- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 05:34
Zwiedzanie Rumunii
Znajdź nas w social mediach
Zamek Peles |
Fot. sxc.hu |
Konstanca
Leży na wybrzeżu Morza Czarnego, a jej historia sięga 2500 lat wstecz. To starożytne miasto jest aktualnie największym portem morskim Rumunii. Legenda głosi, że wylądował tutaj mityczny grecki heros Jazon. Faktem jest, że Konstanca została założona w VI wieku przed naszą erą przez greckich osadników z Miletos, początkowo nazywała się Tomis. Jest trzecim co do wielkości miastem Rumunii i oprócz ważnej roli ekonomicznej spełnia także funkcję chętnie odwiedzanego nadmorskiego kurortu. W mieście znajdują się pozostałości rzymskich łaźni wraz z ciekawymi mozaikami. Do ciekawostek należy Wielki Meczet wraz z ogromnym perskim dywanem i 50-metrowym minaretem oraz Kasyno. Warto zobaczyć oddalone o kilkanaście kilometrów od Konstancy ruiny greckiego miasta Histria, najstarszej osady greckiej w Rumunii. Zachowały się tu pozostałości Świątyni Zeusa, Afrodyty, łaźni i innych publicznych budynków. Niedaleko znajduje się też jezioro Sinoe, prawdziwy raj dla miłośników obserwowania ptaków - jest ich tutaj 267 gatunków!
Zobacz także: |
Mamaia
Największy i najstarszy resort rumuński nad Morzem Czarnym. Położony niedaleko od Konstancy, w okresie maj - wrzesień wypełniony turystami. Temperatura wynosi wtedy od 25 do 30 stopni. Plaża Mamaiy jest długa na 8 km, ale dość wąska. Do innych znanych kurortów nad Morzem Czarnym należą Mangalia, Cernavoda, Ovidia, Neptun czy Jupiter.
Braszów
Położony w centrum kraju, w Siedmiogrodzie, został założony w 1211 roku przez Krzyżaków. Interesujące połączenie architektury gotyckiej, barokowej i renesansowej powoduje, że jest jednym z chętniej odwiedzanych miast Rumunii. W średniowieczu miasto położone było na szlakach handlowych, w związku z czym bardzo szybko się wzbogaciło. Stąd tez inne nazwy - niemiecka Kronstadt i łacińska Corona, oznaczające miasto koronne.
Najciekawszym zabytkiem Braszowa jest Czarny Kościół, piękna gotycka budowla górująca nad miastem. Nazwę otrzymał po wielkim pożarze z 1689 roku, kiedy płomienie zmieniły kolor jego ścian na czarny. Wewnątrz znajdują się witraże, balkony, tureckie dywany i ogromne organy. Imponująco przedstawiają się fortyfikacje Braszowa, postawione w większości pomiędzy 1400 a 1650 rokiem. W okolicy Braszowa odwiedzić można też Zamek Bran, mylnie uznawany za zamek Włada Palownika, a także poszusować w narciarskim kurorcie Poiana Braşov.
Sybin
Miasto położone w północnym Siedmiogrodzie, podczas epoki komunizmu przeżywało wyjątkowo pomyślny okres, gdyż pierwszym sekretarzem partii był w nim syn Nicoale Ceausescu. W zabudowie dominuje gotyk: wąskie uliczki i strzeliste wieże, ale można tu znaleźć też elementy renesansu, secesji czy baroku. Centrum miasta wyrosło wokół dwóch połączonych placów: Dużego i Małego; tworzą one w pewnym sensie podwójny rynek. Turyści chętnie odwiedzają w Sybinie pałac Brukenthala. Aktualnie znajduje się w nim także najstarsze rumuńskie muzeum sztuki. Warto przyjrzeć się fortyfikacjom miasta: pierwotnie składało się na nie 39 wieżyczek obronnych i 4 bramy.
Rumuńskie zamki
Rumunia jest państwem wielu zamków i fortec, być może z powodu burzliwej przeszłości kraju. Zamki wznoszone od XIV do XVIII wieku zaskakują potęgą i wytrzymałością, zaś te zbudowane później są ozdobne i imponują zdobieniami. Najpopularniejszymi i najbardziej znanymi z zamków są m.in. Zamek Bran. Położony niedaleko od Braszowa, jest błędnie uznawany za zamek hrabiego Drakuli. Od 1920 do 1957 roku służył jako rezydencja królewska. Dzisiaj znajduje się w nim muzeum. Zamek składa się z 60 pokojów, liczny podziemnych przejść, ma też zbrojownię.
Zamek Corvinesti zbudował ród Anjou. Do przejęcia przez władcę Siedmiogrodu Iancu de Hunedoara służył jako warownia, później przebudowany w najpiękniejszy siedmiogrodzki zamek. Stosunkowo dobrze zachowało się jego wnętrze.
Zamek Peles to perełka niemieckiego renesansu, składająca się ze 160 pokojów o efektownych wnętrzach z witrażami, ścianami wyłożonymi skórą i kryształowymi żyrandolami. Co ciekawe, jest to pierwszy zamek w Europie całkowicie oświetlany energią elektryczną (w dodatku pochodzącą z własnych źródeł). Także tutaj odbyła się pierwsza w Rumunii projekcja filmu w 1906 roku - w Sali Teatralnej, zdobionej obrazami Gustava Klimta i Frantza Matscha.
Ponadto w Rumunii jest wiele warownych kościołów, z czego najbardziej doceniany jest kościół w wiosce Biertan. Zbudowany jest w stylu późnogotyckim, charakteryzuje się więc ciężkimi drzwiami i podwójnymi ścianami. Jego organy składają się z 1290 rur. Wrażenie robią też otaczające kościół wieże - Zegarowa, Dzwonnicza i pozostałe dwie.
Parki Narodowe i parki natury
W Rumunii znajduje się 12 Parków Narodowych oraz 9 parków natury. Przyroda w parkach jest bardzo zróżnicowana. Popularne jest odwiedzanie lodowej jaskini Scarisoara w parku natury Apuseni, błotnych wulkanów Berca obserwowanie wilków, jazda konno w parku natury Vanatori-Neamt.
Malowane Klasztory
Są to klasztory znajdujące się w Bukowinie. Ich zewnętrzne ściany są ozdobione XV i XVI-wiecznymi freskami przedstawiającymi świętych i proroków, sceny z życia Jezusa, anioły i demony oraz piekło i niebo. Najlepiej zachowały się klasztory w wiosce Arbore (sceny z księgi Genesis), klasztor Humor (powrót syna marnotrawnego), Moldovita, Probota, Sucevita (m. in. drabina do nieba; ten klasztor ma najwięcej fresków).
Góry
Przede wszystkim najbardziej znane pasmo Karpat Południowych, czyli Góry Fogaraskie. Ostatnio wzrosła ich popularność wśród polskich turystów. Najwyższe szczyty to Moldoveanu (2544 m) i Negoiu (2535 m). Północna i środkowa część pasma ma charakter skalisty i wysokogórski, są tutaj ostre granie boczne. Południowe stoki są bardziej łagodne i trawiaste. W Górach Fogaraskich zachowało się wiele jezior polodowcowych; największe, Bâlea Lac, o powierzchni 4,5 ha. Przejście przez całe pasmo zajmuje zazwyczaj około 6 - 7 dni, niezbędne może być wyposażenie biwakowe: baza noclegowa w górach rumuńskich jest słabo rozwinięta. Można tu znaleźć kilka schronisk, a także schronów - baraków, w których można za darmo się przespać, ale mimo to lepiej jest mieć własny namiot.
Najpopularniejszymi górami wśród turystów są Góry Bucegi - przyczyną tego stanu jest nie tylko dobry dojazd i rozwinięta baza noclegowa, ale także bardzo dobrze oznakowane szlaki. Najwyższym szczytem jest Omul (2507 m). Pasmo Retezat (najwyższy szczyt, Peleaga, 2509 m) obejmuje sobą 80 polodowcowych stawów. Nazwa "Retezat" znacza "pocięte" lub "porąbane" góry. Ze względu na dobre warunki turystyczne również należą do chętnie odwiedzanych pasm. Inne pasma górskie Rumunii, mimo że bardzo malownicze, niestety są niezagospodarowane. Brak jest miejsc noclegowych i oznakowania, trudności sprawia dojazd.
Curtea de Arges
Curtea de Arges to niewielkie, liczące ponad 30 tys. mieszkańców miasteczko położone na Wołoszczyźnie. Choć aktualnie nie ma większego znaczenia administracyjnego, to w XIV i XV wieku było stolicą całej Wołoszczyzny, stąd też wiele ciekawych zabytków, jakie można tu znaleźć. Najciekawszym z nich jest monastyr Curtea de Arges, nazywany też cerkwią metropolitarną. Cerkiew zbudowano pomiędzy 1514 a 1517 rokiem. Realizację projektu nadzorował legendarny architekt Mesterul Manole. W monastyrze wrażenie robi stary ołtarz i obrazy świętych pochodzące z XVII wieku.