- Szczegóły
- wtorek, 05 listopad 2024 15:57
Zwiedzanie Wiednia
Znajdź nas w social mediach
Hofburg w Wiedniu |
Fot. sxc.hu |
Hofburg
Przez ponad 700 lat, od Rudolfa I do Karola I, najważniejsze miejsce austriackiej polityki – siedziba rodu Habsburgów. W związku z tak długą tradycją, pałac wielokrotnie był rozbudowywany, z pierwotnego zamku obecnie została już właściwie tylko kaplica, wokół której wznoszą się nowocześniejsze zabudowania... A teraz kilka cyferek, gwoli ścisłości: 240 tys. metrów powierzchni, 5 tys. pracowników, 19 dziedzińców, 50 klatek schodowych, 2600 pokoi oraz muzeów, kaplic, ogrodów, bibliotek i innych. Ogrom tego obiektu sam w sobie robi wrażenie. Gdy dodamy do tego piękno każdej z poszczególnych cześci, wizyta tam staje się wręcz koniecznością.
Stare Miasto
Właściwie wszystkie istotne zabytki w mieście znajdują się w obrębie starego miasta, które Wiedeńczycy nazywają po prostu Ring, starówkę zalicza się do najpiękniejszych w Europie. Miasto było potęgą gospodarczą i kulturalną przez stulecia, a na jego architekturze odcisnęły swoje piętno 3 epoki, średniowiecze z gotycką katedrą św. Szczepana. Barok, którego najważniejszą pozostałością jest zamek Hofburg oraz późny wiek XIX, kiedy powstały zarysy układu miejskiego, a z ważniejszych budynków m.in. Wiedeńska Opera Narodowa oraz Muzeum Historii i Sztuki.
W obrębie starówki znajdują się liczne pałace, parki, muzea i przytulne kawiarenki. Godzinami można błądzić pośród nich chłonąc atmosferę austriackiej stolicy. W zasięgu Ringu znajduje się również wotywna kolumna Świętej Trójcy, ufundowana w związku z epidemią dżumy, która zdziesiątkował miasto w 1679 roku. Jest to piękne, barokowe przedstawienie. Motyw tego typu kolumn rozprzestrzenił się na terenach będących pod wpływami monarchii Habsburgów. W ogóle będąc tam koniecznie należy odwiedzić jeden z kwartałów, który nosi nazwę MuseumsQuartier i jest jednym z największych kompleksów kulturalnych w Europie. Znajdują się tutaj między innymi: Albertina, Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historii Naturalnej.
Katedra św. Stefana
Potężny obiekt sakralny z wieżą o wysokości ponad 137 metrów, przebudowany w XIV wieku w stylu dojrzałego gotyku z wcześniejszej romańskiej budowli. Wieża południowa stanowi charakterystyczny punkt orientacyjny miasta, a mieszkańcy stolicy mają na nią własne określenie „Steffl”. Również wyposażenie świątyni prezentuje znaczną wartość artystyczną, jeśli chodzi o rzeźby i płaskorzeźby we wnętrzu, a także kaplice, no i przede wszystkim kamienną ambonę, na której przedstawieni są czterej Ojcowie Kościoła. Można również wejść na wieżę, na szczycie której umiejscowiony jest punkt widokowy. Wspaniałe wrażenie sprawia również glazurowana, różnokolorowa dachówka ułożona w geometryczne ornamenty i figuralne przedstawienia, którą pokryty jest dach katedry.
Prater
Park w centrum miasta, dawne tereny łowieckie rodu królewskiego, które cesarz Józef II w 1766 roku otworzył dla zwiedzających. Na 1700 hektarach Wiedeńczycy odpoczywają, spotykają się, bawią. Znajduje się tutaj również duże wesołe miasteczko, którego atrakcją jest między innymi wielki diabelski młyn - Riesenrad.
Schönbrunn
Barokowe założenia pałacowo-parkowe rodu Habsburgów z XVII wieku, jeden z najbardziej wartościowych dla historii sztuki barokowych kompleksów mieszkalnych rodów magnackich Europy. Udostępnione do zwiedzania komnaty zapierają dech w piersiach przepychem sztukaterii, złoceniami, stiukami i freskami na ścianach oraz sufitach, mozaikami na podłogach - wprost nie można oderwać od nich oczu. Dodatkową atrakcją jest istniejący tutaj do dziś, najstarszy w Europie ogród zoologiczny, a także palmiarnia z licznymi egzotycznymi roślinami. Na szczycie wzniesienia znajduje się widokowy pawilon, z którego roztacza się widok na cały Wiedeń. Na tym terenie znajduje się również Muzeum Powozów, a otaczający zabudowania park utrzymany jest w stylu francuskim, ze wszystkimi cechami charakterystycznymi, łącznie z bukszpanowym labiryntem. W pałacu mieści się 1400 komnat, do budynku najłatwiej dostać się można linią metra U4.
Belweder
Belweder to barokowy pałac wybudowany dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego przez architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Pałac składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim. Belweder Górny służył do wydawania bankietów i obchodzenia uroczystości, Belweder Dolny pełnił funkcję letniej rezydencji. W 1752 Belweder kupiła cesarzowa Maria Teresa. Od 1775 roku zaczęto przechowywać tu obrazy należące do rodziny cesarskiej. Obecnie w budynkach znajdują się muzea. Budynek jednak mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Cały Złoty Gabinet spłonął i został później zrekonstruowany.
Perłą zbiorów malarstwa w Belwederze są „złote” obrazy Gustawa Klimta : „Pocałunek” i „Judyta”. W galerii Belwederu znajduje się też szereg innych równie fascynujących mistrzowskich obrazów Schielego i Kokoschki, wybitne dzieła francuskich impresjonistów oraz najważniejsze płótna wiedeńskiego biedermeieru (Waldmüller, Amerling, Fendi) oraz obrazy takich artystów jak Makart, Boeckl, Wotruba, Hausner, Hundertwasser i inni.
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
Uważane za jedną z największych na świecie galerii sztuki. Posiada w zbiorach wyjątkowo cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet.
Muzeum zostało otworzone w 1891, 2 lata po Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum). Zostało ono wybudowane na rozkaz cesarza Franciszka Józefa I. Bliźniacze niemal budynki obu muzeów, stojące naprzeciwko siebie, są jednymi z najokazalszych wiedeńskich budowli usytuowanych wzdłuż Ringu – reprezentacyjnej szerokiej alei okalającej ścisłe centrum miasta, wybudowanej na miejscu dawnych murów miejskich.
Liczne główne dzieła mistrzów europejskich, wśród nich „Madonna w zieleni” Rafaela, "Pracownia artysty" Vermeera, portrety infantek Velazqueza, mistrzowskie dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tiziana i Tintoretta składają się na kolekcję obrazów w galerii.
Zbiory zawierają rarytasy z dawnych gabinetów osobliwości i niecodziennych eksponatów rodziny Habsburgów. Kolekcja sztuki antycznej i egipsko-orientalnej wprawia w zachwyt skarbami pochodzącymi z zagadkowych kultur minionych epok.