- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 16:49
Zwiedzanie Walencji
Znajdź nas w social mediach
Walencja nocą |
Fot. ramonbaile |
Catedral de València
Katedrę w Walencji budowano od 1262 roku i wielokrotnie modernizowano. Zaczęto ją tworzyć w stylu gotyckim, lecz jej różne części są zrobione również w innych stylach. Jej 3 portale prezentują styl romański, gotycki i barokowy. Główna kaplica – Capilla Mayor – styl baroku, dwie późniejsze kaplice są neoklasycystyczne. Częścią katedry jest Miguelete – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica, symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50-metrowej wieży prowadzi 207 stopni.
Muzeum Nauki
To część kompleksu La Ciudat de les Artes i les Ciències - Miasto Sztuki i Nauki, czyli ultranowoczesna „dzielnica przyszłości”, została zaprojektowana przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę. Na miejsce to składa się: gmach opery/spektakli teatralno-taneczno-muzycznych, oceanarium, delfinarium, kino IMAX, planetarium, muzeum nauki, restauracje itp.
El Carme
To stara dzielnica w pobliżu bazyliki słynąca z bardzo intensywnego życia nocnego. W piątek i sobotę bary i dyskoteki zapełniają się do granic możliwości, tłumy wypełniają też uliczki dzielnicy, bardzo utrudniając poruszanie się.
Uniwersytet
Warto zwiedzić ten ogromny, otoczony krużgankami neoklasycystyczny gmach uniwersytetu, pochodzący z końca XVIII w. Ciekawostką jest, że biblioteka uniwersytecka szczyci się posiadaniem pierwszej w Hiszpanii drukowanej książki (Les Trobes w 1474 r.).
Giełda Jedwabiu
Stara Giełda Jedwabiu była od XV do XVII w. największym na wybrzeżu Morza Śródziemnego ośrodkiem handlu tym materiałem. Przyczyniła się do zmiany w krajobrazie okolic Walencji, ponieważ obrzeża sadów i pól ryżowych obsadzano drzewami morwowymi, których liście służą jako pokarm dla jedwabników. Warto zobaczyć bogato zdobione wnętrza gmachu, z żebrowym sklepieniem i spiralnymi kolumnami, oraz górne piętra baszty, gdzie w czasach działalności Giełdy Jedwabiu więziono dłużników.
Muzeum Blasco Ibaneza
Odrestaurowany dom wielkiego pisarza Vincente Blasco Ibaneza. Muzeum to ma większą wagę dla Hiszpanów niż obcokrajowców, w końcu to oni darzą go wielkim sentymentem. Na uwagę zasługuje przepiękny ogród, którego punktem centralnym jest pomnik mistrza pióra.
Muzeum Kiczu
Od 1934 r. (początku święta - Las Fallas) to wyjątkowe muzeum gromadzi nie mniej wyjątkowe eksponaty. W muzeum można zobaczyć przede wszystkim figury woskowe z których słynie festyn Las Fallas. Niektóre z nich biją wszelkie rekordy tego typu dzieł (a raczej konstrukcji) – w 2006 r. największa figura mierzyła prawie 50 metrów wysokości.