- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 22:11
Ciekawostki o Skopje
Znajdź nas w social mediach
Łaźnie tureckie w Skopje |
Fot. Sanja Nikolic / Wikipedia |
Pierwszą ciekawostką związaną z tym miastem jaka przychodzi do głowy jest nietypowa odmiana jego nazwy, wbrew rozsądkowi językowemu słowo to w języku polskim jest rodzaju nijakiego i odmienia się tak jak rzeczownik pospolity „słońce” - oznacza to że powstawać mogą różne dziwne konstrukcje językowe takie jak „Byliśmy w Skopju”, czy „Jedziemy do Skopja”, które rażą uszy i oczy purystów językowych. Na szczęście dopuszczone jest również pozostawienie tej nazwy w formie nieodmienionej i to wydaje się być lepszym rozwiązaniem, np. „Jesteśmy w Skopje”, „Urodził się w Skopje” itp.
Mało kto wie, że Albanką i to na dodatek urodzoną właśnie w Skopje była Matka Teresa z Kalkuty, która stałą się w XX i XXI wieku ideałem chrześcijańskiego poświęcenia dla bliźnich, pomocy chorym i skromności. Obecnie trwają procesy mające na celu wyniesienie tej wyjątkowej kobiety na ołtarze i uznanie jej za świętą, co niektórzy postulowali już za jej życia. W roku 2003 została ona przez Jana Pawła II uznana za błogosławioną i był to najszybszy proces tego typu w historii, zakończył się on ledwie 6 lat po śmierci Matki Teresy z Kalkuty. Na początku 2009 roku otwarto muzeum Matki Teresy – w ciągu pierwszego tygodnia odwiedziło je aż 12 000 ludzi.
Warto zdać sobie również sprawę z niesamowitego tempa zmian i modernizacji jakie ogarnęły kraj po wyzwoleniu się Macedonii spod zależności od Jugosławii. W ramach dawnej Federalnej Republiki Jugosławii Macedonia była traktowana marginalnie, a jej udział w PKB kraju wynosił jedynie około 5 %. Jednak jako niepodległy kraj radzi sobie obecnie bardzo dobrze i w niesamowitym tempie nadrabia zaległości wobec zachodniej Europy. W 2007 roku rynek IT w Macedonii powiększył się aż o 63.8% licząc rok do roku, co stanowi największy wzrost w rejonie Adriatyku.
Ciekawostki
- Dawna nazwa
Scupi – za czasów rzymskich - Święto narodowe
8 września – rocznica powstania Macedonii - Znani ludzie
bł. Matka Teresa z Kalkuty – siostra zakonna, urodziła się i dorastała w Skopje - Naj...
W 2007 roku wzrost sektora IT w Macedonii wyniósł aż 63.8% licząc rok do roku,
Miasto było ważnym ośrodkiem przez wiele wieków – najpierw za panowania Greków i Rzymian w starożytności, a następnie za czasów tureckich. Po dawnej potędze pozostały w Skopje liczne ślady. Znajduje się tu między innymi największa łaźnia turecka, nazwana imieniem Mustafy Paszy, jedyny zachowany w Macedonii akwedukt, a także trzy zachowane do dzisiaj właściwie w niezmienionej formie karczmy wschodnie zwane karawanseraj (Kuršumli Han, Suli Han i Kapan Han)
W całej Macedonii a w Skopje szczególnie doświadczyć można wyjątkowego połączenia kultur i pokojowego współistnienia dwóch wielkich religii – wschodniego islamu oraz chrześcijaństwa w odmianie prawosławnej. Mozaika jaką tworzą tradycje, religie oraz wiele narodowości, które żyją razem na tym niewielkim skrawku ziemi Półwyspu Bałkańskiego wprost zapiera dech w piersiach.
Do roku 2008 w Skopje istniał tylko jeden hostel, w którym nocleg kosztował około 10 euro, obecnie na szczęście turyści mają w kwestii tanich noclegów większy wybór.