- Szczegóły
- wtorek, 05 listopad 2024 14:10
Tanie loty do Sibiu
Znajdź nas w social mediach
Sibiu |
Fot. stonepix_de |
Sibiu, w naszym języku znane czasami jako Sybin, leży w południowym Siedmiogrodzie, regionie Rumunii owianym najgorszą sławą. W mieście wciąż bardzo silne są wpływy niemieckie. Dlaczego? W średniowieczu spore wpływy mieli tu Sasi. Dziś widać to równie dobrze, jak kiedyś. Mer miasta wywodzi się z Demokratycznego Ruchu Rumuńskich Niemców, często używana jest zastępcza nazwa miasta - Hermannstadt, a ponadto zabudowa mocno przypomina średniowieczne grody niemieckie.
Sibiu jest coraz bardziej popularne wśród turystów, także polskich. Powód takiego stanu rzeczy jest dość banalny: miasto jest najlepszą bazą startową dla tych, którzy chcą zdobywać szczyty Karpat, a że przy okazji należy do ładnych i gościnnych ośrodków, zyskuje dodatkowe punkty.
Historia
Jak już wspomnieliśmy, historia Sibiu jest bardzo silnie związana z Sasami. Miasto założyli sascy kolonizatorzy w 1190 roku. Sasi przybyli tu na zaproszenie władców węgierskich i wkrótce dzięki nim powstała „kraina siedmiu fortec” - siedem umocnionych miast, wśród których najbardziej okazałym było właśnie Sibiu. W XIV wieku Sibiu umocniło swoją pozycję jako ważnego ośrodka handlowego. Podczas rewolucji węgierskiej w XIX wieku miasto odegrało ważną rolę, a po I wojnie światowej, w wyniku rozpadu Cesarstwa Austro-Węgier, wcielono je do Rumunii. W wyniku II wojny światowej Sibiu udało się nie ucierpieć. Podobnie komunizm nie zostawił tu po sobie zbyt bolesnych śladów. Udało się więc zachować piękną, zabytkową zabudowę miasta.
Sibiu jest uznawane powszechnie za ważny ośrodek kulturalny. Fakt, że w 2007 roku miasto zostało uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury zdaje się tylko potwierdzać taką opinię. To właśnie w Sibiu otwarto w 1817 roku pierwsze muzeum na terenie współczesnej Rumunii – muzeum Brukenthala. Koncerty w Sibiu grali Liszt i Strauss. Bardzo cenione są tutejsze spektakle teatralne.
Turyści liczący na zwiedzanie ciekawych zabytków nie będą mieli sposobności, by czuć się zawiedzeni. Miasto jest tradycyjnie podzielone na dwie części: większość z rzeczy godnych obejrzenia znajduje się w części, która niegdyś była bogatsza, czyli Oraşul de sus. Znakiem szczególnym Sibiu są przede wszystkim liczne wieże rozmieszczone na planie miasta. Pierwotnie było ich aż 39, niestety do naszych czasów przetrwały tylko 3 z nich. Warto obejrzeć Pałac Brukenthala, w którym znajduje się Muzeum Brukenthala – najstarsze i najlepsze z muzeów sztuki w kraju. Koniecznie trzeba zobaczyć też Most Kłamstw. Zbudowany w 1859 roku jest pierwszym żelaznym mostem Rumunii. W Sibiu jest wiele zabytków architektury sakralnej, m.in. Wielka Synagoga i Katedra Metropolitarna.
Kiedy lecieć?
Jeśli zdecydujemy się na spędzenie urlopu w Sibiu, to najlepiej wybrać taki termin, gdy w mieście jest organizowany jeden z licznych festiwali. Najbardziej znany jest Festiwal Teatru (maj), ale warto też skorzystać z oferty Festiwalu Jazzowego czy Artmania Festival (muzyka rockowa, sierpień). Podczas wakacji w Sibiu nie można się nudzić!