych. Szczególnie bogate w atrakcje turystyczne jest południe regionu. Górzysty Krym to miejsce, gdzie przez wieki Wschód spotykał się z Zachodem, stąd ogromne bogactwo zabytków: starożytne greckie ruiny, intrygujące skalne miasta, pamiętające średniowiecze twierdze, ruiny ormiańskich klasztorów, a także pamiątki po Tatarach - meczety czy słynny Pałac Chanów w Bakczysaraju.
Będąc na Krymie trzeba też zwiedzić choć jedno z jego licznych skalnych miast. Jednym z najlepiej zachowanych i najsławniejszych jest Czufut-kale. Leży na wzgórzach niedaleko Bakczysaraju. Przyroda sama zatroszczyła się o to, aby miasto było nieprzystępne, a wybudowane przez ludzi wały obronne i twierdze dodatkowo wzmocniły je. Riwiera Krymska pełna jest przepięknych pałaców. Należący niegdyś do hrabiego Woroncowa jest chyba jednym z najbardziej atrakcyjnych. Wybudowany w I połowie XIX stulecia w trzech stylach: Gotyku, Baroku i Mauretańskim słynie jako prawdziwa perła regionu Wielkiej Jałty.
Zobacz także: |
Sama Jałta jest przede wszystkim znana jako miejsce podpisania traktatu powojennego. Warto tu jednak wstąpić, aby zobaczyć Muzeum Czechowa, Sobór Św. Joanny Złotoustej, katolicki Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Jałtańskie Państwowe Muzeum Historii i Literatury, czy Muzeum Narodowej Sztuki Dekoracyjnej "Polana Bajek". Do pereł Krymu i całej Ukrainy zaliczyć trzeba także zamek Jaskółcze Gniazdo. Położony na wysokim klifie zamek tuż nad brzegiem morza robi naprawdę wielkie wrażenie. Ta efektownie położona i oryginalnie wykonana budowla jest architektonicznym symbolem Krymu. Zamek został zaprojektowany i zbudowany w 1912 r. w stylu neogotyckim przez architekta A. Szerwuda na zamówienie bakijskiego przemysłowca naftowego barona Sztiejngelja i był jego prywatną willą.
Kamieniec Podolski
Położony nad rzeką Smotrycz w południowo-zachodniej części Ukrainy Kamieniec Podolski jest Obok Lwowa najczęstszym miejscem docelowym na trasie polskich wycieczek. Liczy 110 tyś. Mieszkańców i jest najważniejszym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym w regionie. Kamieniec został założony w XI w. Dzięki korzystnemu położeniu na szlakach handlowych, miasto od początku istnienia czerpało korzyści z handlu ze Wschodem. W roku 1352 Kazimierz Wielki przyłączył Kamieniec do Polski.
Miasto stało się wielokulturowe, zamieszkiwali je: Polacy, Ormianie oraz ludność ruska. Gdy w 1375 w Kamieńcu powstało podolskie biskupstwo kościoła katolickiego, miasto stało się jednym z najważniejszych punktów strategicznych ówczesnej "łacińskiej" Europy. Aby Kamieniec mógł skutecznie bronić południowo-wschodniej granicy Polski, zbudowano tam w 1463 roku potężną fortecę, która wielokrotnie powiększana stanowi do dziś największą atrakcję turystyczną miasta. Twierdza składa się ze Starego Zamku (XIV-XVI w.) i Nowego Zamku (XVII-XVIII w.). Na starówce otoczonej fortyfikacjami znajduje się ratusz (XVI-XVII w.) oraz wiele kościołów. Ciekawostką jest także minaret, stojący przy pochodzącym z przełomu XVI i XVII w. klasztorze obrządku rzymskiego. Jest to jedyne tego typu połączenie na świecie.
Berdyczów
Jest także nazywany ukraińską Częstochową. To najsłynniejszy w kraju ośrodek kultu maryjnego. Berdyczów to również "Jerozolima Wołynia" - grób Lewiego Izaaka do dziś jest celem pielgrzymek chasydzkich Żydów. Do najciekawszych zabytków Berdyczowa zaliczyć można kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, klasztor karmelitów bosych oraz kościół św. Barbary - ufundowany przez Barbarę Radziwiłł - znany ze ślubu Honoriusza Balzaca i Eweliny Hańskiej.
Twierdza w Chocimiu
Chocim to niewielkie miasto w północno-zachodniej części Ukrainy. Chocim miał bardzo duże znaczenie strategiczne i wielokrotnie zmieniał właściciela, przechodząc pod władanie Mołdawii, Turcji, Polski, Ukrainy i Rumunii. Był także miejscem dwóch bardzo ważnych bitew Rzeczpospolitej z Turkami (w 1621 i 1673 roku). Od 1991 roku Chocim należy do Ukrainy. Usytuowana na wysokim, skalistym brzegu Dniestru w obwodzie czerniowieckim fortyfikacja w Chocimiu, zaliczana jest do siedmiu cudów Ukrainy. Budowa fortecy rozpoczęła się w 1325, prace nad nią trwały jeszcze do 1380 roku. Na przestrzeni wieków forteca ta ulegała licznym rozbudowom, a także poddawana wielokrotnym rekonstrukcjom przez nowych właścicieli tych ziem aż do XV w.
Charków
Położony w północno-wschodniej Ukrainie Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy. Dziś liczy ponad 1,5 mln mieszkańców. Miasto zostało założone przez Kozaków w XVII wieku jako gród warowny, a prawa miejskie otrzymał w 1750 roku, Już piętnaście lat później stał się stolicą rosyjskiej Ukrainy. W XVIII wieku nastał okres dynamicznego rozwoju miasta, które dzięki przemysłowemu charakterowi stało się jednym z głównych ośrodków ruchu rewolucyjnego. W czasie II wojny światowej miasto było kilkakrotnie obiektem ciężkich walk. Został wyzwolony w sierpniu 1943 roku w wyniku zwycięskiej bitwy Armii Czerwonej pod Kurskiem. Głównymi zabytkami miasta są sobory - Pokrowski (XVII w.) i Uspienski (XVIII w., z dzwonnicą z 1. poł XIX w.), a także zabudowa miejska z XVIII i XIX w., do której zaliczyć należy piękne pałace Katarzyny II i arcybiskupi. Turystów przyciągają także monumentalne budowle użyteczności publicznej przy placu Dzierżyńskiego (1925-29) pochodzące z okresu rozkwitu komunizmu.
Charków stanowi dla Polaków miejsce szczególne: w kwietniu i maju 1940 NKWD zamordowało w swojej siedzibie przy pl.Dzierżyńskiego 3 ok. 3800 więźniów obozu w Starobielsku, pochowanych następnie w Piatichatkach. Ta egzekucja stanowi część zbrodni katyńskiej. Do dziś cmentarz ofiar totalitaryzmu w Piatichatkach, na którym spoczywają ofiary wielkiej czystki oraz oficerowie Wojska Polskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejsc na Ukrainie.
Zamek Palanka
Zamek Palanka znajduje się w Mukaczewie i należy do najlepiej zachowanych warowni w Europie. Położony na wzgórzu w zakarpackiej części Ukrainy powstał w XIII wieku. Początkowo należał do Królestwa Węgierskiego i miał bronić jego granic przed najazdami tatarskimi. Zamek od zawsze słynął jako doskonałe miejsce do obrony. Oprócz korzystnego położenia jego zdobycie utrudniały grube, 5-cio metrowe mury, 164 armaty i 60 beczek z prochem. Najdłuższe oblężenie twierdzy trwało trzy lata (1685 - 1688), kiedy to stała się celem wojsk Leopolda I. Na czele obrońców stanęła Ilona Zrini, wdowa po księciu Ferensie I. Aktualnie przyjeżdża tu wielu turystów. Zamek jest odnowiony i uznawany za jeden z najważniejszych zabytków na Zakarpaciu.
Park Zofiówka w Humaniu
Park Zofiówka to jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych na terenie Ukrainy. Co ciekawe, powstał on z rozkazu Szczęsnego Potockiego, przywódcy targowicy. Miał to być dar dla jego trzeciej żony, Zofii Potockiej. Można się tu dopatrzeć inspiracji mitologią grecką i ogrodami francuskimi. Po powstaniu listopadowym został skonfiskowany przez cara Mikołaja I. Park zajmuje powierzchnię 160 hektarów, a rośnie w nim ponad 1,7 tysiąca gatunków roślin. Wrażenie robią także piękne stawy. Turyści mogą przepłynąć łodzią przez podziemną rzekę Styks. W 2004 parkowi nadano miano Narodowego Parku Dendrologicznego.
Zamek Jaskółcze Gniazdo
Jaskółcze Gniazdo jest niewielkich rozmiarów zamkiem. Zbudowany pomiędzy 1911 a 1912 rokiem nie może poszczycić się nawet długą historią. Skąd więc bierze się jego popularność? Zamek zbudowano na wysuniętym w morze, wysokim na 40 metrów klifie Aurora. Jego rozmiary nie są imponujące (20 metrów długości na 10 metrów szerokości), ale zachwycają niezwykle bogate zdobienia. Autor projektu, Leonid Sherwood, wzorował się na najlepszych przedstawicielach architektury neogotyckiej. W 1927 roku okolice nawiedziło silne trzęsienie ziemi, ale zamek pozostał niemal nienaruszony. W przeszłości mieściły się tu biblioteka i kawiarnia. Aktualnie w zamku funkcjonuje restauracja „Jaskółcze Gniazdo”.
Chersonez Taurydzki
Chersonez Taurydzki to nazwa antycznego greckiego miasta położonego na Krymie. Jego początki datowane są na 528 rok p.n.e. Ruiny odkryto w 1817 roku, a w 1892 roku w pracach uczestniczyła ekipa polskich archeologów. Aktualnie pozostałości miasta zajmują powierzchnię około 1 kilometra kwadratowego. Otacza je mur pochodzący z czasu imperium bizantyjskiego. Chersonez każdego roku przyciąga rzesze turystów. Podróżni przyjeżdżają tu aby obejrzeć amfiteatr, grecką świątynię a także nagrobki i wiele innych antycznych zabytków. Ocenia się, że są tu 62 starożytne obiekty. Nowszym, ale także wartym uwagi zabytkiem jest sobór św. Włodzimierza z XIX wieku. Na terenie rezerwatu archeologicznego znajduje się też kąpielisko i plaża. W 1892 roku powstało Muzeum Chersonezu. Wystawiane są w nim najważniejsze i najbardziej efektowne znaleziska archeologiczne. Są tu zbiory numizmatyczne, rzeźby, ceramika, lampy i wiele innych.
Pałac w Bakczysaraju
Pałac w Bakczysaraju to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Półwyspu Krymskiego. Jest to jeden z trzech dworów muzułmańskich, które znajdują się w Europie (obok pałacu Topkapi w Turcji i Alhambra w Hiszpanii). Niegdyś była to rezydencja panującej tutaj dynastii Girejów. W połowie XVI wieku wybudował go Adil-Sachib Girej. Aktualnie kompleks pałacowy zajmuje 4 hektary, ale w przeszłości był o wiele większy. W 1736 roku uległ znacznym zniszczeniom przez działania armii rosyjskiej. Wart uwagi jest na pewno Wielki Meczet – od 1991 roku ponownie w użyciu. Nieopodal znajduje się cmentarz chanów, na którym pochowano 16 władców. Sporą atrakcją jest też Dziedziniec Fontann, na którym znajduje się słynna Fontanna Łez. W 1960 roku rozpoczęto prace mające przywrócić pałacowi dawną świetność. W 2003 roku miała miejsce kolejna renowacja, dzięki czemu pałac naprawdę robi wrażenie.