Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Nikozji

Znajdź nas w social mediach

Nikozja jest miastem pełnym kontrastów i niesamowitym, najważniejszą jego cechą charakterystyczną jest tak zwana „Zielona linia”, czyli zdemilitaryzowana strefa nadzorowana przez ONZ, ustanowiona pomiędzy Nikozją Południowa (należącą do Cypru) a Nikozją Północną (będącą pod okupacją turecką). Nikozja jest jedyną na świecie podzieloną stolicą kraju - na dodatek pomiędzy dwa różne kraje.

Miasto Nikozja, mimo tego dziwnego i kruchego układu sił, stanowi stolicę Cypru -  liczy jednak relatywnie niewielu mieszkańców, w sumie (obie części miasta) liczą nieco ponad 300 tysięcy mieszkańców, z czego zdecydowaną większość stanowią Grecy. W mieście stosunek ludności tureckiej do greckiej stanowi 1 : 2,6. Poza tym obie grupy etniczne zdecydowanie się różnią - nie tylko językiem, ale również religią i przynależnością kulturową – życie w tym mieście nie jest więc proste...

Ciekawostki

  • Dawne nazwy
    Lefkozja, Ledra
  • Przydomek
    ”Podzielone miasto”
  • Wizytówka miasta
    Zielona Linia
  • Naj...
    jedyna na świecie podzielona stolica kraju - na dodatek pomiędzy dwa kraje, Miejskie Muzeum Leventis zdobyło honorowy tytuł „Europejskie Muzeum Roku 1991”, „Mordercza Mila”czyli fragment ulicy Lídhras była w latach 50. ulubiony przez zamachowców EOKA, historia osady istniejącej na miejscu dzisiejszej Nikozji sięga około 5000 lat


Miasto istnieje od około 5000 lat, jednak dawniej znane było jako Lefkozja oraz Ledra (i pod takimi nazwami pojawia się w dawnych dokumentach). Cypryjskie władze, zdając sobie sprawę z doniosłości tej spuścizny organizują kilka razy w tygodniu bezpłatne sesje tematycznego, pieszego zwiedzania swojej części miasta w towarzystwie przewodnika, który zna doskonale wszelkie niuanse tutejszej historii, kultury i sztuki. Turyści mogą korzystać z kilku różnych scenariuszy zwiedzania miasta i okolic.


W obrębie południowej części miasta większość wartych odwiedzenia zabytków mieści się w obrębie tzw. muru weneckiego – czyli umocnień pochodzących z XVI wieku, w których skład wchodzi 11 baszt (5 we władaniu Turków, 5 we władaniu Greków i jedna bezpańska pozostająca pod pieczą ONZ). Średnica obwarowań nie przekracza w żadnym miejscy dwóch kilometrów, więc wystarczy dzień lub dwa, by w ich obrębie zobaczyć absolutnie wszystko co wartościowe. Warto przy okazji zwrócić uwagę na zachowane oryginalnie bramy rozmieszczone co 120 stopni w okręgu murów – ich nazwy pochodzą od trzech miast na które są skierowane, czyli Páfos, Kyrenia i Famagusta.

Interesującym elementem fortyfikacji jest niewielki meczet Bayraktar Camii, wzniesiony przez tureckich zdobywców na miejscu, gdzie po morderczym samotnym rajdzie poległ osmański chorąży w trakcie oblężenia w 1570 roku. Miejsce to już dwukrotnie było celem ataków bombowych bojowników EOKA w latach 1962 i 1963 i od tego czasu budowla pozostaje zamknięta, by nie dopuścić do kolejnych dewastacji.

Sytuacja w mieście jest napięta, ale obie narodowości starają się obecnie dodatkowo jej nie zaogniać. Dlatego też jeden z ważnych niegdyś pomników Nikozji obecnie popada w zapomnienie. Pomnik Wolności, upamiętniający uwolnienie 14 cypryjskich Greków pomijany jest nawet w przewodnikach turystycznych, byle tylko nie irytować Turków. Podejmowane co jakiś czas przez jedną lub drugą stronę gesty pokojowe wciąż jedynie pokazowe, a rozmontowywanie z wielką pompą niewielkich fragmentów linii demarkacyjnej to wciąż tylko puste działania propagandowe. Obecnie okolica jest spokojniejsza, ale w historii bywało naprawdę bardzo różnie. Handlowa ulica Lídhras nosiła przydomek „Mordercza Mila”, a jej zła sława sięga lat 50., kiedy to EOKA regularnie organizowała w pobliżu krwawe zamachy.

Przyjemnie chodzi się starymi uliczkami południowej części starego miasta, jednak warto wiedzieć, że większość ludzi widzianych na ulicach nie mieszka wewnątrz murów i po zmroku życie przenosi się w inne rejony, a uliczki zaczynają sprawiać wrażenie wymarłych. Panuje jednak zupełna wolność w kwestii przemieszczania się po starym mieście. Nieco inaczej wygląda to po drugiej stronie. Tureckie służby porządkowe podejrzliwie przyglądają się zbaczającym z głównych szlaków turystom, szczególnie zaś nieprzychylnie traktują zbliżających się do Zielonej Linii podróżnych, wyposażonych w aparaty fotograficzne.

Przy okazji zwiedzania warto wspomnieć również laureata konkursu na „Europejskie Muzeum Roku 1991”, czyli Miejskie Muzeum Leventis, które prezentuje liczne dokumenty i artefakty dotyczące historii miasta i regionu. Obejrzeć można tutaj właściwie każdy rodzaj możliwych do kolekcjonowania zbiorów, dokumenty, zdjęcia, książki, grafiki i obrazy, szkice, sprzęty domowe, warsztaty pracy oraz wyroby rzemiosła artystycznego, a także dzieła lokalnej sztuki czy kolekcje archeologiczne. Może się to wydawać chaotyczne, jednak daje bogaty i plastyczny obraz życia tutejszych mieszkańców na przestrzeni wieków.

Jeśli chciałbyś odwiedzić stolicę Cypru, już teraz rezerwuj tanie bilety lotnicze do Nikozji. Znajdziesz tutaj wielką różnorodność, skoncentrowaną w ciężkiej atmosferze na niewielkiej powierzchni, jednak miasto oferuje znacznie więcej. Wytrawny turysta zachwyci się tutejszą architekturą, historią i tradycjami, a także kuchnią. Tanie loty do Nikozji jak nic innego pozwolą Ci przekonać się o prawdziwej naturze tego interesującego miasta.

Najlepsze okazje

Mikołaj nie może ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!30 ofert od 141 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 137 Sprawdź Perełki do 200 zł! Co za okazje!26 ofert od 120 Sprawdź Wiele świetnych możliwości z KRAKOWA! Gotowi do drogi?30 ofert od 161 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY7 ofert od 234 Sprawdź Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!10 ofert od 219 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 5 ofert od 233 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 208 Sprawdź