- Szczegóły
- sobota, 23 listopad 2024 17:43
Ciekawostki o Wiedniu
Znajdź nas w social mediach
Park Prater w Wiedniu |
Fot. sxc.hu |
Wiedeń może pochwalić się niezliczonymi osobliwościami, charakterystycznymi tylko dla tego miasta. Można tutaj spędzić czas w zupełnie niewiarygodny sposób i spróbować niesamowitych smakołyków o wielowiekowej tradycji. Można wreszcie odkrywać historyczne tajemnice lub podążać śladami licznych znanych obywateli tego miasta. Wybór jest przeogromny...
Wiedeńczycy są bardzo dumni ze swojego miasta, a mają do tego powody. W minionym roku zostało ono uznane za najbardziej przyjazne miasto świata w prestiżowym, dorocznym rankingu miast. Imperialny charakter Wiednia związany z panowaniem rodu Habsburgów wciąż jest tutaj widoczny na każdym kroku, nikogo więc niech nie dziwi dopisek na szyldzie „Dostawca na dwór Królewsko-Cesarski”, i to bez względu na profil działalności firmy...
Ciekawostki
- Przydomek
"Miasto muzyki" - Symbol miasta
Opera Narodowa - Kuchnia
kawa, torcik Sachena, kandyzowane fiołki, sznycel, kiełbaski wiedeńskie - Sławni ludzie
cesarzowa Elżbieta zwana Sisi, muzycy: Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert, Strauss, Chopin, Paderewski, Szymanowski, Rubinstein, śpiewacy - Ada Sari i Jan Kiepura, malarz Gustaw Klimt, pisarz Egon Schille - Naj...
Wiedeń wprowadza rozwiązania dogodne dla turystów np. Vienkarte czy Vienna Bikes, pierwszą kawiarenkę w Wiedniu otworzył Polak, na wieseńską ASP dwukrotnie bez powodzeniu usiłował dostać się Adolf Hitler
Turystyczny charakter Wiednia wymusił na władzach miejskich ukłon w stronę podróżnych odwiedzających to miasto. Stało się nim tzw. „Vienkarte” - weekendowy bilet uprawniający do przemieszczania się wszystkimi liniami komunikacji miejskiej przez 3 doby. Przez 4 dni karta pozwala również korzystać z atrakcji Wiednia za darmo lub ze znacznymi zniżkami.
Karta kosztuje około 15 euro. Innym ciekawym pomysłem Wiednia na uatrakcyjnienie pobytu jest darmowe pożyczanie rowerów w kilkudziesięciu punktach miasta. Wprawdzie tylko pierwsza godzina jest za darmo (każda następna to koszt 2 euro), ale i tak rzadko kto dłużej korzysta z „Vienna Bikes”.
Od XIX wieku miasto opasane jest wielopasmową, szeroką drogą wybudowaną w miejscu zbyt ciasnych murów miejskich, od niej odchodzą promieniście drogi w kierunku różnych podmiejskich dzielnic. Dzięki tym śmiałym planom urbanistycznym (wyburzono sporo budynków i mury, by stworzyć te przestronne arterie), miasto obecnie w znacznie mniejszym stopniu cierpi z powodu korków niż inne europejskie metropolie.
Wiedeń kojarzy się z kilkunastoma charakterystycznymi napojami i smakołykami, których każdy odwiedzający musi spróbować. Najważniejszym ze smakołyków, z którym kojarzy się stolica Austrii jest oczywiście kawa serwowana tutaj przez mistrzów na kilkadziesiąt różnych sposobów.
Do kawy oczywiście koniecznie trzeba zjeść torcik Sachera, którego receptura pozostaje niezmieniona od prawie 180 lat. Jest to po prostu bardzo słodkie ciastko czekoladowym z morelową konfiturą w grubej polewie z czekolady. Nieco podoba do polskiej kuchnia oferuje głodnym wędrowcom sycące mięsne dania: wiedeńskie kiełbaski (od ponad 200 lat) oraz nieodłączny sznycel z kiszoną kapustą i ziemniakami. Zupełnie jak w domu. Czymś zupełnie niespodziewanym i zaskakującym wśród wiedeńskich specjałów są kandyzowane fiołki, które podobno uwielbiała cesarzowa Sisi. Ale o niej kilka słów więcej za chwilę...
Wiedeńska kawa, którą teraz można już wypić w połowie Europy, ponoć nigdzie nie smakuje tak doskonale, jak na austriackim bruku. Co ciekawe początkiem tych tradycji była pierwsza kawiarenka otwarta w Wiedniu, znana jako "Dom Pod Błękitną Butelką" (Hof zur Blauen Flasche), której właścicielem był Polak, Jerzy Franciszek Kulczycki. Dzięki łaskawości króla Jana III Sobieskiego znalazł się on w posiadaniu ziaren kawowych, jakie były w ekwipunku tureckiej armii podczas najazdu w XVII wieku. Mieszkańcy Wiednia uczcili jego pamięć niewielkim pomnikiem i pamiątkową tablicą na starówce.
Z miastem ściśle związanych było wielu sławnych ludzi. Wymienić tutaj przede wszystkim niezapomnianą cesarzową Elżbietę, pieszczotliwie nazywaną Sisi, a także rzeszę sław muzycznych, z Amadeuszem Mozartem na czele. Poza nim, dzięki wiedeńskim doświadczeniom świat muzyki poważnej wzbogacił się w inspirowaną tym miastem utwory takich wirtuozów, jak: Haydn, Beethoven, Schubert, Strauss czy Chopin.
Z miastem związani byli również Ignacy Paderewski, Karol Szymanowski oraz Artur Rubinstein. Jeśli chodzi o śpiewaków, to Wiedeń ma się czym pochwalić. Przez wiele lat pupilem tutejszej publiki był Jan Kiepura, a w mieście pojawiała się również m.in. śpiewaczka Ada Sari. Do dziś Wiedeń stanowi stolicę muzyki – tutejsza Opera Narodowa codziennie wystawia przynajmniej jeden spektakl. Również artyści słowa i obrazu z Wiednia zyskali międzynarodowy rozgłos, by wymienić choćby Gustawa Klimta, z jego pełnymi ornamentacji i rozmachu obrazami, oraz pisarza Egona Schillego.
Mozart mieszkał w Wiedniu przez większość swojego życia, w sumie w kilkunastu domach na terenie całego miasta i chociaż bardzo dużo podróżował (w drodze spędził w sumie ponad 10 lat), zawsze wracał ostatecznie do stolicy Austrii. Kompozytor ten stworzył aż 626 utworów, w tym 50 symfonii, 28 koncertów fortepianowych, 17 mszy i 22 opery, a naukowe badania udowadniają, że jego muzyka zmniejsza stres, ułatwia zasypianie, zwiększa inteligencję, synchronizuje półkule mózgowe, a nawet powstrzymuje ataki padaczkowe (zwłaszcza sonata KV 448).
Wiedeń zdobył dla siebie ważne miejsce w europejskiej historii, głównie dzięki dwóm ważnym faktom. Pierwszym z nich był kongres wiedeński po wojnach napoleońskich, który dokonał nowego podziału Europy. Drugim zaś było panowanie ukochanej przez poddanych, pięknej i pełnej sprzeczności cesarzowej Sisi. Wprawdzie wyszła ona za mąż z miłości, jednak szybko okazało się że były to tylko mrzonki. Urodziła cesarzowi Franciszkowi Józefowi czwórkę dzieci, w tym następcę tronu, Rudolfa.
Dzięki jej staraniom i jawnej sympatii dla Węgrów spowodowała powstanie dualistycznej Monarchii Austro-Węgierskiej, pomagając zrównać prawa jednej i drugiej nacji w ramach wspólnej państwowości. Była to kobieta inteligentna i oświecona, mówiła biegle po angielsku, francusku, węgiersku oraz po grecku, pozostawiła po sobie ponad 600 stron wierszy, które później wydano. Doczesne szczątki cesarzowej Sisi spoczywają w krypcie pod kościołem kapucynów w Wiedniu - jest to tradycyjne miejsce pochówku członków rodu Habsburgów.
Do wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych dwukrotnie próbował dostać się Adolf Hitler, w obu przypadkach bezskutecznie. Być może to był powód jego niechęci do Austriaków, których wprawdzie w czasie swej potęgi objął protektoratem, ale zawsze traktował po macoszemu.
Niezwykle interesująca jest również historia budynku wiedeńskiej opery, której budowę ukończono w 1869 roku. Budynek przypominający wielopiętrowy tort został tak druzgocąco skrytykowany, że jeden z jego architektów się powiesił, a drugi zmarł na zawał serca. Kiedy jednak naloty w czasie II wojny światowej doszczętnie go zniszczyły, tłumy Wiedeńczyków płakały na ulicach miasta. Odbudowano go w identycznej formie, jak przed wojną. W 1955 roku ponowne otwarcie Opery Narodowej stało się dla Wiednia symbolem nowego początku.
Obecnie Wiedeń stanowi mekkę turystyczną i nie sposób nie zgodzić się z powszechnym stwierdzeniem, że jest romantyczny jak Paryż, swojski jak Kraków i modny jak Mediolan. Jeśli więc wybieracie się na romatyczny weeekend we dwoje tanie bilety lotnicze do Wiednia są właśnie tym czego potrzebujecie najbardziej. A może wyprawa na szalone zakupy i trochę kulturalnych rozrywek w "międzyczasie" - tanie loty do Wiednia zapewnią, że będzie to niezapomniane doświadczenie. Wiedeń z pewnością zachwyci każdego!