- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 16:37
Tanie loty do Lublany
Znajdź nas w social mediach
Panorama Lublany |
Fot. Wikipedia |
Być może niezwykły urok Lublany wywodzi się właśnie stąd, że jak na europejską stolicę jej rozmiary są całkiem nieduże? Faktem jest, że stolica Słowenii niewiele ma wspólnego z zatłoczoną, chaotyczną Warszawą i straszącymi w niej betonowymi koszmarami. Miasto jest lubiane przez Słoweńców, stanowi ważny ośrodek rozwoju kultury, ale wbrew pozorom ma także duże znaczenie gospodarcze. Turyści w sezonie odwiedzają Lublanę tłumnie, jednak przypływ przyjezdnych zdaje się tylko dodawać jej uroku.
Według sławnego greckiego mitu w pobliżu dzisiejszej Lublany heros Jazon zabił smoka. Z czasem smok stał się dla mieszkańców miasta ważnym symbolem: dziś znajduje się zarówno w herbie, jak i fladze Lublany. W zabudowie miejskiej także wiele jest odwołań do mitycznego stwora. Na każdym kroku daje się odczuć przywiązanie miejscowych do tradycji i historii, a Lublana może poszczycić się naprawdę bogatą historią.
Historia
Pomimo nie do końca korzystnego położenia ludzie osiedlili się w tej okolicy już na krótko przed naszą erą. Rzymianie założyli tu wówczas swoją osadę, której pozostałości wciąż można podziwiać. W III wieku pojawiło się w regionie celtyckie plemię Taurisci. Dwa stulecia później tereny słoweńskie zostały najechane przez Hunów. Wojska legendarnego Attyli doszczętnie zniszczyły tutejsze osady. Kolejnymi osadnikami byli Słowianie, którzy w IX wieku dostali się pod panowanie Franków. W 1144 roku po raz pierwszy zapisano nazwę stolicy: wówczas była znana jako Luwigana. Od 1220 roku ma już prawa miejskie. Początkowo poddane Karyntii, w końcu miasto zostało opanowane przez Habsburgów. Ich panowanie w całej Słowenii trwało właściwie aż do końca I wojny światowej. W okresie renesansu w mieście rozwijał się mecenat sztuki. To tutaj powstawały ważne instytucje kulturowe i oświatowe, w Lublanie tworzyli artyści. Stolica zyskała jeszcze na znaczeniu podczas reformacji. Mieszkał w niej Primož Trubar, niezwykle zasłużony dla rozwoju piśmiennictwa słoweńskiego pastor protestancki. W 1511 roku mieszkańcy zostali ciężko doświadczeni przez trzęsienie ziemi, w wyniku którego Lublana bardzo ucierpiała. Jej odbudowę przeprowadzono w stylu renesansowym.
Na początku XIX wieku przez pewien czas Lublana i Słowenia znalazły się pod panowaniem Napoleona, ale już od 1815 wróciły do Austrii. W 1821 roku w Lublanie odbył się kongres, podczas którego ustalano ważne kwestie dotyczące przyszłości Europy. W połowie wieku wzmogły się nastroje narodowościowe, a w mieście powstał silny ruch słoweńskich nacjonalistów. 1895 rok to data kolejnego poważnego trzęsienia ziemi, po którym odbudowano wiele zabudowań w stylu secesyjnym. W 1918 roku wraz z końcem I wojny światowej nastąpił rozpad imperium Austro–Węgier. Słowenia przyłączyła się do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które w 1929 roku przekształciło się w Jugosławię. II wojna światowa była dla miasta bardzo trudnym okresem. Następujące po sobie okupacje włoskie i niemieckie bardzo wyczerpały mieszkańców i wyniszczyły Lublanę. Niemcy otoczyli wówczas miasto drutem kolczastym. 25 czerwca 1991, wraz z ogłoszeniem niepodległej Słowenii, Lublana została jej stolicą.
Lublana to jednak nie tylko ciekawa historia i przywiązanie do tradycji. Jej mieszkańcy są niezwykle gościnnymi i przyjaznymi ludźmi, a stolica Słowenii należy do najpiękniejszych stolic europejskich. Bardzo duże znaczenie ma dla tubylców kultura. Corocznie w mieście organizowanych jest ok. 10 tysięcy wydarzeń kulturalnych! Przyjemnie jest też posiedzieć wieczorem w ogródkach restauracji na starym mieście, przyglądając się efektownym zabytkom. Cenione są miejscowe wina i potrawy. Coraz więcej zagranicznych biznesmenów decyduje się na zainwestowanie swojego kapitału w Lublanie. Coś musi tkwić w nazwie miasta: Lublana to przecież słowo wywodzące się ze słoweńskiego „ukochana”...
Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Lublany. Jeśli wybierasz się do Słowenii, nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych do Lublany!