- Szczegóły
- sobota, 23 listopad 2024 18:25
Weekend w Wiedniu
Znajdź nas w social mediach
Belweder w Wiedniu |
Fot. Dreamstime |
Wiedeń - dla niektórych romantyczny jak Paryż, dla innych swojski jak Kraków lub modny jak Mediolan. Nie ma znaczenia, czy pragniecie spędzić romantyczny weekend we dwoje, planujecie wyprawę na zakupy albo szukacie kulturalnych atrakcji - Wiedeń zapewnia wszystko i oferuje niezliczone atrakcje. Położony tylko kilkaset kilometrów od granicy z Polską Wiedeń to idealne miejsce na spędzenie w przyjemny sposób kilku wolnych dni. Miasto jest w stanie zachwycić każdego.
Dzień cesarski
Jest takie powiedzenie, że Wiedeń jest jak elegancka kobieta: budzi zachwyt, ale jednocześnie onieśmiela - to prawda. Miasto jest przepiękne i naprawdę oszałamiające, ale nie łudźmy się, że w 48 godzin odsłoni nam wszystkie swoje wdzięki... Odsłoni niewiele, ale nawet ta niewielka część wyryje się nam na stale w pamięci i prędzej czy później do Wiednia wrócimy...
Zamek Hofburg |
Fot. Dreamstime |
Poranek warto rozpocząć na rynku Naschmarkt, gdzie odniesiemy wrażenie, że Orient zaczyna się właśnie w Wiedniu. Pełno tu kafejek i knajpek oferujących dania chińskie, sushi i inne smakołyki. Zwiedzanie Wiednia zaczniemy od siedziby cesarzy - Zamku Hofburg, który aż do 1918 roku stanowił centrum imperium Habsburgów. Warto obejrzeć prywatne komnaty Cesarza Franciszka Józefa i jego rodziny, by przenieść się na chwilkę do świata monarchów.
Godne polecenia jest również Muzeum Sisi, umieszczone w komnatach cesarskich zajmowanych kiedyś przez cesarzową Elżbietę. Nie zapomnijmy także o wizycie w Skarbcu, uważanym za jeden z najwspanialszych na świecie. Możemy podziwiać tu kosztowności należące do Habsburgów, między innymi: korony i insygnia cesarskie, skarb Zakonu Złotego Runa i wspaniałą biżuterię. Potem koniecznie zajrzyjmy do Hiszpańskiej Dworskiej Szkoły Jazdy, ostatniej na świecie, w której do dziś kultywuje się najstarsze, klasyczne formy sztuki jeździeckiej. Wspaniałe pokazy jeździeckie, odbywające się w barokowej, najpiękniejszej hali jeździeckiej, również będą niezapomnianym przeżyciem. Po pokazie warto wpaść na Tort Sachera do znajdującej się w budynku Szkoły kawiarni Sacher.
Przechadzka wśród położonych w centrum uliczek pozwoli nam odkryć piękno i urok Wiednia i zaprowadzi nas do najstarszej wiedeńskiej świątyni – pochodzącego z VIII wieku kościoła św. Ruperta, z którego rozciąga się wspaniały widok na Dunaj. Tak naprawdę większość ważniejszych zabytków Wiednia znajduje się w obrębie słynnego Ringu, zaliczanego do najpiękniejszych starówek w Europie. W jej centrum znajdziemy chyba najbardziej charakterystyczny i znany punkt miasta – katedrę św. Stefana. Oprócz zwiedzania pięknego wnętrza warto wspiąć się po 343 stopniach na wieżę południową, by podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.
Katedra Św. Stefana |
Fot. Dreamstime |
Przejdźmy się teraz słynną Kärntnerstraße, pełną kawiarni, sklepów i ulicznych grajków. Dochodzimy do Opery i Belwederu, w którym zachwyci nas największa kolekcja sztuki autorstwa Gustawa Klimta oraz zbiór dzieł Schielego i Kokoschki, a do tego barokowy pałac i rozległe ogrody, w tym słynny ogród Alpejski. Do innych ciekawych muzeów w Wiedniu można zaliczyć Muzeum Historii Sztuki, Albertinę oraz całą dzielnicę Muzealną (MQ), usytuowaną na krańcach Starego Miasta, w dawnych cesarskich stajniach dworskich. To „jeden z dziesięciu największych na świecie areałów przeznaczonych dla sztuki. Na powierzchni około 60.000 m2 skupia on instytucje różnych dziedzin sztuki, restauracje, kawiarnie i sklepy, tworząc postmodernistyczną kombinację barokowych budynków i nowoczesnej architektury."
Życie nocne w Wiedniu to coś, czego nie można przegapić. Wiele modnych restauracji, klubów nocnych i winiarni położonych po obu stronach Dunaju zaprasza do cudownej zabawy. Nie przegapcie słynnego trójkąta bermudzkiego; labirynt uliczek na Starym Mieście (Rabensteig / Seitenstettengasse), pełen barów położonych jeden obok drugiego.
Dzień pałacowo-rozrywkowy
Poranek spędźmy dziś w letniej barokowej rezydencji cesarzowej Sisi. Pałac Schönbrunn kusi turystów czarującym parkiem, Palmiarnią pełną egzotycznych roślin, najstarszym w Europie ogrodem zoologicznym, Gloriettą. Trzeba koniecznie zobaczyć sale pałacowe, kosztowne salony z freskami na ścianach i mozaikami na posadzkach. Schönbrunn uważany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców barokowych w całej Europie. To tu urodził się i spędził ostatnie lata swego życia cesarz Franciszek Józef. Pałac wpisany jest na Światową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Po południu proponujemy wyprawę na Prater, uważany za najstarszy park rozrywki na świecie. Znajdziemy tu słynne diabelskie koło,które pozwala podziwiać Wiedeń z wysokości prawie 65 metrów, ale także tunel strachu, karuzele, kasyna gry, trasy gokartowe, restauracje, kawiarnie, piwne ogródki, kręgielnię, teatry marionetek. Można spędzić tutaj kilka godzin na zabawie.
Dzielnica finansowa |
Fot. Dreamstime |
Na koniec warto jeszcze wybrać się do Kunst Haus Wien, centrum wystawowego mieszczącego dzieła Friedensreicha Hundertwassera. W pobliżu Kunst Haus znajduje się tak zwany "dom Hundertwassera" ("Hundertwasser-Haus"), najbardziej ekscentryczny budynek komunalny w Wiedniu. Mottem artysty było zdanie „linia prosta jest bezbożna”, dlatego wszystko, co tworzył, jest dość ekscentryczne, ale z pewnością warte zobaczenia.
Weekend w Wiedniu pozwoli nam zaledwie spróbować atmosfery miasta. Poznamy tylko niewielki fragment stolicy Austrii, ale i tak zostawi on w naszych sercach trwały ślad. Serdecznie zapraszamy na weekend do Wiednia!
Jak dolecieć?
Do Wiednia możemy dotrzeć samolotem na lotnisko położone 18 km na południowy wschód od miasta, w pobliżu miejscowości Schwechat. To węzeł linii lotniczych Austrian Airlines, a także tanich linii Niki. Latają tu również między innymi: LOT, Air Berlin,, Lufthansa, British Airways, Czech Airlines. Z Polski zarówno Austrian, jak i LOT oferują bezpośrednie połączenia do Wiednia z Krakowa i Warszawy. Z Wrocławia można dolecieć do Wiednia z przesiadką we Frankfurcie lub w Warszawie. Polska linia Lotnicza Jet Air oferuje połączenia do Wiednia z Bydgoszczy, Zielonej Góry, Warszawy i Łodzi.
Gdzie spać?
Baza noclegowa Wiednia jest naprawdę rozbudowana (na jednego Austriaka przypada 11 miejsc noclegowych dla turystów). Niestety noclegi w Wiedniu nie są tanie. Przeciętnie za pokój w dwu- lub trzy gwiazdkowym hotelu musimy zapłacić 70-80 euro. Hotele cztero- i pięciogwiazdkowe kosztują od 100 euro wzwyż za pokój (zazwyczaj około 200 euro). Ale w Wiedniu znajdziemy też schroniska, hostele i prywatne apartamenty, więc każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.
Co jeść?
Dzień trzeba zacząć od porannej kawy, którą wiedeńscy mistrzowie serwują na kilkadziesiąt sposobów. Do tego tradycyjnie Tort Sachera, według prawie dwusetletniej receptury. Inną wyjątkową propozycją na deser są kandyzowane fiołki - przysmak cesarzowej Sisi. Wiedeński obiad to tutejsze wspaniałe kiełbaski, sznycel z kiszoną kapustą i ziemniakami lub przepyszna gotowana wołowina Tafelspitze. O tradycyjną wiedeńską kuchnię nie trudno. Warto w jej poszukiwaniu odwiedzić Griechenbeisl, najstarszą restaurację w Wiedniu datowaną na 1447 rok, lub Zum Kuckuck.
Czym się poruszać?
Z lotniska do centrum kursują: pociąg ekspresowy City Airport Train, autobusy ekspresowe, kolejka podmiejska S-Bahn oraz taksówki. Po mieście można swobodnie poruszać się komunikacją miejską: metrem, autobusami, tramwajami, szybką kolejką miejską. Ceny biletów za przejazdy jednorazowe są dość wysokie, dlatego warto skorzystać z biletów okresowych (jedno- lub kilkudniowych) albo z Vienna Card.
Zwiedzanie Wiednia autobusem
Wygodnym sposobem na zwiedzanie Wiednia jest autokar turystyczny oferujący system „Hop-on-hop-off“ ("wsiądź – wysiądź"), zatrzymujący się przy najważniejszych zabytkach. Bilet ważny jest cały dzień. Przejażdżki w stylu „Wiedeń w pigułce” organizują również firmy: Vienna Sightseeing Tours, Cityrama i Red Bus City Tours.
Ile to kosztuje?
Hofburg - 12,40 euro (z ViennaCard 11,40 euro).
Pałac Schönbrunn – 12,90 euro (z ViennaCard 11,40 euro).
Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy – zwiedzanie z przewodnikiem – 16 euro, poranne treningi przy muzyce – 12 euro.
Muzeum Sisi – 12,40 euro (z ViennaCard 11,40 euro).
Prater – 8, 50 euro (z ViennaCard 7,50 euro).
Belweder – 13,50 euro (z ViennaCard 11,30 euro).
ViennaCard
ViennaCard oferuje 210 zniżek w muzeach, teatrach, na koncertach, w kawiarniach i restauracjach oraz bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej (metrem, tramwajami, autobusami) przez 72 godziny. Karta kosztuje 18,50 euro. Dla porównania jednorazowy bilet komunikacji miejskiej kosztuje 1,80 euro. Więcej informacji na stronie internetowej: www.wienkarte.at.