- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 21:14
Zwiedzanie Lublany
Znajdź nas w social mediach
Smoczy most
Znakiem rozpoznawczym Lublany jest, zgodnie z legendą, smok. Nie może więc dziwić fakt, że jedną z większych atrakcji turystycznych w mieście jest Smoczy Most, obowiązkowy punkt programu na trasie każdej wycieczki po stolicy. Niegdyś w miejscu mostu znajdował się drewniany Most Rzeźniczy, ale w 1901 roku konieczna była jego modernizacja. Zbudowano wówczas ten, który możemy dziś oglądać, wykonany w stylu secesyjnym i poświęcony Franciszkowi Józefowi. Na początku zeszłego stulecia był to jeden z najnowocześniejszych mostów na kontynencie. Po obu stronach wejścia na most pilnują smoki. Według podań, kiedy wkracza na niego dziewica, smoki zaczynają machać ogonami.
Tromostovje
Jest to „Potrójny most”, kolejny z charakterystycznych punktów na mapie Lublany. Właściwie jest to jeden most, ale złożony z trzech osobnych. Jego budowę ukończono w 1931 roku, gdy do dwóch pozostałych dodano most dla pieszych zaprojektowany przez Jože Plečnika. Innym mostem, zbudowanym dzięki jego pomysłowi, jest Most Szewców, z ciekawymi filarami i latarniami.
Starówka
Bez wątpienia najładniejsza część Lublany. Wąskie uliczki otoczone przez zabytkowe kamieniczki w różnych stylach: od średniowiecznego, przez renesansowy aż do secesyjnego. Wrażenie robi także zachowany w świetnym stanie ratusz. W sezonie turystycznym roi się tu od przyjezdnych. Miło wtedy usiąść w jednym z rozstawionych przy restauracjach ogródków i odpocząć, racząc się lokalnym winem. Stare miasto to także odpowiednie miejsce na zakupy. Jest tu wiele sklepów z markowymi ubraniami i biżuterią.
Park Tivoli
Powstał w 1813 roku, ale następnie został przebudowany przez znanego w Lublanie Jože Plečnika. Dziś jest to największy park miejski stolicy, chętnie odwiedzany przez miejscowych i turystów. Na powierzchni pięciu kilometrów kwadratowych terenów zielonych możemy natknąć się na stawy, muzea, pomniki, fontanny... Wśród tego wszystkiego ludzie uprawiają sporty, organizują pikniki lub po prostu odpoczywają na ławkach. W parku zachwyca także spora rezydencja oraz zbudowany w 1752 roku zamek Cenkinov, w którym mieści się aktualnie muzeum historii współczesnej.
Zamek
Usytuowany na wzgórzu, majestatycznie wznosi się ponad panoramą miasta. Można się do niego wybrać pieszo, ale dojazd zapewnia też m.in. turystyczna kolejka. Gród, który możemy dzisiaj podziwiać, powstał pod koniec XV wieku z woli panującej tu wówczas dynastii Habsburgów. Wcześniej znajdowała się tu warownia, którą Habsburgowie zdecydowali się jednak zburzyć. Zamek miał ochronić Lublanę przed niebezpieczeństwem ze strony tureckich najazdów. Od czasów napoleońskich aż do II wojny światowej spełniał funkcję więzienia, natomiast od lat 70 XX wieku udostępniono go zwiedzającym, po wcześniejszej gruntownej renowacji. Wstęp na zamek nic nie kosztuje, a będąc na zamkowym dziedzińcu możemy usiąść w restauracji przy kieliszku wina. W zamku mieści się również muzeum. Wystawy są co jakiś czas zmieniane, dzięki czemu raczej nie powinno się trafić na odwiedzoną już ekspozycję będąc w zamku po raz drugi. Turyści mogą obejrzeć film dokumentalny o historii zamku, a wieczorem odbywają się tu liczne koncerty i imprezy kulturalne.
Cmentarz Zale
Kolejny element miasta, do którego powstania przyłożył rękę Jože Plečnik. Dokonał on przebudowy cmentarza w 1940 roku. Efektowny łuk znajdujący się przy wejściu do obiektu ma przedstawiać symboliczne przejście ze świata żywych do świata umarłych.
Katedra Świętego Mikołaja
Główny kościół w mieście, pochodzi z początku XVIII wieku. To także największa świątynia w Lublanie. Nad miastem wznoszą się jego charakterystyczne dwie zielone wieże i kopuła.
Kościół Świętej Trójcy
Jego budowa zaczęła się w 1718 roku i trwała przez kolejne osiem lat. W budowli wyraźnie widoczne są wpływy włoskiego baroku – w końcu projekt kościoła zawdzięcza się włoskiemu architektowi Carlo Martinuzziemu. Autorem ołtarza zrobionego z marmuru jest Francesco Robba, a malowideł wewnątrz świątyni - Valentin Metzinger. Po trzęsieniu ziemi z 1895 roku zawaliła się wieża, w związku z czym konieczne było zbudowanie nowej.