- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 18:01
Ciekawostki o Szczecinie
Znajdź nas w social mediach
Średniowieczny Szczecin uznawany był za twierdzę nie do zdobycia. W Danii istniało podobno (a kto wie może i nadal istnieje...) powiedzenie: „Nie jesteś bezpieczny, jeśli nie chronią Cię mury Szczecina”. Co było atutem w średniowieczu przeszkadzało potem w rozwoju miasta. Punktem zwrotnym była decyzja o rozebraniu fortyfikacji. Burzenie fortów i murów miejskich rozpoczęto w czerwcu 1873 roku i od tego okresu datuje się bardzo dynamiczna rozbudowa miasta, którego XIX-wieczny układ osi urbanistycznej wzorowany był na układzie paryskim, często dlatego Szczecin nazywany jest „Paryżem północy”. Interesujący jest fakt, iż układ trzech centralnych placów (Grunwaldzkiego, Odrodzenia i Sprzymierzonych) względem Odry, odzwierciedla położenie piramid w Gizie względem Nilu oraz układ pasa konstelacji oriona względem Drogi Mlecznej.
Ciekawostki
- Festiwale i imprezy cykliczne
Dni Morza w Szczecinie – czerwiec, Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy "Spoiwa Kultury" – lipiec, Szczeciński Festiwal Tatuażu – listopad - Sport
Pierwszoligowy klub Pogoń Szczecin, prężnie działający Aeroklub Szczeciński, Rajd Magnolii - Muzea
Muzeum Narodowe przy ul. Staromłyńskiej na Starym Mieście - Parki i jeziora
W mieście znajduje się 15 parków oraz 16 jezior i stawów, w tym - Jezioro Dąbie - czwarte co do wielkości w Polsce - Sławni ludzie
caryca Katarzyna II, muzyk romantyzmu - Karl Loewe - Naj...
W Szczecinie działa najstarsze działające kino na świecie - Kino Pionier, znajduje się też tu trzeci pod względem wielkości w Europie i największy w Polsce cmentarz
Szczecin jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce – jego powierzchnia zajmuje 301 km2 (czyli 0,1% powierzchni Polski), znajduje się tu też czwarte co do wielkości jezioro w Polsce – Jezioro Dąbie, oraz trzeci pod względem wielkości w Europie i największy w Polsce cmentarz – Szczeciński Cmentarz Centralny.
Szczecin nazywany jest często „miastem zieleni”, ponieważ dużą część jego powierzchni zajmują przepiękne parki, takie jak Park Kasprowicza, który łączy się z puszczą Wkrzańską. W mieście znajduje się 15 parków, które zajmują powierzchnię 142,51 ha. Ponadto w granicach Szczecina jest 16 jezior i stawów. Innym określeniem używanym często przez Szczecinian jest „miasto magnolii”, ze względu na to, że wiosenną wizytówką miasta są kwitnące magnolie. Powszechne jest przekonanie, że Szczecin to jedyne duże miasto w Polsce, w którym tak licznie rosną te piękne kwiaty.
Ciekawostką jest, że Adolf Hitler jest honorowym obywatelem Szczecina. Tytuł ten władze Szczecina przyznały Hitlerowi 4 kwietnia 1933 roku. Mało kto wie także, że stolica województwa zachodniopomorskiego jest miejscem narodzin dwóch późniejszych caryc rosyjskich: Zofii Augusty Anhalt – Zerbst, (bardziej znanej jako Katarzyna II, która była pomysłodawczynią tragicznych w skutkach dla naszego kraju rozbiorów Polski) oraz Zofii Doroty von Wurtenberg - Marii Fiordowej, małżonki cara Pawła I. W Szczecinie mieszkał i tworzył także Karl Loewe – muzyk niemieckiego romantyzmu, a jego serce nadal spoczywa w szczecińskiej katedrze.
W Szczecinie działa 5 kin, ale najważniejsze jest to najstarsze na świecie - działające nieprzerwanie od 1909 roku kino Pionier, które cieszy się popularnością do dzisiaj. Najważniejszym muzeum w mieście jest Muzeum Narodowe przy ul. Staromłyńskiej na Starym Mieście. Latem artyści ulicy przyjeżdżają do Szczecina, by zaprezentować szerokiej publiczności swoje nowe, często niekonwencjonalne projekty na Festiwalu Artystów Ulicy. Co roku odbywają się także Dni Morza – jedna z większych imprez w ciągu roku, na którą zapraszane są wielkie gwiazdy. W kwietniu odbywa się Rajd Magnolii, prestiżowa impreza motoryzacyjna, która jest III rundą Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Szczecinie, może warto się tam wybrać? Nic prostszego! Na naszej stronie znajdziecie tanie loty do Szczecina w bardzo atrakcyjnych cenach! Zapraszamy!