- Szczegóły
- środa, 20 listopad 2024 10:48
Tanie loty do Rumunii
Znajdź nas w social mediach
Rumuńskie Karpaty |
Fot. SXC |
Kraina legendarnego hrabiego Drakuli wciąż budzi skojarzenia z mrocznymi zamkami i dzikimi pustkowiami. Jest w tym trochę prawdy, jednak Rumunia ma do zaoferowania znacznie więcej. Kraj ma duży potencjał turystyczny i wciąż inwestuje, by zachęcić do odwiedzin. Dla Polaków jest tym atrakcyjniejszy, że wciąż całkiem niedrogi.
Dla każdego znajdzie się coś do zwiedzenia w Rumunii. Znajdują się tam zarówno monumentalne szczyty górskie, jak i plaże dla nieco mniej aktywnych. Rumuńskie miasta czerpią z wielokulturowego dziedzictwa - państwo było w swojej historii pod panowaniem Turcji, Węgier i Austrii. Cesarskie władanie pozostawiło po sobie bardzo piękny ślad w postaci zabytkowych budowli.
Ciekawostki
- Festiwale
George Enescu Festival - najbardziej znany festiwal muzyki klasycznej w kraju, koniec sierpnia, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Siedmiogrodzie - maj, Festiwal Gitarowy w Siedmiogrodzie - skupiony na gitarze klasycznej, w sierpniu - Święta
1 grudnia - Narodowe Święto Zjednoczenia, 8 grudnia – Dzień Konstytucji - Sport
turystyka górska, jazda konna, wspinaczka - Kuchnia
mamałyga, sarmale, mici - Sławni ludzie
George Emil Palade - laureat nagrody Nobla z zakresu medycyny, George Enescu - kompozytor i muzyk - Naj...
Pałac Ludu w Bukareszcie to największy budynek administracji rządowej na świecie
Mimo bogactwa krajobrazu - są tu wzgórza, równiny, lasy, rzeki i jeziora - Rumunia najczęściej jest jednak odwiedzana przez miłośników wędrówek po górskich bezdrożach. Góry zajmują prawie 1/3 terytorium państwa. Majestatyczne Karpaty, czasami nazywane Transylwańskim Alpami, dominują w środkowej części Rumunii i otaczają Wyżynę Transylwańską. Rumunia jest krajem, w którym ocalało stosunkowo dużo lasów. Tutejsza fauna także należy do bogatych. W lasach wciąż można się natknąć bez większych trudności na wilki, rysie, niedźwiedzie, kozice i jelenie. Przez kraj przepływa Dunaj, druga pod względem długości rzeka w Europie. Wpływając do Morza Czarnego tworzy jeden z największych i zarazem najciekawszych obszarów podmokłych, Deltę Dunaju.
Historia Rumunii była burzliwa. Przez wieki Rumunia była okupowana przez wiele krajów. Przez wiele lat rumuńskie prowincje stawiały opór tureckim najeźdźcom. W późniejszych latach terytorium zostało zajęte przez Imperium Habsburskie. W XX wieku Rumunia ucierpiała w wyniku obu wojen światowych, następnie zaś przez rządy komunistycznego dyktatora Nicolae Ceausescu. Ostatecznie jednak udało jej się wyswobodzić w 1989 roku, a już w dwa lata później ustanowić republikę i ogłosić konstytucję. W 2004 roku Rumunia została członkiem NATO, a w 2007 - Unii Europejskiej.
Mieszkańcy Rumunii są ludźmi serdecznymi i bardzo otwartymi na świat i na innych. Podróżując przez Rumunię trzeba nastawić się na to, że turyści budzą zainteresowanie miejscowych. Zwłaszcza w niewielkich miejscowościach i w górach często proponuje się im poczęstunek, chętnie podwozi się autostopowiczów.
Kiedy lecieć?
Rumunię można odwiedzać o każdej porze roku, zależnie od tego, co planujemy robić w tym kraju. Jeśli mamy zamiar wyłącznie zwiedzać, to lepiej będzie się zdecydować na podróż w okresie od kwietnia (rumuńskie wiosny są raczej ciepłe) do października. Tak samo w wypadku wypoczynku w kurortach nadmorskich rozsądniej jest wybrać lato, gdyż Rumunia nie ma tak ciepłego klimatu, jak kraje basenu Morza Śródziemnego. Jeśli chodzi o wycieczki górskie, to można je organiować każdej porze roku. Warunki panujące w zimie wymagają oczywiście większego doświadczenia. Infrastruktura narciarska jest ostatnio poddawana modernizacji, dlatego warto w sezonie narciarskim - od grudnia do połowy marca - wybrać się do jednego z kurortów: Poiana Brasov, Busteni, Predeal czy Sinaia.