- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 18:14
Zwiedzanie Warny
Znajdź nas w social mediach
Muzeum Archeologiczne w Warnie |
Fot. sxc.hu |
Muzeum Archeologiczne
Nauczyciele Warneńskiego Gimnazjum Męskiego otworzyli muzeum w 1906 roku. Do dzisiaj udało się w nim zgromadzić ponad 100 000 zabytków z terenu Warny i bliskiego regionu. Budynek, w którym mieści się muzeum jest utrzymany w stylu późnego baroku, a jego sale i korytarze są bogato zdobione freskami.
Mauzoleum króla Władysława III Warneńczyka
Zbudowane na pamiątkę bitwy, w której młody król Polski stracił życie, znajduje się na północny zachód od centrum Warny, w parku-muzeum Władisław Warnenczik, dokładnie w miejscu, gdzie poległ król – pomiędzy dwoma trackimi kurhanami z IV w. p.n.e. Jeden z kurhanów połączono z mauzoleum. Można tu zobaczyć makietę pola bitewnego oraz: broń, działa, ubiory, herby wodzów, chorągwie i pancerze podarowane przez muzea w: Warszawie, Belgradzie, Pradze, Budapeszcie i Bukareszcie. Park-muzeum (ukończony w 1935 r.) jest dziełem pułkownika Petyra Dimkowa i czeskiego archeologa Karela Škorpila.
Asparuchowo
Peryferyjna dzielnica na południowy zachód od centrum Warny. Nazwa wywodzi się od imienia chana Asparucha, który tutaj założył pierwszą siedzibę tworzonego przez siebie państwa. Na wale obronnym pochodzącym z tych czasów wznosi się pomnik Asparuchowych wojów. Z mostu Asparucha (1976 r.; 2050 m długości, 50 m wysokości) - przerzuconego na kanale łączącym Jezioro Warneńskie z Morzem Czarnym – odważni skaczą na bungee. Zrekonstruowana prabułgarska wioska Fanagorija, z jurtami z IV–V w. i drewnianą palisadą (jak w naszym Biskupinie), gdzie ludzie noszą dawne ubiory i żyją jak przed wiekami, zainteresuje również dzieci (zwłaszcza popisy konne i inscenizacje starobułgarskich obrzędów).
Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy
Jedna z największych bułgarskich świątyń, stanowiąca zabytek narodowy i jeden z symboli miasta. Wybudowana w latach 1884-1886 według projektu Gencza Kunewa. Cerkiew była symbolem wdzięczności narodu bułgarskiego za wyzwolenie spod okupacji tureckiej. Jest ona drugą pod względem wielkości świątynią w Bułgarii (największa to cerkiew św. Aleksander Newski w Sofii). Cerkiew ta, wybudowana w stylu neobizantyjskim, uważana jest za jeden z symboli Warny. Zaliczana jest do bułgarskich zabytków kultury. Imponujący ikonostas, wykonany przez mistrzów debyrskiej szkoły zdobi przestronne wnętrze cerkwi. Obecne freski powstały w połowie XX wieku. Spostrzegawczy obserwator prawdopodobnie zauważy, że główna wieża cerkwi odbiega architektonicznie od reszty budynku. Została ona dobudowana do cerkwi na początku XX wieku.
Termy rzymskie
Zbudowane naprzemiennie z kamienia i cegły, należą do największych w dawnym rzymskim imperium. Podzielone na pomieszczenia dla pań i panów, były ośrodkiem życia towarzyskiego Odessos. W handlowej galerii urządzono kramy z luksusowymi towarami. Termy powstały w czasach cesarza Antoninusa Piusa i pełniły swą funkcję do V w. Znaleziono w nich cesarskie monety, m.in. z podobizną Septymiusza Sewera. Niestety o wspaniałości cywilizacji rzymskiej świadczą dzisiaj jedynie ruiny tej budowli.
Park Nadmorski
Położony wzdłuż bulwaru Primorskiego i bulwaru Kniaz Boris, największy park w Warnie. Został założony w roku wyzwolenia Bułgarii spod panowania tureckiego (1878). Znajdują się tu: Muzeum Przyrodnicze, delfinarium, akwarium, terrarium i zoo, a także obserwatorium astronomiczne, planetarium im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Festiwalowo-Kongresowe.
Jezioro Warneńskie
Długość jeziora wynosi 15 km, a szerokość 2 km. Jest to ulubione miejsce dla weekendowych wędkarzy z Warny. Jezioro połączone jest z morzem kanałem wybudowanym w roku 1907. Obok jeziora wznosi się wzgórze Dżawanawar Tepe, zwane także wzgórzem Genueńskim. Nazwę swą zawdzięcza ono ruinom bazyliki zbudowanej w stylu syryjskim przez kupców z Genui. W 1919 roku w bazylice znaleziono grobowiec zawierający trzy sarkofagi wykonane z alabastru, srebra i złota.
Atrakcją miasta są także zagospodarowane plaże czarnomorskie, w pobliżu których znajduje się delfinarium. Na północ od miasta, wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego ciągnie się kompleks dobrze zagospodarowanych kąpielisk i uzdrowisk. Należą do nich m.in.: Złote Piaski, Drużba i Albena.