- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 21:06
Ciekawostki o Lublanie
Znajdź nas w social mediach
Lublana, mimo że jest jedną z najmniejszych europejskich stolic, staje się miejscem coraz to bardziej popularnym wśród turystów z kontynentu. Gdzie leży tajemnica jej sukcesu? Czy chodzi tylko o zabytki i piękne widoki? Mało prawdopodobne. Lublana przyciąga do siebie przede wszystkim przyjaznym klimatem. Kto raz ją odwiedzi, z pewnością będzie chciał wrócić!
Lublana jest stosunkowo młodym pod względem demograficznym miastem: żyje tu na co dzień ponad 50 tysięcy studentów!
Słoweńcy produkują wyśmienite wina – to niezaprzeczalny fakt. Wystarczy spróbować, by się zgodzić z tym stwierdzeniem. Wino jest popularnym napojem w Słowenii, o czym, oprócz ogromnej ilości winnic, świadczyć mogą także atrakcje z nim związane. Jedną z nich jest Lublańska Droga Winna. Ten festiwal wina organizowany jest co roku w listopadzie. Podczas jego trwania można spróbować setek win z całego świata.
To jednak nie jedyny festiwal, jaki odbywa się w stolicy Słowenii. W lutym miłośnicy gór mogą być zadowoleni z Festiwalu Filmów Górskich. Pod koniec maja możemy uczestniczyć w Festiwalu Druga Godba, który ma za zadanie propagowanie muzyki etnicznej i alternatywnej. W lipcu czeka na nas Festiwal Jazzowy (jeden z najstarszych w Europie) oraz Ana Desetnica – impreza, podczas której swoje spektakle wystawiają teatry uliczne. Przez całe wakacje trwa lublański Festiwal Letni, na który zaproszeni zostają wybitni artyści z zagranicy i z całego kraju. Miłośnikom kultury alternatywnej z całą pewnością przypadnie do gustu sierpniowy Trnfest. Październik to czas dla kobiet: wówczas mogą wziąć udział w imprezie City of Women. W listopadzie Lublana zmienia się w słoweńskie Cannes podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
Jeśli chodzi o lokalną kuchnię, to jest ona prawdziwą mieszanką obcych wpływów, wywartych na Słoweńców głównie przez mieszkańców rejonów alpejskich i śródziemnomorskich. W Lublanie, w której spotykają się cztery główne regiony Słowenii, ta różnorodność jest jeszcze bardziej widoczna. Od razu jednak trzeba sobie uświadomić, że odchudzanie w Słowenii jest z góry skazane na porażkę. Tutejsze potrawy są smaczne, ale kaloryczne i tłuste. Nie da się nic na to poradzić. Choć zupy są w Słowenii znane raczej od niedawna, są jedzone chętnie i jest ich wiele rodzajów. Do najbardziej znanych należy šara, gotowana na mięsie z dodatkiem marchewki, rzepy czy ziemniaków, zwykle dość pikantna. Inne zupy słoweńskie zazwyczaj także oparte są na mięsnych wywarach. Najpopularniejszym mięsem do dziś jest wieprzowina. Do chętnie jedzonych mięsnych dań należy krvavice (tutejsza kaszanka) czy želodec (żołądek wypełniony podrobami czy farszem, tak jak szkocki haggis). Daniem jarskim jest polenta, znana także w Rumunii jako mamałyga (przyrządzana z mąki kukurydzianej i podawana do potraw mięsnych). Zlinkrofi to rodzaj pierogów zwykle z nadzieniem ziemniaczanym, ale czasami także mięsnym lub owocowym. Popularnym i smacznym deserem jest ciasto potica, wypiekane w różnych kształtach i z różnym nadzieniem.
Najpopularniejszym sportem w stolicy Słowenii jest piłka ręczna.
Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy „Lublana”, to ciężko jest dojść do porozumienia. Jedni zakładają, że łączy się ona ze słowem „Laubach” („bagna”), z racji bliskości podmokłych terenów. Inni wolą przyjąć milszą wersję: Lublana wg nich ma słowiańskie korzenie i oznacza „ukochaną”.