- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 20:21
Ciekawostki o Cebu
Znajdź nas w social mediach
Wybrzeże w okolicach Cebu |
Fot. Storm Crypt |
Cebu jest najstarszym miastem na Filipinach, a po Manili także największym. W odróżnieniu od stolicy w Cebu warto zatrzymać się choć na chwilę. Turystyka w mieście jest źródłem znacznej części dochodu.
O tym, jak lubiane jest Cebu świadczy choćby przydomek, jaki sobie zyskało: „Królowa Południa”. Mieszkańcy miasta są niezwykle dumni z jego długiej i bogatej historii.
Ciekawostki
- Festiwale
Sinulog - styczeń, Cebu Reggae Festival - maj - Ciekawe atrakcje turystyczne
Fort San Pedro, Krzyż Magellana - Sport
walki kogutów, nurkowanie - Kuchnia
lechon, halo - halo - Środek transportu
jeepney - Naj...
Cebu jest najstarszym miastem Filipin
Co ciekawe, tubylcy zawsze trzymają się zasady, że grzecznie jest dwa razy odmawiać. Dlatego jeśli naprawdę zależy nam na tym, by zaprosić gdzieś mieszkańca Cebu, nie wolno zrażać się po dwukrotnym odrzuceniu. Oni starają się po prostu być dobrze wychowani!
Jeśli chcemy zatrzymać się w Cebu najdłużej, to prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć problemów z komunikacją miejską będzie wynajęcie samochodu. Właściwie nie samego samochodu, ale raczej szofera wraz z pojazdem. Tylko miejscowy będzie potrafił sobie poradzić w plątaninie uliczek w Cebu.
Niezwykle popularnym sportem na Filipinach, ale zwłaszcza na wyspie Cebu są walki kogutów („sabong”). Z całą pewnością nie jest to rozrywka humanitarna dla zwierząt, jednak jej tradycja wryła się już bardzo mocno w filipińską kulturę. Walka zwykle jest bardzo krwawa – do nóg zwierząt przyczepia się stalowe ostrza. Zazwyczaj kończy się wraz ze śmiercią jednego z zawodników, co może nastąpić nawet po 15 sekundach. Zwycięskie koguty są bardzo cenne nie tylko dla właścicieli, gdyż na każdą walkę stawia się (czasem ogromne) sumy pieniędzy.
W 2007 roku więźniowie z zakładu karnego w Cebu wykonali układ z teledysku Micheala Jacksona do piosenki „Thriller”. Aktualnie uczą się układu tanecznego z filmu „This is it”. Tysiąca więźniów uczy sam choreograf nieżyjącego króla popu, Travis Payne.
W Cebu odbywa się Cebu Reggae Festival. Odbywa się on w maju i jest organizowany dla uczczenia pamięci Boba Marleya, legendy muzyki reggae. To prawdziwe święto dla miłośników tego rodzaju muzyki, którzy ściągają wówczas tłumnie z całej okolicy.
Najbardziej znanym festiwalem organizowanym w Cebu jest jednak bez wątpienia Sinulog, obchodzony w trzecią niedzielę stycznia. Towarzyszy mu naprawdę ogromna procesja, koncerty i zabawy. Sinulog jest bardzo barwnym, zapadającym w pamięć wydarzeniem.
Bardzo ważne jest kolonialne dziedzictwo miasta. Każdy turysta powinien obejrzeć zabytki tamtej epoki, które w Cebu są szczególnie warte uwagi. Fort San Pedro to umocniona budowla, nad którą prace zaczęto z polecenia Miguela López de Legazpi prawdopodobnie około 1565 roku. Basilica del Santo Niño to kolejna pozostałość po hiszpańskich odkrywcach. W kapliczce przy bazylice stoi Krzyż Magellana, ufundowany przez tego znanego żeglarza 21 kwietnia 1521 roku. Krzyż jest uważany za symbol Cebu.
Zachętą do przyjazdu do Cebu jest także tutejsza kuchnia. Potrawy filipińskie są dość proste, ale bardzo smaczne. Stanowią połączenie najlepszych cech kuchni hiszpańskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Z racji na wyspiarski charakter kraju w dużych ilościach podaje się ryby i owoce morza. Cebu słynie z wyśmienitego lechon, czyli smażonego w całości prosiaka. Do najbardziej egzotycznych potraw z pewnością należy tajemnicza Zupa nr 5. Wywar sporządza się na bazie byczych jąder, a Filipińczycy uważają, że ma on właściwości afrodyzjaku. Najpopularniejszym deserem jest halo – halo, będące swego rodzaju filipińskim deserem lodowym z dodatkiem dużej ilości najróżniejszych owoców (bananów, kokosa, a nawet słodkich ziemniaków). Sapin – sapin to natomiast trzywarstwowy deser ryżowo – kokosowy.
Jeśli chcecie poznać stolicę wyspy, na której gościł kiedyś Ferdynand Magellan, zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Cebu.