Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Kijowa

Znajdź nas w social mediach

573119_st__sophias_cathedral
Sobór Sofijski
Fot. sxc.hu

Ławra Pieczerska

Ten wyjątkowy kompleks świątynny jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, złączonego z Patriarchatem Moskiewskim. Historia świątyni sięga polowy XI wieku, kiedy do Kijowa przybyli fundatorzy ławry i założyciele słowiańskiego stanu zakonnego – mnich Antoni, i Teodozy. Pierwszy monastyr powstał na naddnieprzańskich stokach – w pieczarach, od których pochodzi nazwa klasztoru. Już w XII wieku klasztor był uważany za miejsce cudowne i oczyszczające z grzechów. W roku 1603 sejm Rzeczypospolitej zwrócił dyzunitom klasztor, gdzie zgodnie z tradycją jego archimandrytę miała wybierać szlachta kijowska i duchowieństwo. Zespół klasztorny dzisiejszy wygląd przyjął w wieku XVII i XVIII, kiedy to rozbudowano poszczególne zespoły sakralne. Zostały one wzniesione w stylu ukraińskiego baroku. W latach reżimu bolszewickiego wysadzono Klasztor św. Michała, a część zabytkowych elementów zrabowano do Rosji (pozostały tam do dnia dzisiejszego). Kolejny cios nastąpił w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy to 3 listopada 1941 roku wybuch zniszczył część Soboru Uspienskiego. Do dziś trwają spory kto był winny zniszczenia – sowieccy partyzanci, którzy zaatakowali kwaterujące tam wojska niemieckie, czy Niemcy. W 1990 r. Ławra Pieczerska została zapisana wraz z Soborem Mądrości Bożej (Sofijskim) na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Sobór Mądrości Bożej

Największa cerkiew w Kijowie, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, która jest dzisiaj muzeum państwowym. Pierwsze chrześcijańskie budowle sakralne miały istnieć w tym miejscu już w czasach panowania św. Olgi (945-947). Świątynię tę zbudowano za panowania Jarosława Mądrego, ok. 1037 roku. Od początku była najważniejszą cerkwią miasta, siedzibą biskupów, a w czasach litewskich - niezależnych od Moskwy metropolitów. W XVII w. została wyremontowana i przebudowana w stylu barokowym. Aktualnie na jej terenie znajduje się muzeum, a o jej przejęcie stara się Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.
W Sofijskim Soborze zachowały się pochodzące z XI i XII wieku freski i mozaiki, stworzone przez artystów bizantyjskich i ruskich.

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie

Ta przepiękna barokowa cerkiew została zbudowana z inicjatywy carycy rosyjskiej Elżbiety w latach 1744-1753 według projektu Bartolomeo Rastrellego na miejscu wcześniejszej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego. Według legendy wzgórze to mijał w czasie swojej podróży w 40 r. św. Andrzej i wskazał je jako miejsce, gdzie za sprawą bożą powstanie miasto i wspaniała świątynia. W 1892 uderzenie pioruna zniszczyło część cerkiewnego wyposażenia, odrestaurowanego po 1963 na podstawie oryginalnych projektów Rastrellego. Wcześniej, od 1958, obiekt zamieniono na muzeum, które to funkcje pełnił przez 50 kolejnych lat. W latach 1978-1979 miała miejsca częściowa restauracja cerkwi. W 2008 cerkiew, decyzją prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, została sprzedana Ukraińskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.

Złota Brama

Jest to średniowieczna brama wjazdowa do stolicy Ukrainy. Nazwa ta została nadana również znajdującemu się w pobliżu teatrowi oraz stacji kijowskiego metra. Brama była jedną z trzech bram miasta zbudowanych przez Jarosława Mądrego w połowie XI w. Wzorowana była na Złotej Bramie Konstantynopola. Uległa częściowemu zniszczeniu w 1241roku podczas najazdu Mongołów pod wodzą Batu-chana. Legenda mówi, że w 1018 roku w czasie wyprawy na Ruś kijowską, Bolesław Chrobry uderzył Szczerbcem o Złotą Bramę wyszczerbiając go, choć w rzeczywistości brama została wzniesiona dużo później.

Muzeum Architektury Ludowej i Tradycji Ukrainy

Położone we wsi Pyrohiw, na południe od Kijowa, Muzeum Architektury Ludowej i Tradycji Ukrainy to duża atrakcja turystyczna. W imponującym gigantycznym skansenie (150 ha) każdemu z regionów Ukrainy poświęcono odrębny sektor. W muzeum zwiedza się wioski z kilkoma typami chat wraz z wyposażeniem, cerkwią i wiatrakiem z regionów Naddnieprza, Połtawszczyzny, Polesia, Podola, Karpat, południa Ukrainy i Wołynia.

Najlepsze okazje

Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!14 ofert od 242 Sprawdź Najlepsze SYLWESTROWE okazje czekają! 40 ofert od 210 Sprawdź SKANDYNAWIA to kraina z bajki! Leć tam w dobrej cenie!40 ofert od 59 Sprawdź Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!14 ofert od 198 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!10 ofert od 280 Sprawdź Tu macie wiele do odkrycia! Tanie loty do Grecji40 ofert od 214 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!22 oferty od 2246 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż40 ofert od 159 Sprawdź