- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 08:49
Tanie loty do Kijowa
Znajdź nas w social mediach
Plac Niepodległości we Lwowie |
Fot. SXC |
Pięknie położona na licznych wzgórzach i przecięta wstęgą Dniepru stolica Ukrainy – Kijów, jest jednym z najstarszych miast Europy Wschodniej. To właśnie tutaj przez wiele lat znajdowała się stolica Rusi Kijowskiej. Mimo, że na przestrzeni dziejów znaczenie miasta stopniowo malało, szczególnie gdy stało się częścią ZSRR, dzisiejszy Kijów powoli powraca jako istotny gracz na międzynarodową arenę. Większość inwestycji jest kierowana właśnie tutaj. Jest to najważniejszy na Ukrainie ośrodek przemysłowy, a także centrum ukraińskiej kultury i nauki oraz wielki port rzeczny na Dnieprze.
Historia
Miasto zostało założone na początku V wieku jako placówka handlowa na szlaku łączącym Konstantynopol ze Skandynawią. Jego nazwa pochodzi od imienia pierwszego, legendarnego księcia ruskiego - Kija. Pod koniec IX wieku Kijów został stolicą Rusi Kijowskiej. Ale już w 1240 miasto zostało najechane przez Tatarów i ośrodek ukraińskiej państwowości przeniósł się do Rusi Halicko-Wołyńskiej. Później jeszcze Kijów kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1363 znalazł się w składzie Wielkiego Księstwa Litewskiego, a następnie po unii lubelskiej (1569) - Korony Polskiej. W 1648 został opanowany przez kozaków Chmielnickiego i włączony w 1667 do Imperium Rosyjskiego. W XVIII i XIX wieku Kijów był ważnym węzłem komunikacyjnym i ośrodkiem wojskowym Rosji, podlegał z tego powodu intensywnej wymianie kulturowej między narodami słowiańskimi innymi narodami zamieszkującymi Imperium Rosyjskie. W 1918 w Kijowie ogłoszone stworzenie Ukraińskiej Republiki Ludowej i stoczono ciężkie boje z bolszewikami, którzy ostatecznie podbili miasto w 1920. W 1934 do Kijowa przeniesiona została z Charkowa stolica Ukraińskiej SRR. Po II wojnie światowej miasto zostało ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym, od końca lat 50. było również głównym ośrodkiem ukraińskich dysydentów poza zachodnią Ukrainą. Od 1991 Kijów jest stolicą niepodległej Ukrainy.
Atrakcje
Chociaż Kijów mocno ucierpiał podczas II wojny światowej nie brakuje tu ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. Burzliwa historia miasta odbija się w jego dzisiejszym obrazie jak w lustrze. Prastare obiekty sakralne sąsiadują z monumentalnymi okazami okresu socrealizmu – trzeba pamiętać, że po ogromnych zniszczeniach II wojny światowej miasto zostało niemal na nowo wybudowane. Odrestaurowano jednak najważniejsze zabytki miasta, z których część znalazła się nawet na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich: stare miasto, założona w roku 1057 Ławra Peczerska z zabytkami z ośmiu stuleci, sobór Św. Zofii oraz Złota Brama z umocnieniami miejskimi.
Kontrasty są wizytówką Kijowa. Z jednej strony jest to ważny ośrodek przemysłowy i centralny węzeł komunikacyjny kraju z międzynarodowym lotniskiem i metrem, z drugiej pozostaje świętym miejscem dla prawosławia, gdyż znajdują się tu najstarsze sobory i ławry, do których pielgrzymują rzesze wiernych. Będąc siedzibą władz państwowych i centrum administracyjnym kraju, Kijów jest także centrum ukraińskiego życia kulturalnego. Nie brakuje tu muzeów, teatrów i przybytków kultury. Mimo długiej historii Kijów jest wciąż młody. Zawdzięcza to nie tylko ponad 160 tys. studentów uczących się na tutejszych uczelniach, ale także coraz większej rzeszy turystów, z myślą o których władze wciąż upiększają tą wyjątkową metropolię.